جوانان ظرفیت مناسب برای شکل‌گیری گفتمان دینی هستند

خرم‌آباد - ایرنا - نماینده مردم لرستان درمجلس خبرگان رهبری گفت: جوانان بهترین، پویاترین و اجتماعی ترین ظرف شکل گیری گفتمان های دینی - اجتماعی هستند.

به گزارش ایرنا آیت الله احمد مبلغی در پیامی به مناسبت روز جوان اظهار کرد: روز جوان که به مناسبت میلاد علی اکبر علیه الصلاة و السلام شکل گرفته است فرصت بسیار خوبی است تا به بازاندیشی اساسی و عمیق نسبت به نسل جوان از جهات مختلف روی آوریم.

وی گفت: جوانان عمدتا محل شکل گیری گفتمان های نو، و نیز نوشوندگی گفتمان ها هستند، اگر در حوزه اندیشه دینی بپذیریم که این گفتمان ها هستند که می توانند تسلط یابند، سایه بیافکنند و تحولات فکری را در جهت حضور بخشی به دین در جامعه از یک طرف و جامعه سازی همراه با پیشرفت از طرف دیگر به حرکت در آورند،

وی افزود: باید بپذیریم که جوانان بهترین، پویاترین و اجتماعی ترین ظرف شکل گیری گفتمان های دینی - اجتماعی هستند.

وی بیان کرد: این از چندین عامل ناشی می شود، از یک طرف تجدید ادبیات و مفاهیم در بین جوانان سریعتر رخ می دهد و از طرف دیگر ، این جوانان هستند که واقعیت های اجتماعی را به صورت ملموس ، فعال می بینند، سپس از این منبع به سمت تبدیل واقعیت ها به مسائل اجتماعی روی می آورند به همین دلیل باید گفت زمینه ها و پیش شرط های شکل گیری گفتمان در آنها اتفاق می افتد.

آیت الله مبلغی اظهار کرد: همچنین، از نظر فکری، جوانان محل و زمینه‌های توسعه و پیشرفت های دانشی هستند، و ایده ها، دیدگاه ها و فعالیت های های دانشی - که تعیین کننده تحولات انسانی و اجتماعی هستند - عمدتا در میان جوانان رخ می دهد ، و آنها در نقطه شروع و پیشتاز این حرکت علمی هستند.

وی اضافه کرد: اصولاً اساسی ترین نیازهای بشر که به شکل نو شونده خلق می‌شوند، ابتدائاً در جوانان بروز و ظهور پیدا می‌کنند، این جوانان هستند که نیازهایی را که به دلیل تحولات زمانه برای انسان رخ می دهد، ابتدا میزبانی و سپس بیان می کنند.

وی افزود: جوانان بروز دهنده نیازهایی هستند که در اثر تحولات زمان برای انسان‌ها به وقوع می پیوندند نیازهایی که بسیاری از آنها ریشه اساسی در فطرت انسان دارد ولی ظهور آن ها منوط به پیدایش شرایط و مناسبات ویژه اجتماعی است و این مهم‌ترین اتفاقی است که جوانان حامل و حاوی آن هستند و فرصت آنان را از این حیث نباید به هیچ وجه نادیده گرفت و یا کم اهمیت تلقی کرد.

وی ادامه داد: اگر اجتهاد آمده است نیازهای نو شونده را شناسایی کند و پاسخ بگوید، این جوانان هستند که ساحت و صحنه سخاوتمندانه ای برای امکان این کشف هستند و آن را در اختیار اجتهاد قرار می‌دهند.

آیت الله مبلغی گفت: همچنین، از نظر شناخت، درک و حرکت به سمت الگوها، جوانان در وسط میدان علاقه مندی و اهتمام به الگوها قرار دارند، و روند شکل گیری آنها در زندگی و نحوه شکل گیری زندگی بر اساس آنها را لمس می کنند.

وی افزود: اگر دین برای الگوها اهمیت بسیار زیادی قائل است و اگر الگوها در شرایط گذر زمان تحولاتی را باید پیدا بکنند به اقتضای زندگی و بزرگ شدن زندگی و نوشوندگی نیازها، بنابراین باید برای جوانان از این حیث یک نقش اساسی قائل شد و آن ها را امکان بسیار مهم در این زمینه دید.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جوانان توانایی انجام کار را از نظر جسمی و روحی و همچنین از نظر توانایی های ذهنی و اجتماعی در سطح بالایی دارا هستند.

آیت الله مبلغی ادامه داد: واقعیت مهم این است که اگر جوانان، با همه ویژگی ها و ظرفیت هایشان نادیده گرفته شوند، وقفه در حرکت بینانسلی ایجاد می شود و گسست و گسیختگی نسلی پدید می آید. و روشن است که گسست نسلی جامعه را به عقب می راند و پیشرفت جامعه را کند می کند و رابطه جامعه با دین را کاهش می دهد و خطرات دیگری را نیز در پی می آورد.

وی افزود: باید بدانیم که اگر نسل بزرگتر و مسن نیز نادیده گرفته شود، باز گسست نسلی رخ خواهد داد، زیرا تمرکز بر ارتباط به هم پیوسته نسل ها -و به تعبیری حرکت بینانسلی- کمتر از توجه به شرایط نوشده و نو شونده نسل ها نیست، البته به شرط آن که نسل قبلی اقتضاءات ونیازهای نسل جدید را درک کند و به دنبال آن نباشد شیوه ها و روش های مناسب و متناسب برای زمان خود را به نسل جدید تحمیل کند.

وی اظهار کرد: بنابراین هم نسل جوان و هم نسل مسنّ برای حرکت نسلی ضروری هستند و البته آنچه غالباً نادیده گرفته می شود الزامات نسل های جوان است که بزرگترین خطر است. همه باید بدانیم که از هم پاشیدگی رابطه بین نسلی بنیاد ها و زیرساخت ها و زمینه های حرکت جامعه را ضعیف می کند و منجر به انباشت نیازهای برآورده نشده می‌شود. 

آیت الله مبلغی گفت: در زمینه درک جوانان و نقش و جایگاه آنان، بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید همواره به آن مراجعه داشت و از آن الهام و درس گرفت و بر شرح و بسط علمی و عملی آن در زوایای مختلف همت گمارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =