۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۰۲
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84274781
۰ نفر

برچسب‌ها

 وزش گردباد در آمریکا دستکم ۵ قربانی گرفت

تهران – ایرنا – دستکم پنج تن در پی وزش گردبادهای شدید در آلابامای آمریکا جان باختند، شماری خانه تخریب و جریان برق در بخش هایی از این ایالت جنوبی قطع شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ این توفندها که سرعت برخی به حدود ۱۶۰ کیلومتر در ساعت می رسید، پس از برجاگذاشتن آسیب ها و زیان های بسیار، به سوی ایالت جرجیا پیشروی می کند.

پیشگوئی های هواشناسی در باره وقوع توفندهای خطرناک، جاری شدن سیلاب های ناگهانی و گردبادهای احتمالی از شرق میسیسیپی تا غرب جورجیا و از تنسی یا کنتاکی هشدار داده است.

همزمان با اعلان وضع اضطراری در ۴۶ بخش ایالت آلاباما، درهای پناهگاه ها بر روی شهروندان گشوده شد.

گردباد «زتا» Zeta در اوایل آبان ماه گذشته پس از بارش باران و وزش باد شدید در شبه جزیره یوکاتان مکزیک، به طوفان استوایی تبدیل شد و با گذر از خلیج مکزیک و تقویت دوباره، سواحل شمالی آمریکا در خلیج مکزیک را درنوردید.

در حالی که در یک فصل به طور میانگین ۶ طوفان و گردباد در حوزه اقیانوس اطلس دیده می شود، زتا یازدهمین طوفان عمده در این منطقه به شمار می رود.

سازمان آب و هوای ایالات متحده اعلام کرد: بیشترین سرعت باد این پدیده ۸۰ متر بر ساعت بوده است.

طوفان ایسایاس نیز در میانه تابستان گذشته به همراه بادهایی با سرعت ۸۵ متر بر ساعت که موجب آتش سوزی‌های گسترده، قطع برق هزاران مشترک، وزش گردباد و جاری شدن سیل های مخرب در ایالت‌های کارولینای شمالی و جنوبی در شرق آمریکا شد، نیرومندترین طوفان در این منطقه از هنگام وزش سندی در سال ۲۰۱۲به شمار می رفت.

ایالت های جنوب شرقی و شرق آمریکا با وقوع توفان ایسایاس، با دو تهدید همزمان توفان و همه گیری ویروس کرونا مواجه شده بودند

اخبار مرتبط

https://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-۹۴۰۵۳۲۹/At-۵-dead-series-tornadoes-strike-Deep-South.html

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان