سید مجتبی حسینی:  تئاتر به شرحِ خیر وُ شر، خلق می‌شود

تهران- ایرنا- معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت روز ملی نمایش گفت: تئاتر به شرح خیر و شر خلق می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، سید مجتبی حسینی معاون امورهنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی  ( 7 فروردین) ، پیامی را منتشر کرد.

وی در این پیام آورده که تئاتر به شرحِ خیر وُ شر، خلق می‌شود وَ به شرطِ شور وُ شعور خلق می‌کند. خوشا این شرح وُ شرط که از پس تماشای هر «تئاتر»، «نوروز» را می‌توان در خاطر آورد وُ «یامُحَول‌الحَول‌واَلاحوال» گفت که یکی رستخیز جهان است وُ دیگری رستاخیز جان و هر دو آرزومندانه با خدای خویش در گفتگویند که: «حَوِّل‌حالِنا الی اَحسنِ‌الحال». 

در ادامه حسینی تاکید کرده که نوروز، ترجمه‌ جلال و جمالِ خداوندست که زنده می‌دارد وُ می‌میرانَد و بدین عبارت، نوروز؛ می‌تواند وطنِ تئاتر باشد که از یک سو، نهادی نو به انسان می‌بخشد وُ از دیگر سو کهنه‌عادتی را کسر می‌کند. شاید بدین اعتبار باشد که امروز ما می‌توانیم تقارن دو «اتفاقِ» نوروز وُ روز ملی هنرهای نمایشی را «به‌اتفاق» جشن بگیریم. 

وی با اشاره به اینکه کارنامه‌ قرن اگر چه با قصه‌ غریب کرونا، تلخ‌تلخ بسته شد اما سزاوار نیست که در روزگار اعتدال زمین وُ زمان، جز از روزها و آرزوهایِ خوبِ در راه دم زد و ادامه داده که دعا کنیم از پسِ خوش‌احوالیِ همه‌ی جمعیتِ جهان، اهالی ارجمند تئاتر دوباره از «عزلت» به «صحبت» قدم بردارند وُ به شرح و شرط خویش بازگردند که به مردم‌دوستی، موید و مصداق این حَمیَّت‌اند: بر سر گرفته‌ایم و سبکبار می‌رویم/ کوه غمی که پشت فلک را شکسته است .

به گزارش ایرنا، هفتم فروردین‌ مطابق با ۲۷ مارس، روز جهانی تئاتر، از سال ۹۶ به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسید و هر ساله برنامه هایی به پاسداشت این روز در سراسر کشور برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =