بقعه شیخ جبرئیل اردبیل توسعه می‌یابد

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل از تداوم مرمت، بازسازی و توسعه بقعه شیخ جبرئیل در محله شیخ کلخوران اردبیل خبرداد و گفت: در این بقعه اقدامات بازسازی و ساخت رواق انجام گرفته و احداث کاروانسرایی برای پذیرایی از گردشگران تا ۲ ماه آینده با مشارکت بخش خصوصی آغاز می‌شود.

بقعه شیخ جبرئیل مدفن به شیخ امین‌الدین جبرئیل ، پدر شیخ صفی‌الدین اسحق، جد سلاطین صفوی است که در نیمه اوّل قرن دهم هـ.ق احداث شده است.

این بنا شامل دیوار گلی بلند، مقبره امین‌الدین جبرائیل، مقبره عوض‌الخواص بن فیروزشاه زرین کلاه، مقبره سید محمد الاعرابی، بقعه سید حمزه، مقابر داخل محوطه بقعه و مقابر خارج از محوطه بقعه است.

به گزارش روز جمعه ایرنا ، اکبر بهنامجو در در جریان بازدید از بقعه شیخ جبرئیل و محله شیخ کلخوران اردبیل افزود: تاکنون در این بقعه ساماندهی، مرمت بناهای تاریخی، نورپردازی محوطه، بهسازی فضای سبز، احداث سرویس بهداشتی و احداث رواق، کف سازی تسطیح و ریگلاژ گورستان و ساماندهی بنای مجاور  عملیاتی شده است.

وی همچنین در دیدار با اهالی محله شیخ کلخوران، لاینینگ (بتنی کردن) نهرها برای جلوگیری از اتلاف آب و بالا رفتن راندمان تولید،  برنامه‌ریزی برای احداث انبار سرد،  ایجاد چمن مصنوعی و سالن ورزشی، تسریع در بررسی استعلامات و خرید انشعاب آب از سوی اهالی این محله تاکید کرد.

نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل نیز در جریان بازدید استاندار  از بقعه شیخ جبرئیل گفت: بقعه شیخ کلخوران مرقد پدر شیخ صفی‌الدین اردبیلی جد خاندان صفوی است که به عنوان یکی از بقاع تاریخی شاخص دوره صفوی شناخته می‌شود.

او با بیان اینکه در گذشته این بقاع تاریخی در وضعیت نامطلوبی بود و ساماندهی آن یکی از مطالبات جدی مردم اردبیل بود، افزود: به دلیل اهمیت این بنای تاریخی و در پاسخ به مطالبه مردم اقدامات مرمتی و بهسازی در محوطه بنا انجام شد.

فلاحی گفت:  این بنای تاریخی به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مذهبی است که سالانه مقصد بازدید علویان و گردشگران مذهبی است و ساماندهی آن در جذب و ماندگاری مسافران موثر خواهد بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =