جنگ یمن؛ بایدن شعارهایش را فراموش کرده است

تهران ایرنا- دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا که پیش از انتخابات، پایان دادن به جنگ تجاوزکارانه یمن را محور تبلیغاتی خود قرار داده بود هنوز دو ماهی از به قدرت رسیدن نگذشته نه تنها آن شعارها را فراموش کرده که حتی از دفاع مشروع یمنی برآشفته شده است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دیروز عصبانیت دولت متبوعش از حملات به تأسیسات نفتی در جیزان را ابراز کرده است.
وی گفته که این حمله چند روز پس از آن صورت گرفت که پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری یمن تعهد خود را برای دستیابی به آتش بس و مشارکت در مذاکرات صلح به رهبری سازمان ملل اعلام کردند و اقدامات حوثی‌ها تحریک روشنی است که به منظور تداوم درگیری انجام می‌شود.

 جنگ یمن؛ دیگر بس است
۶ سال از تجاوز نظامی عربستان به یمن گذشت طی سال ها هزاران نفر از مردم یمن به ویژه زنان و کودکان به خاک و خون  کشیده شدند. این اتفاقات در مقابل چشم جهانیان و سازمانهای بین المللی رخ دست داده است.
ملت یمن که با چراغ سبز آقای اوباما زیر ضربات چندین کشور به رهبری عربستان قرار گرفتند به مدت چهار سال هم تحت مدیریت کینه ورزانه دونالد ترامپ زیر شدیدترین بمباران های بی رحمانه زمان را سپری کردند.
 مردم یمن در تمام این سال ها در شرایطی زندگی را با وضعیت فاجعه بار ادامه دادند که جهان چشم هایش را بر ظلمی غیر قابل پنهان بست.
اکنون که یمنی ها از وضعیت ضعیف نظامی خارج شده و ابتکار عمل در عرصه نبرد را به دست گرفته اند دولت متجاوز سعودی و حامیان غربی آن به تکاپو افتاده‌اند تا رژیم فرو رفته در باتلاق یمن را خارج کنند.
اکنون ند پرایس دروغ های طرف سعودی را تکرار می کند که بارها ابتکارهای آتش بس و صلح را ناکام گذاشته و همواره به میز مذاکره پشت کرده است. 
پیشنهاد صلح سعودی هم صرفا یک تاکتیک است و این رژیم اراده ای برای پایان جنگ ندارد و این تحرکات هم صرفا با هدف جلب حمایت دولت جدید آمریکا و فرار از شکست محتوم صورت می گیرد.
اگر اراده ای در ریاض باشد کافی است آتش را خاموش کند. 
اکنون یمن بعد از شش سال مقاومت به نقطه ای رسیده که قادر است از خود دفاع کند و فضا برای بازی متجاوزان دیگر باز نیست؛ حال زمان آن است که دولت های قدرتمند و سازمان های بین المللی چشمان خود را باز کنند و به جنایات جنگی در یمن پایان دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =