اندیشکده ونزوئلایی: ایران قطب تولید واکسن کرونا در خاورمیانه می شود

تهران- ایرنا- یک اندیشکده ونزوئلایی با به سخره گرفتن اتهام‌های آمریکا علیه ایران، در گزارشی نوشت ایران بعنوان کشوری که از سوی سران پیشین آمریکا «محور شرارت» نامیده شده بود، امروز یکی از کشورهای پیشتاز در مقابله با شیوع کووید-19 است و به زودی به قطب تولید واکسن کرونا در خاورمیانه تبدیل می شود.

به گزارش شنبه ایرنا، اندیشکده ونزوئلایی «میسیون برداد» با برجسته‌سازی عملکرد مثبت کشورهایی مثل ایران ، کوبا، روسیه و چین در زمینه مقابله با ویروس کرونا؛ همان کشورهایی که برخی سران پیشین آمریکا آنها را محور شرارت نامیده بودند، با نگاهی طنزآلود، اتهامات بی‌اساس واشنگتن و کاربرد این اصطلاح از سوی سران آمریکا را به سخره گرفت.

اندیشکده میسیون برداد در صفحه توئیتر خود در پرسش و پاسخی کوتاه و طعنه‌آمیز نوشت: کشورهای «محور شرارت» در طول دوره همه‌گیری چگونه عمل کرده‌اند؟

چین: با اهدای تجهیزات و تدارکات بهداشتی به بیش از ۱۵۰ کشور جهان کمک کرد.

کوبا: بیش از ۳۰ تیم پزشکی را به منظور پشتیبانی از کشورهای دیگر، به آن سوی مرزهای خود اعزام کرد.

روسیه: اولین واکسن ضد کرونا را ثبت کرد.

ایران: به تولیدکننده اصلی واکسن کووید ۱۹ در منطقه خاورمیانه تبدیل خواهد شد.

اصطلاح «محور شرارت» (Axis of Evil) را اولین بار ۲۹ ژانویه ۲۰۰۲ «جورج بوش» رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سخنرانی سالیانه خود در کنگره برای اطلاق به ایران، کره شمالی و عراق مطرح کرد.

بوشِ پسر با ادعای حمایت آنها از  «تروریسم» و تلاششان برای «دستیابی به  «سلاح‌های کشتارجمعی» ایران، کره شمالی و عراق را متهم کرد و در نهایت در سال ۲۰۰۳ به بهانه‌ سلاحهای کشتار جمعی به عراق حمله نظامی کرد. بعدها مشخص شد که هیچ سلاح کشتار جمعی در کار نبوده و این موضوع تنها یک دستاویز برای فریب جامعه جهانی و تشکیل ائتلاف برای حمله به عراق بوده است.

همچنین، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سخنرانی سالیانه خود در کنگره، روند اتهام‌زنی‌ به برخی کشورها با «محور شرارت» خواندن آنها را تکرار کرد که رسانه آمریکایی «مک کلاچی» در گزارشی نوشت: «محور شرارت از نظر ترامپ، کوبا، ونزوئلا، ایران و کره شمالی هستند.»

در تازه‌ترین تحلیل از کاربرد این اصطلاح آمریکایی درخصوص کشورهای دیگر، «آنتونیو بارّیوس اُویدئو» استاد دانشگاه و تحلیلگر بین المللی در هفته نامه سماناریو اونیورسیداد کاستاریکا نوشت: سران آمریکا با اصطلاحات خودساخته ای همچون «محور شرارت» به دنبال راه اندازی جریانی علیه کشورهای رقیب و مخالف خود هستند: روسیه به عنوان تهدید، چین به عنوان رقیب سرسخت و ایران به عنوان مزاحم در رسانه های آنها به نمایش درمی آید و این ایده ها با هدف شیطانی جلوه دادن ملت‌ها و رهبران آنها صورت می‌گیرد و آنها با تضعیف روسیه و چین، می خواهند ایران را منزوی‌تر کنند.

این پژوهشگر اهل کاستاریکا در حوزه خاورمیانه همچنین گفت: چه کسی باور می کند که مرگ و زندگی مخالفان روسی مانند آلکسی ناوالنی برای مقامات آمریکا به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا مهم باشد. این سخنرانی‌ها فقط مصرف رسانه‌ای دارد تا افکار عمومی مردم را هدایت کنند. اما در واقع موضوع، ناوالنی نیست؛ بلکه سران آمریکا از جمله بایدن با اصطلاح «محور شرارت» در رابطه با کشورهایی همچون روسیه، چین، ایران و ... سناریویی را دنبال می‌کنند تا منافع خود را پیش ببرند و برای رسیدن به مقصود خود به دستاویزهای گوناگونی متوسل می شوند؛ گاه با بهانه حقوق بشر وارد می‌شوند و گاهی با هدف ایجاد تفرقه و اختلاف به حمایت از گروه مخالفان برمی‌خیزند تا بتوانند برنامه‌های مداخله‌جویانه خود را اجرا کنند. 

اندیشکده ونزوئلایی میسیون برداد نیز با اشاره به اظهارات بی اساس سران آمریکایی که به رغم تمام جنگ افروزی آشکار و پنهان خود در سراسر جهان، به کشورهای مخالف خود اتهامات بی اساسی چون «محور شرارت» وارد می کنند، با مطرح کردن پرسش و پاسخی کوتاه این اصطلاحات خودساخته را به چالشی جدی کشید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha