تولید ملی بدون ایجاد زیرساخت های لازم محقق نمی‌شود

تهران - ایرنا- نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس گفت: شعار امسال چند راهبرد اساسی و مهم را در قالب یک شعار در بر دارد و در این راستا، تولید ملی بدون تحقق زیرساخت‌های لازم آن محقق نخواهد شد.

«زهره سادات لاجوردی» روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: رهبر معظم انقلاب در ادامه شعار سال ۹۹ که جهش تولید نام داشت، امسال را سال "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها" نام گذاری کردند.

نماینده مجلس با بیان اینکه حمایت و پشتیبانی از تولیدکنندگان و رفع موانع، یعنی شنیدن صدای فعالان این قشر و رفع سریع  مشکلات کلیدی، اظهار داشت: بهبود شرایط قانونی، مالیاتی و ایجاد بستر امن برای هدایت سرمایه‌گذاری در بخش تولید برای رونق این بخش از جمله زیرساخت‌ها و اقداماتی است که باید در خصوص اجرایی شدن شعار امسال به آن پرداخت.

لاجوردی گفت: در کشور ما همه نوع منابع اعم از معدنی، آبی، محصولات طبیعی، جاذبه‌های توریستی و نیروی کار جوان وجود دارد و با دارا بودن چنین ثروتهایی باید به دنبال شناخت گره‌ها و رفع موانع بود.

وی  افزود: تنها برخی از موانع تولید مربوط به تحریم‌ها است و بیشتر آنها مربوط به موانع قانونی و اجرایی موجود در مسیر تولید داخلی است که بخش مهمی از سرمایه و انرژی تولیدکننده را اتلاف می‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از کارآفرینان جوان، خوش فکر وتوانمند ادامه داد: بستر رونق تولید و گردش چرخ اقتصادی کشور با پشتیبانی از نیروهای جوان و فعال فراهم می شود.

نماینده مجلس گفت: هم‌افزایی بخش‌های مختلف مرتبط با امر تولید با یکدیگر، پرهیز از سیاست‌های نادرستی مانند چشم‌دوختن به غربی‌ها و منتظر رفع تحریم‌ها نشستن، رفع مشکلات ارزی و کاهش و تثبیت نرخ ارز از ضروریات ضرب الاجلی برای تحقق شعار امسال است.

نماینده مجلس در ادامه توضیح داد: رفع موانع و بروکراسی‌های زائد بر سرراه فعالان اقتصادی، کاهش هزینه‌های ثبت و راه‌اندازی بخش‌های تولیدی و خدماتی منتج به تولید، رویکرد تسهیل‌گرانه نسبت به فعالان اقتصادی در دستگاههایی مانند سازمان امور مالیاتی، اداره استاندارد، اتاق بازرگانی، گمرک و دیگر بخش‌های مشابه از جمله کارهایی است که باید به سرعت اجرایی شود تا تولیدکنندگان روان‌تر و با دغدغه کمتر و سرعت بالاتری وارد چرخه تولید شوند.

لاجوردی با اشاره به موانع اصلی پیش روی تولیدکنندگان، اظهار داشت: موانع قانونی، مالیاتی و تأمین سرمایه‌ی لازم جهت احداث و یا توسعه واحدهای تولیدی یکی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان است.

وی ادامه داد: کاهش سود وام‌های بانکی متعلق به حوزه تولید، تسهیل و تخصیص زمین مورد نیاز جهت راه‌اندازی واحدهای تولیدی، رفع سخت‌گیری‌های مالیاتی که در مواردی موانع متعددی را بر سر راه تولیدکنندگان ایجاد کرده را می‌توان راهکارهای مناسبی برای برداشتن گام های بلندی در ابتدای امسال برای رونق تولید و تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری دانست.

لاجوردی با اشاره به اقدامات نمایندگان برای تحقق شعار امسال، اظهار داشت: نمایندگان در مجلس ضمن تعامل با فعالان اقتصادی و بخش تولید به بررسی قوانین کشور جهت حذف قوانین دست و پا گیر، روزآمدی لازم و یا تصویب قوانین ضروری در راستای رونق تولید، خدمات منتج به تولید و صادرات غیر نفتی خواهند پرداخت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =