حجم آلاینده‌ها در هوای کلانشهر مشهد افزایش یافت

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در پی افزایش کم سابقه حجم آلاینده‌ها در هوای مشهد که از روز پنجشنبه آغاز شده است کیفیت هوای این کلانشهر در روز جمعه برای دومین روز متوالی در وضعیت هشدار قرار گرفت.

تورج همتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میانگین کنونی شاخص کلی کیفیت هوای مشهد را ۱۵۹ ای.کیو.آی اعلام کرد و افزود: این عدد نشانگر هوای ناسالم برای تمامی افراد است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون کیفیت هوا در مناطق شهید مفتح، تقی‌آباد و سجاد مشهد در وضعیت هشدار و آلوده برای افراد حساس قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: کیفیت هوا در ۲۰ منطقه دیگر این کلانشهر، ناسالم و در وضعیت هشدار برای تمامی افراد است.  

وی با تاکید بر اینکه افراد دچار بیماری‌های قلبی، ریوی، زنان باردار و کودکان باید تا بهبود وضیت هوا از حضور و تردد در سطح شهرخودداری کنند، افزود: شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیر ضروری، نقش مؤثر خود را در بهبود وضعیت هوای این شهر ایفا کنند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی نیز نشانگر وضعیت اضطراری و بالاتر از عدد ۳۰۰ نمایانگر وضعیت بحرانی آلودگی هواست.

روزانه افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد رفت و آمد می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =