مصرف بهینه و شرکت‌های دانش‌بنیان در تحقق شعار سال موثرند

کاشان - ایرنا - نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: توجه به مصرف بهینه، بومی‌سازی علم و دانش، شرکت‌های دانش‌بنیان در مدار علمی و اجتماعی، پدیده نوظهور بازیافت، استقلال اقتصادی بدون وابستگی به نفت و صادرات از جمله موارد تاثیرگذار، جریان‌ساز، فرهنگ‌ساز و گفتمان‌ساز در تحقق شعار سال است.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کاشان در مصلای حضرت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) با تبریک میلاد امام زمان (عج)، ایام نیمه شعبان، روز مستضعفان و سربازان گمنام آن حضرت در وزارت اطلاعات افزود: نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان «تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها» نشانگر آگاهی و آینده‌نگری ایشان در ترسیم نقشه کلی انقلاب و تبیین سال است.

وی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب در این سخنرانی چندوجهی به عنوان فرمانده توانمند در وسط میدان توپخانه با کلمه‌ها و عبارت‌ها چندین اردوگاه جنگ روانی، سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی استکبار را مورد هدف قرار می‌دهند، تصریح کرد: این مهم از ویژگی جامعیت رهبران الهی است که سخنرانی‌های آنان تمامی عرصه‌های فرهنگ، اقتصاد، سیاست، اخلاق و عقاید را در برمی‌گیرد.

به گفته وی، بیانات رهبر معظم انقلاب در نخستین روز سال یکی از سخنرانی‌های حایز اهمیت، موثر و سازنده در نامگذاری سال و تعیین نقشه راهبردی آن است.

امام جمعه کاشان نامگذاری سال را یک‌نوع تعیین مسیر در عرصه اقتصاد دانست و اظهار داشت: در بازخوانی این سخنرانی نباید به یکبار بسنده کرد و باید بارها مورد توجه قرار گیرد.

آیت‌الله سلیمانی با تبیین پنج نکته تحلیلی در شعار امسال از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: ادبیات‌سازی، گفتمان‌سازی و جریان‌سازی شعارهای اقتصادی در میدان اقدام و عمل از فایده‌ها و نقش‌آفرینی مفید و موثر آن در جامعه نخستین نکته در نامگذاری شعار سال است.

وی با تاکید بر اولویت قراردادن نام‌گذاری سال با شعارهای اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری ادامه داد: این نوع نامگذاری به دلیل توجه و تامل به تولید کالاهای داخلی، ظرفیت بومی و جهش و جنبش در عرصه تولید ملی است.

به گفته وی، مصرف بهینه، بومی‌سازی علم و دانش، شرکت‌های دانش‌بنیان در مدار علمی و اجتماعی، پدیده نوظهور بازیافت، استقلال اقتصادی بدون وابستگی به نفت و صادرات از جمله موارد تاثیرگذار، جریان‌ساز، فرهنگ‌ساز و گفتمان‌ساز در نامگذاری سال با شعارهای اقتصادی در ادبیات و فرهنگ جامعه است.

خطیب جمعه کاشان، دومین نکته بعد از فرهنگ‌سازی در شعار امسال را رویکرد آن در تکامل و تثبیت شعار سال گذشته و تداوم آن در مسیر آینده عنوان و خاطرنشان کرد: سومین نکته در نامگذاری شعار سال، مردم و بیشتر دستگاه‌های اجرایی به عنوان مخاطب آن هستند.

آیت‌الله سلیمانی با اشاره به ۲ مشکل و ضعف دستگاه‌های اجرایی به عنوان مخاطب شعار سال گفت: یکی از این ضعف‌های اجرایی زمان طولانی تدوین برنامه و بودجه سال از اسفندماه و تنظیم و برنامه‌ریزی آن تا پایان مرداد ماه سال بعد و دیگری فربه‌ و سنگین بودن دستگاه اداری است که باید چابک‌سازی و سبک‌سازی شود.

وی، وقت‌کشی در عمل به شعار سال، زمان طولانی تدوین بودجه و بروکراسی اداری را ضعف‌های دستگاه اجرایی در عمل به شعار سال عنوان کرد و یادآور شد: کادرسازی، ایمان قوی، روحیه جهادی و کاهش بروکراسی اداری می‌تواند این مشکل‌ها را رفع کند.

به گفته وی، از دولت سیزدهم انتظار می‌رود که با رفع این عیب‌ها، موانع و نقطه ضعف‌های مدیریت اجرایی و اداری کشور و چابک‌سازی با ایجاد روحیه جهادی در دولتمردان در تراز انقلاب حرکت کند.

امام جمعه کاشان بروکراسی اداری، وقت‌کشی، اهمال در انجام وظیفه و خدمت و دوره‌سر گرداندن مردم را بخشی از موانع برشمرد و تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۱۰ سال اخیر همواره با رویکرد اقتصادی به ویژه از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ با عنوان‌های جهش تولید، رونق تولید و پشتیبانی از تولید به کسب و کار و اشتغال و اقتصاد زندگی مردم اهمیت داده‌اند.

آیت‌الله سلیمانی انجام تلاش‌ها و اقدام‌ها را مقبول و در اندازه کسب نمره قبولی اما غیرمطلوب ارزیابی و اضافه کرد: نکته چهارم شعار سال رویکرد در سطح کلان و راهبردی و عملیاتی با احساس انقلابی در کلام مقام معظم رهبری و آموزه اخلاقی آن است.

وی با اشاره به اینکه اگر چه در کنار کمبودها و اقدام‌های نامطلوب حرکت‌های ارزنده و گام‌های مهمی در جهش تولید نیز در پایان دولت برداشته شد، ادامه داد: البته این اقدام‌ها کافی نیست و باید با روحیه انقلابی‌گری و جهادی همراه باشد، چرا که این روحیه فقط در میدان جهاد نیست و در میدان تولید و اقتصاد نیز معنا دارد.

به گفته وی، پنجمین نکته نامگذاری شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی پشتیبانی از تولید و مانع‌زدایی از سوی تک تک مردم افزون بر مسوولان است که البته در این بین ائمه جمعه نیز رسالت مهم حمایت و تشویق تولیدکنندگان در جامعه بر عهده دارند.

امام جمعه کاشان ظرفیت مسجدها را نیز به عنوان سرمایه معنوی در پشتیبانی از تولید افزون بر انجام اعمال عبادی در آن خواستار شد و افزود: کار امری مقدس است و باید از ظرفیت مسجدها برای کار اقتصادی نیز استفاده شود.

آیت‌الله سلیمانی در پایان با تاکید بر اینکه باید در کارها به ائمه به ویژه پیامبر مکرم اسلام (ص) در بوسیدن دست کارگر و  امیرالمومنین (ع) با ایجاد کار و اشتغال از طریق کشت نخلستان‌ها اقتدا شود گفت: امام علی (ع) با ایجاد کسب و کار برای مردم در عرصه کشاورزی به تولید و مقدس بودن کار اهمیت داده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =