پس از ۵۳۷ روز به خانه برمی‌گردیم/ از رکورد ۷ساله تا ۵تایی شدن اسکوچیچ

تهران- ایرنا- تیم ملی فوتبال ایران پس از ۵۳۷ روز باردیگر باید در ورزشگاه آزادی به میدان برود؛ آن هم در شرایطی که از آخرین باخت در این استادیوم هفت سال و ۲۵ روز می‌گذرد.

به گزارش ایرنا، تیم ملی فوتبال ایران روز سه‌شنبه - دهم فروردین‌ماه - باید در اولین بازی خود در سال ۱۴۰۰ به مصاف تیم ملی سوریه برود و خود را برای دیدارهای حساسی که در خردادماه پیش رو دارد؛ محک بزند و آماده کند.

دراگان اسکوچیچ در سومین آزمون خود روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران باید برای اولین بار در ورزشگاه آزادی تیمش را هدایت کند. وی پیش از این در ۲ بازی خارج از خانه موفق شد تیم‌های ازبکستان و بوسنی و هرزگووین را از پیش رو بردارد و حال نوبت به دیدار برابر سوریه رسیده است.

بازهم آزادی بعد از یک روز به یاد ماندنی

ملی‌پوشان ایران نیز بعد از ۵۳۷ روز به ورزشگاه آزادی باز می‌گردند. آخرین بازی تیم ملی در این استادیوم به ۱۸ مهر ۱۳۹۸ برمی‌گردد. جایی که تیم ملی ایران در حضور تماشاگران زن و مرد موفق شد با نتیجه پرگل ۱۴ بر صفر از سد کامبوج بگذرد. بعد از آن مسابقه تیم ملی تنها چهار بازی را به انجام رساند که ماحصل آن ۲ شکست مقابل بحرین و عراق و ۲ پیروزی در برابر ازبکستان و بوسنی بود.

ملی‌پوشان در پیِ ۶+۱

ایران در دیدارهایی که در ورزشگاه آزادی برگزار کرد نتایج فوق‌العاده‌ای را در این سال‌ها به دست آورده است. ۶ بازی آخر ایران در این ورزشگاه به ۶ برد منجر شده است. تیم‌های کامبوج، سوریه، ترینیداد و توباگو، بولیوی، سیرالئون و توگو مقابل ایران چاره‌ای جز شکست نداشتند. به جز دیدار برابر کامبوج و سوریه که مارک ویلموتس سرمربی ایران بود؛ در چهار بازی دیگر کارلوس کی‌روش سکان هدایت ملی‌پوشان را به عهده داشت. در این بازی‌ها ۲۸ گل به ثمر رساندیم و تنها یک گل از بولیوی دریافت کردیم.

سوریه به دنبال متوقف کردن دوباره‌ی ایران

آخرین دیداری که ایران در ورزشگاه آزادی برگزار کرد و به پیروزی نرسید؛ جدال با همین حریف پیش رو است. سوری‌ها در آخرین بازی دور نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به ورزشگاه آزادی آمدند و مقابل تیمِ از پیش صعود کرده ایران قرار گرفتند. آن بازی با نتیجه مساوی ۲ بر ۲ به اتمام رسید. زننده هر ۲گل ایران سردار آزمون بود و در سوی مقابل عمر السوماه، در لحظات پایانی گل تساوی‌بخش سوریه را به ثمر رساند. آن دیدار در تاریخ ۱۴ شهریورماه سال ۱۳۹۶ به انجام رسید. باید دید پس از ۱۳۰۲ روز بار دیگر سوری‌ها موفق می‌شوند ایران را متوقف کنند یا مانند بازی دوستانه آخر خود مقابل ایران تن به یک شکست سنگین می‌دهند.

رکورد ۲۵۸۲ روزه ایران در ورزشگاه آزادی

اما آخرین باخت ایران در ورزشگاه آزادی به چه زمانی باز می‌گردد. اگر بازی غیر رسمی و پشت درب‌های بسته مقابل عراق را به حساب نیاوریم که خیلی از بازیکنان تیم ملی هم در آن حضور نداشتند؛ آخرین شکست ایران در ورزشگاه آزادی به دیدار دوستانه مقابل گینه در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ مربوط می‌شود. ملی‌پوشان بعد از آن باخت با نتیجه ۲ بر یک، ۱۶ برد و ۲ تساوی را تجربه کردند و به هیچ تیمی نباختند. یعنی به عبارتی ۷ سال و ۲۵ روز از آخرین شکست تیم ملی ایران در ورزشگاه آزادی می‌گذرد. به بیانی دیگر ۲۵۸۲ روز است که در خانه به هیچ تیمی نباخته‌ایم و حالا سوریه حریف ما خواهد بود.

بازگشت اسکوچیچ به آزادی، ۵۱۱ روز بعد از ۵ تایی شدن

حالا باید دید بازگشت اسکوچیچ به ورزشگاه آزادی بعد از ۵۱۱ روز به چه نتیجه‌ای منتج می‌شود. سرمربی کنونی تیم ملی فوتبال ایران در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۹۸ به این ورزشگاه آمد و با تیم تحت هدایتش یعنی صنعت نفت آبادان با نتیجه پرگل پنج بر صفر به استقلالِ آندره‌آ استراماچونی باخت. پیش از آن هم این مرد کروات در هفته سوم با یک گل به پرسپولیسِ گابریل کالدرون باخته بود. ولی حالا خیلی چیزها تغییر کرده و دراگان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران است و در ورزشگاه آزادی حکم میزبان را دارد نه میهمان.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =