بیش از هشت هزار نفر در اماکن اقامتی کردستان اسکان یافتند

سنندج – ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان گفت: از ابتدای تعطیلات نوروز تا چهارم فروردین امسال هشت هزار و ۳۴۷ نفر در مراکز اقامتی رسمی و دارای مجوز استان اسکان داده شده‌اند.

به گزارش ایرنا، یعقوب گویلیان روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: یکی از عوامل مهم در تاسیسات گردشگری، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی توسط گردشگران و بازدیدکنندگان است.

وی افزود: از ۲۸ اسفند۱۳۹۹ تا چهارم فروردین  ۱۲ اکیپ نظارتی این اداره‌کل ۴۸۱ مورد بازدید از تاسیسات گردشگری شامل هتل، مهمان‌پذیر، مجتمع بین‌راهی، بوم‌گردی انجام داده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان  افزود: این بازدیدها به منظور رفاه حال مسافران نوروزی انجام و در همین مدت ۳۲ مورد اخطار همراه با معرفی متخلفان به مراجع قضایی، ۱۷ تذکر و ۱۰ مورد تشویق برای تاسیسات گردشگری استان صادر شد.

گویلیان با اشاره به تداوم نظارت بر تاسیسات گردشگری تا پایان تعطیلات نوروز تاکید کرد: هم‌وطنانی که  قصد سفر به کردستان را دارند حتما از مراکز رسمی و دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی استفاده کنند.

وی با اشاره به فعالیت مراکز اقامتی دارای مجوز استان، افزود: ۷۵ واحد اقامتی از مجموع ۸۰  واحد در استان فعال و سایر تاسیسات گردشگری استان به دلیل شرایط کرونا و کمبود گردشگر مجبور به کاهش پذیرش یا بستن موقت شده‌اند.

وی افزود: از ابتدای نوروز تا کنون وضعیت اسکان مسافر نسبت سال گذشته کمی بهتر بوده که هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیاد است و همین موضوع موجب زیان به بخش‌های خصوصی شده است.

گویلیان با اشاره به اینکه مراکز اقامتی و پذیرایی رسمی و دارای مجوز از این اداره‌کل صرفا مجاز به اسکان و پذیرایی از گردشگران هستند اضافه کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در هتل‌های استان بصورت کامل رعایت می‌شود و برای نظارت بر این امر مهم ۱۲ اکیپ نظارتی در سطح استان فعال است.

کردستان از ۳۲ هتل، ۲ هتل آپارتمان، ۲۴ مهمانپذیر و ۱۹ اقامتگاه بومگردی برخوردار است. این استان دارای یک هزار و ۵۲۰ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی است که ۸۷۸ اثر ثبت شده استان در فهرست آثار ملی شامل شامل ۷۷۳ اثر غیر منقول (شامل آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، ۲۰ مورد میراث طبیعی، ۶۲ مورد میراث معنوی و ۲۳ مورد میراث منقول و است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =