۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۲۳
کد خبرنگار: 1383
کد خبر: 84275052
۰ نفر

برچسب‌ها

ارسال پیام‌های عاطفی راهی برای کلاهبرداری اینترنتی

تهران-ایرنا-پلیس فتا تهران با اشاره به اینکه کلاهبرداران فضای مجازی، از شیوه های مختلفی برای کلاهبرداری استفاده می کنند، تاکید کرد، ایجاد روابط بظاهر صمیمی و ارسال پیام‌های عاطفی برای قربانی از شیوه‌های رایج کلاهبرداری اینترنتی است.

به گزارش ایرنا از اعلام روز جمعه پلیس فتا تهران؛ Catfishing "کت فیشینگ" نوعی کلاهبرداری رایج اینترنتی است که در آن کاربر با ایجاد یک پروفایل جعلی، سعی در ایجاد روابط بظاهر صمیمی یا عاشقانه با کاربران دیگر کرده تا از آنان به مقاصد مالی یا اخلاقی سواستفاده کند.
البته این جرائم فقط در اینستاگرام اتفاق نمی‌افتد و کاربران غافل و ناآگاه در سایت‌های دوست‌یابی و دیگر اپلیکیشن‌ها نیز به‌راحتی در دام کلاهبرداران قرار می‌گیرند.

برپایه این اعلام، هنگامی که جنایتکار قربانی را فریب می‌دهد، شروع به اعتمادسازی و استحکام روابط با قربانی کرده و  در نهایت برای ملاقات حضوری به وی پیشنهاد ملاقات می دهد ولی این فقط ابتدای راه است. در گام بعدی کلاهبردار پیشنهادهای دوم و سوم و ... را می دهد و بدین ترتی قربانی متوجه می شود که این فرد کلیه هزینه هایی که برای یک سفر و انجام ملاقات داشته بر دوش وی هموار کرده است از  تهیه بلیط، ویزا و رزو هتل و دیگر مسائلی که ممکن است هزینه شود.

قربانی در این مرحله نیز می تواند از عواقب  و خطرهای ناشی از ملاقات حضوری خود را نجات دهد ولیکن متاسفانه عدم جرات نه گفتن و ادامه راه و یا حتی رو دربایستی و پایبندی به چند کلمه وجمله عاطفه موجب می شود که قربانی گام های رو به جلو را بردارد و در مردابی که در پیش رو دارد هر لحظه نسبت به لحظه قبل بیشتر غوطه ور شود.

پلیس فتا تهران اعلام کرد: واقعیت این جملات عاطفی متاسفانه به بازی گرفتن احساسات قربانی با هدف خالی کردن جیب وی بوده است. نکته ای که باید توجه کرد در قربانی شدن در این شیوه از کلاهبرداری، نوع جنسیت موثر نیست و هر دو گروه اعم از زن و مرد ممکن است قربانی این شیوه از کلاهبرداری شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =