رئیس شورای اروپا: در حرکت مشترک باید ثبات و امنیت جهانی را تضمین کرد

تهران – ایرنا – تارنمای یورونیوز نوشت: شارل میشل، رئیس شورای اروپا، پس از برگزاری نشست مجازی پنجم فروردین (۲۵ مارس) سران این نهاد، با استقبال از حضور جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در این دیدار گفت اتحادیه اروپا و ایالات متحده باید با حرکت مشترک ثبات، دموکراسی و امنیت جهانی را تضمین کنند.

به گزارش روز جمعه ایرنا؛ این اولین بار پس از ۱۱ سال بود که یک رئیس‌جمهوری ایالات متحده در اجلاس سران اروپا شرکت می‌کرد. باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین برای آخرین بار در نشست سال ۲۰۱۱ این نهاد حضور یافته بود

میشل افزود: آنچه اکنون می‌بینیم این است که ارزش‌های دموکراسی و حاکمیت قانون بار دیگر تحت فشار قرار گرفته‌اند و تهدیدات داخلی و خارجی وجود دارند... آمریکا و اتحادیه اروپا بیش از هر زمانی در قبال‌ نسل‌های آینده مسئول هستند.

میشل در ادامه هدف اتحادیه اروپا را در مقطع فعلی تامین واکسن کافی برای شهروندان خود خواند و گفت با تصمیمات اتخاذ شده، روند واکسیناسیون شتاب خواهد گرفت.

رئیس‌ کمیسیون اروپا همچنین روابط با ترکیه را اولویتی حائز اهمیت برای اتحادیه اروپا خواند و گفت چنانچه ترکیه رفتاری مثبت در پیش بگیرد، اتحادیه در هفته‌های آینده بسته‌های پیشنهادی مناسبی در زمینه‌های مهاجرتی و اقتصادی به این کشور ارائه خواهد داد.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، نیز در پایان نشست روز پنجشنبه با ابراز خوشنودی از حضور رئیس‌جمهور آمریکا بر عزم مشترک متحدان در دو سوی آتلانتیک بر مقابله با همه‌گیری کرونا تاکید کرد.

فون در لاین گفت: در جلسه مشترک با رئیس‌جمهور آمریکا موضوعاتی نظیر مقابله با تغییرات اقلیمی، احیای اقتصادی پس از بحران کرونا و اقدام هماهنگ برای دفاع از دموکراسی و حقوق بشر در جهان به بحث گذاشته شده است.

رئیس کمیسیون اروپا همچنین با بیان اینکه اروپا در چهارماهه دوم امسال روند واکسیناسیون را سرعت خواهد داد، ابراز امیدواری کرد تا پایان تابستان و رسیدن دوزهای واکسن جانسون‌جانسون، فایزر، مدرنا و آسترازنکا دستکم ۷۰ درصد شهروندان اتحادیه واکسینه شوند.

خانم فون در لاین در پایان با استقبال از گام‌های ترکیه در جهت کاهش تنش گفت گزارش مثبتی در دفتر اتحادیه در رابطه با بهبود وضعیت تجاری با آنکارا تنظیم شده است. با این حال وی افزود در صورتی‌که ترکیه در شرق مدیترانه دست به اقدامات یکجانبه و خلاف تعهدات با اتحادیه بزند، این طرح‌های ارتقای روابط مشترک متوقف خواهند شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان