انتقاد دستیار پنتاگون از تصمیم ترامپ برای عقب نشینی از سومالی

تهران- ایرنا- دستیار وزیر دفاع آمریکا با انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا برای عقب نشینی نیروهای این کشور از سومالی گفت: این اقدام نکات منفی قابل توجهی داشته است.

به گزارش ایرنا از نشریه هیل، "کریستوفر مایر" دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور عملیات ویژه و درگیری‌های کم شدت پنجشنبه به کمیته خدمات مسلح مجلس سنا گفت: این تصمیم از نظر هزینه و اثر بخشی احتمالاً دارای جنبه‌های منفی قابل توجهی داشت. 

ترامپ  در ماه‌های آخر تصدی ریاست جمهوری خود دستور داد ۷۰۰ سرباز آمریکایی حاضر در سومالی از این کشور خارج شوند.

گفته می‌شود این نیروها برای کمک به نیروهای امنیتی محلی در نبرد با الشباب وابسته به القاعده و وابسته محلی داعش در سومالی حضور داشتند.

در آن زمان پنتاگون اصرار داشت که دستور ترامپ برای تغییر سیاست آمریکا نبوده و فرماندهی آفریقای ایالات متحده اعلام کرد که نیروها قادر به حمله به الشباب در زمان و مکان انتخابی جدید هستند.

در حالی که ترامپ این اقدام را به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای پایان دادن به "جنگهای بی پایان" معرفی می‌کرد اما در همان زمان بیشتر نیروهای آمریکایی که سومالی را ترک کردند به سایر کشورهای اطراف مانند کنیا و جیبوتی منتقل شدند و به انجام عملیات در داخل سومالی ادامه دادند.

به نوشته نشریه هیل، با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، دولت بایدن در حال بررسی وضعیت نظامی ایالات متحده در سراسر جهان است که می‌تواند منجر به تغییر روند عقب نشینی یا سایر تغییرات در زمینه نیروهای ایالات متحده در آفریقا شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =