تأکید وزیران خارجه فرانسه،آلمان وایتالیا بر خروج نیروهای خارجی از لیبی

تهران- ایرنا- وزیران خارجه فرانسه، آلمان و ایتالیا روز پنجشنبه در طرابلس پایتخت لیبی بر لزوم خروج نیروهای خارجی از این کشور تأکید کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، نجلاء المنقوش وزیر خارجه لیبی در کنفرانس خبری مشترک با «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان و «لوئیجی دی مایو» وزیر خارجه ایتالیا گفت: ما بر لزوم خروج نیروهای بیگانه و شبه نظامیان از خاک لیبی و بازگشایی سفارتخانه ها توافق کردیم.

وی افزود: با وزیران خارجه فرانسه، آلمان و ایتالیا در خصوص لزوم تسریع در بازگشایی سفارتخانه ها و کنسولگری ها در سراسر لیبی و خدمات کنسولی و مسافرتی گفت وگو کردیم.

وزیر خارجه لیبی گفت: ثبات در لیبی، بر کشورهای همسایه و همچنین کشورهای اروپایی تاثیر مثبتی خواهد داشت.

المنقوش افزود: اصل حاکمیت ملی مبانی غیرقابل مذاکره در راهبرد وزارت امور خارجه لیبی در دولت وحدت ملی است.

وزیران خارجه فرانسه، آلمان و ایتالیا روز پنجشنبه برای بررسی آینده روابط کشورهای اروپایی با لیبی به این کشور سفر کردند.

نمایندگان پارلمان لیبی اخیراً به دولت جدید این کشور رأی اعتماد داده‌اند و «عبدالحمید الدبیبه» نخست وزیر دوره انتقالی را تا انتخابات اصلی که در ۲۴ دسامبر برگزار خواهد شد، به عهده خواهد داشت.

پیش از این مقرر شده بود که اعضای شورای ریاست جمهوری و نخست‌وزیر پس از انتخاب، اداره لیبی را در دوره انتقالی تا ۲۴ دسامبر (سوم دی ۱۴۰۰) و برگزاری انتخابات بر عهده بگیرند.

کشور نفت‌خیز لیبی از سال‌ها پیش بین دولت‌های رقیب تقسیم شده است؛ دولتی تحت حمایت سازمان ملل اما ضعیف در طرابلس- شهری که به طور عمده تحت کنترل گروه‌های مسلح قرار دارد- در مقابل دولت مستقر در شرق لیبی با پشتیبانی ژنرال حفتر که خود را رهبر نیروهای مسلح لیبی می‌خواند. دولت‌هایی که هر کدام تحت حمایت دولت‌های خارجی بوده و پشتیبانی می‌شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =