۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۵۱
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84274554
۱ نفر

برچسب‌ها

فروکش توفان در اردبیل از پنجشنبه شب

اردبیل - ایرنا - توفانی که از سومین روز فروردین در اردبیل و پهنه گسترده‌ای از این استان وزیدن گرفته بود از پنجشنبه شب به تدریج فروکش کرده و هوای کم و بیش پایدار بهاری بر منطقه حاکم می‌شود.

به گزراش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا ، ساکنان تمام شهرستان‌های استان اردبیل طی سه روز گذشته شاهد وزش شدید باد بودند اما در قسمت مرکزی این استان شامل اردبیل ، سرعین ، نمین ، مشگین‌شهر و نیر توفان به شکل متناوب با سرعت ۹۵ تا ۱۳۵ کیلومتر بر ساعت می‌وزید.

این پدیده جوی ضمن ایجاد مشکلات فراوان برای ساکنان منطقه سبب روز خساراتی بویژه در شهرستان‌های مشگین‌شهر ، گرمی و نمین شد و بعضی از محله‌های این شهرها را به صورت مقطعی با خاموشی برق مواجه کرد.

از جا کنده شدن شیروانی های تعدادی از منازل مسکونی ، ریشه‌کن شدن تعدادی از درختان ، شکستن شیشه‌های ساختمان های واقع در مسیر تندباد ، سرنگونی تابلوها و بیلبوردهای شهری ، واژگونی چند دستگاه خودرو در جاده‌ها و مواردی از این قبیل از جمله مشکلات و خسارات هوای توفانی چند روز اخیر در این شهرستان‌ها بود.

فرهاد عبدالعلی‌پور ، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل گفت: این حوادث جوی بدون تلفات انسانی بوده و خسارات وارده به مبلمان شهری و بعضی دیگر از عوارض در حال جمع‌بندی می‌باشد.

تازه‌ترین نقشه‌های ترازهای میانی و نزدیک به سطح زمین جو نشان می‌دهند با جابجایی مرکز کم فشار به ماوارالنهر و ترکمنستان و جایگزینی تدریجی زبانه هوای پرفشار عرض‌های شمالی ، تندباد در استان اردبیل در حال فروکش است.

روند کاهش دما در منطقه آغاز شده است که تا اواخر هفته پیش رو ادامه می‌یابد.  

طی روز جمعه هوای اردبیل اندکی تا نیمه‌ابری همراه با وزش باد با بیشینه سرعت ۵۳ کیلومتر در ساعت از جوانب مختلف و با جهت غالب شمالی تا شرقی پیش‌بینی شده است.

از اوایل شنبه با نفوذ یک کم‌ارتفاع به مرزهای شمال غرب ایران آسمان از نوار شمالی استان اردبیل ابری ، مه‌آلود و با وزش بادهای سرد خواهد شد و بارش برف و باران در منطقه آغاز شده و رفته رفته به مرکز این استان کشیده شده و از اوایل یکشنبه متوقف می‌شود.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. امکان بارش برف و حاکمیت هوای سرد براثر نفوذ توده هوای سرد عرض‌های شمالی در بعضی از سال‌ها تا اواخر اردیبهشت در منطقه هست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha