۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۷
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 84274815
۰ نفر

برچسب‌ها

مهدویت اندیشه کلان توحیدی و تمدنی است

 قم - ایرنا - مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه مهدویت یک اندیشه کلان توحیدی و تمدنی است گفت: در پرتو انقلاب اسلامی باید گام‌های بزرگی به سمت جامعه مهدوی برداریم.

آیت الله علیرضا اعرافی روز جمعه  در همایش بین المللی دکترین مهدویت در مسجد جمکران در قم اظهار داشت: جامعه منتظر جامعه‌ای است که از الگوی مهدوی الهام می‌گیرد و تلاش می‌کند به آن نزدیک شود.

رئیس شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: این وظیفه امروز ماست که بکوشیم، آن اندیشه تمدنی را در فلسفه و کلام و فقه و دانش‌های اسلامی خودمان استکشاف کنیم.

اعرافی در ادامه تصریح کرد: برای تحقق این امر، فقه ما باید اصیل، اما معاصر شود.

وی افزود: فقه ما باید در کنار ابعاد فردی، بُعد اجتماعی اسلام را استکشاف نموده و به نظامات کلان فقهی دست پیدا کند.

امام جمعه  قم همچنین خاطرنشان کرد: اندیشه عقلی و فلسفی ما نیز باید بتواند آن نظامات فکری جامعه اسلامی را استنباط، استخراج، استکشاف و ترویج و تبلیغ کند.

وی یادآور شد: این‌ها وظایف بزرگی است که در عصر انتظار و عصر انقلاب اسلامی بر دوش ما قرار دارد و ما با خون‌های پاک شهیدان و امام شهیدان میثاق داریم تا در مسیر انقلاب، اندیشه تمدنی اسلام را استکشاف کنیم.

اعرافی اضافه کرد: نظامات علمی، تربیتی و آموزشی ما باید در این تراز ساماندهی شود و تلاش خواهیم کرد در این جهت حرکت کنیم و به این حرکت بزرگ ایمانی و اسلامی که در پرتو گفتمان انقلاب شکل گرفته نیز مدد برسانیم.

وی تاکید کرد: همه امت باید پای این حرکت بزرگ بیایند و در این مسیر حرکت کنند، موتور محرکه این حرکت، اندیشه اسلامی و تبیین حقایق دین است.

مدیر حوزه های علمیه در پایان بیان کرد: ما باید زمینه سازان ظهور مهدوی باشیم اما زمینه سازانی که در گوشه ای نخزیده ایم و به خواب غفلت نرفته ایم، بلکه چشم های ما بیدار، قلب های ما هوشیار و گام های ما نیز استوار و دل هایمان هم مالامال از عشق به جامعه مهدوی و امام عصر باشد و شب و روزمان نیز در تلاش و کار سپری شود.

شانزدهمین همایش جهانی دکترین مهدویت که از امروز به صورت مجازی و با پیام آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید آغاز شده تا عصر ادامه پیدا می‌کند و آیت الله محسن اراکی عضو مجلس خبرگان رهبری سخنران پایانی آن خواهد بود.

در این همایش که به همت چند مرکز علمی حوزوی و دانشگاهی بویژه موسسه پژوهشی آینده روشن ترتیب یافته است حدود ۱۲ مقاله از ۴۰ مقاله ارائه شده از سوی اساتید و اندیشمندان ایرانی و غیر ایرانی شرکت کننده، ارائه خواهد شد.

طرح کلی حرکت انبیا و اولیا در سعادت بشریت محور اصلی این همایش است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =