وزارت حقوق بشر یمن: ۴۳ هزار غیرنظامی در تجاوز به یمن کشته شدند

تهران- ایرنا- وزارت حقوق بشر یمن روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد؛ ۴۳ هزار و ۵۸۲ غیرنظامی از آغاز تجاوز ائتلاف سعودی به این کشور کشته شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از المسیره یمن، در گزارش وزارت حقوق بشر این کشور آمده است: هزاران حمله نظامی، منجر به کشته شدن ۴۳ هزار و ۵۸۲ غیر نظامی، از جمله ۷ هزار و ۹۹۹ کودک و ۵ هزار و ۱۸۴ زن شده است.

وزارت حقوق بشر یمن با بیان اینکه نرخ فقر در این کشور به بیش از ۸۵ درصد و نرخ بیکاری به بیش از ۶۵ درصد رسیده، افزوده است: ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دچار فقدان امنیت غذایی هستند.

این گزارش می افزاید؛ جنگ علیه یمن بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار کارمند را از حقوق ماهیانه محروم ساخته است.

وزارت حقوق بشر یمن اضافه کرده است: ائتلاف سعودی با شکنجه های روحی و جسمی، حقوق هشت هزار و ۱۰۰ اسیر را نقض کرده است.

در این گزارش همچنین آمده است: ائتلاف سعودی از بمب های خوشه ای، آتش‌زا، شیمیایی و سمی در تجاوز به یمن استفاده کرده است و با سه هزار و ۱۷۹ بمب، هزاران یمنی را در ۱۱ استان قتل عام کرده است.

این گزارش می افزاید: ائتلاف سعودی همچنین ۴۱۷ اثر باستانی و تاریخی، ۳۶۶ مرکز تفریحی و گردشگری و یکهزار و ۳۴۸ مسجد را تخریب و یمنی ها را از انجام مناسک حج محروم کرده است.

وزارت حقوق بشر یمن در ادامه گزارش خود آورده است: متجاوزان همچنین ۱۳۲ مرکز ورزشی، چهار هزار و ۳۷۰ جاده و پل، ۷۶۷ ایستگاه سوخت و گاز، ۱۴ بندر، ۹ فرودگاه، چهار هواپیمای مسافربری، ۳۴۹ کارخانه، پنج سیلوی غلات، ۲ هزار و ۷۲ تأسیسات و شبکه ارتباطاتی، ۵۲۳ مرکز بهداشتی و درمانی، ۹۲ خودروی امدادی، سه هزار و ۷۸۴ مرکز آموزشی را تخریب کرده و به این ترتیب چهار میلیون و ۴۳۵ هزار و ۴۰۹ دانش آموز را از ادامه تحصیل محروم کرده است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن- فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که براثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =