نماینده مجلس: مشارکت درانتخابات باایجاد افق روشن برای مردم محقق می‌شود

مشهد- ایرنا- نمانیده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم باید افق روشن و دورنمای مثبت در برابر خود ببینند تا انگیزه برای ورود به عرصه انتخابات داشته باشند.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: سوء مدیریتها و ضعف در مدیریتها باعث کاهش مشارکت در انتخابات می‌شود و اگر مردم افق روشن در برابر خود نبینند یا حداقل مایحتاج اولیه آنها تامین نشود و مشکلات اساسی آنها رفع نگردد مشارکت خوبی در انتخابات پیش رو نخواهند داشت.

وی ادامه داد: همه مسائل مشارکت در انتخابات را نباید به رویکردهای سیاسی مرتبط کرد، بخشی از میزان مشارکت نیز مربوط به نحوه عملکرد نهادهای مختلف برای عمل به وظایفشان است.

این نماینده مجلس گفت: امروز عملکرد شوراهای شهر و روستا و رضایت مردم از آنها و همچنین عملکرد دولت در خدمات رسانی به مردم از عوامل تاثیرگذار در افزایش مشارکت سیاسی است.

کاهش ثبت نام در انتخابات شوراها

با پایان یافتن ثبت نام از داوطلبان عضویت در ششمین دوره شوراهای اسلامی شهرها در خراسان رضوی، سه هزار و ۲۲۶ نفر داوطلب حضور در این کارزار سیاسی شدند و اکنون بررسی صلاحیتها در هیات های اجرایی و مراجع صدور استعلام‌های چهارگانه در حال انجام است.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: تعداد داوطلبان نام نویسی شده قطعی برای عضویت در ششمین دوره شوراهای شهر در این استان سه هزار و ۲۲۶ نفر است هر چند طی هفته اخیر ۱۲ نفر از حضور در انتخابات انصراف داده‌اند.

محمد علی نبی پور افزود: در مجموع ۴۶۵ کرسی اصلی و علی البدل برای شوراهای اسلامی ۸۷ شهر این استان وجود دارد که در این دوره از انتخابات برای کسب هر کرسی نمایندگی شورای شهر ۶ نفر با هم رقابت می‌کنند.

وی ادامه داد: شمار ثبت نام کنندگان در پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر استان سه هزار و ۴۱۹ داوطلب بود و با توجه به اینکه در دوره گذشته رقابت برای شوراها در ۷۳ شهر انجام می شد میزان مشارکت برای حضور در کارزار انتخابات ششمین دوره شوراها کمتر از دوره‌های گذشته بوده است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: وضعیت اقتصادی نامناسب شهرداری های کوچک و عدم رفع مشکلات این شهرها یکی از دلایل عدم رغبت برای حضور در شورای شهرهای کوچک بوده است اما با توجه به بنیه اقتصادی شهرداری های بزرگ مانند مشهد شاهد تاثیرگذاری بیشتر شورا و افزایش مشارکت در انتخابات این شهرها در این دوره هستیم.

وی افزود: برخی برخوردهای قضایی با اعضای شوراهای اسلامی، حواشی ایجاد کرده است که برای پرهیز از این حواشی نیز مشارکت در نام نویسی‌ها کاهش یافته است.

نبی‌پور ادامه داد: با توجه به اینکه بازهم جوانان سهم بیشتری در ثبت نام‌ها داشته‌اند و دارندگان مدارک دانشگاهی در این زمینه افزایش یافته، این موضوع می تواند در بهبود مدیریت شهری اثرگذارتر باشد.

همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات سراسری ریاست جمهوری و دومین انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه ۲۸ خرداد ماه سال ۱۴۰۰ انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در بیش از پنج هزار شعبه اخذ رای، ۸۷ شهر و ۲ هزار و ۳۰۰ روستای خراسان رضوی برگزار خواهد شد.
استان ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومتر مربعی خراسان رضوی با وسعتی معادل هفت درصد مساحت کل کشور در قالب ۳۳ شهرستان، در مجموع هشت هزار و ۶۰۰ عضو در شوراهای اسلامی شهری و روستایی دارد.
۴۶۵ نفر از این تعداد، عضو شوراهای اسلامی شهرها و بقیه عضو شوراهای اسلامی روستایی در استان ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی هستند و در مجموع کمتر از پنج درصد این تعداد را زنان تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =