۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۸
کد خبر: 84274249
۰ نفر

برچسب‌ها

نگاهی به رویدادهای استان مرکزی در سالی که گذشت

اراک - ایرنا - استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع مساحت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، دارای ۱۲ شهرستان، ۲۳ بخش، ۳۲ شهر، ۶۶ دهستان، یک هزار و ۳۹۴ روستای دارای سکنه است و در سالی که گذشت با اتفاقات و فراز و نشیبهای بسیاری همراه بود.

استان مرکزی به پایتخت صنعت ایران شهرت دارد اما پتانسیل‌های بخش‌های مختلف آن زبانزد است و در طول سال ۹۹، این استان با وجود همه مشکلات و فشار مضاعف تحریم‌ها در کنار فراز و فرودها، با شیرینی‌ها و تلخی‌هایی همراه بود که شاید بتوان شیوع ویروس منحوس کرونا را تلخ ترین اتفاق سال یاد کرد.

بنا بر آمار موجود، شمار مبتلایان به کووید ۱۹ از زمان شیوع تا ۲۸ اسفندماه پارسال، ۳۸ هزار و ۳۸۶ نفر به ثبت رسید و فوتی‌های ناشی از این ویروس منحوس نیز یک هزار و ۴۹۶ مورد عنوان شد.

استان مرکزی با دارا بودن بیش از سه هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ و بنیه کشاورزی پربار از دیرباز نقش مهمی در حوزه اقتصادی، سیاسی، تحولات فرهنگی و اجتماعی و همچنین درآمد سرانه ناخالص ملی کشور داشته است.

 رویدادهای صنعتی، اقتصادی استان مرکزی

 بهره برداری از واحد نرمال هگزان شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری و صرفه جویی ارزی ۳۰ میلیون دلاری برای کشور اتفاق اقتصادی مبارکی برای صنعت کشور و استان مرکزی بود که تحقق آن افزایش روزانه حداقل ۵۰۰ هزار لیتر بنزین به ظرفیت تولید کشور افزود.

افتتاح مرکز پایش هوشمند شرکت توزیع برق استان مرکزی با حضور وزیر نیرو به صورت ویدیو کنفرانس در قالب هشتمین هفته از پویش هر هفته الف ب_ایران، راه اندازی دیزل ژنراتور ۷۵۰ کیلوولت آمپری در حوزه ستادی برق باختر با هدف کاهش اوج مصرف و خوداتکایی در تامین برق و با مزیت استفاده در مواقع خاموشی، آغازعملیات اجرایی ۲ طرح و بهره برداری از ۶ طرح حوزه صنعت برق نیز در استان مرکزی و همچنین طرح آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر با حضور وزیر نیرو  در قالب پویش «هر هفته  الف-ب ایران» و کسب رتبه نخست پالایشگاه شازند در بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور از دیگر رویدادهای سال گذشته بود.

بهره برداری از ۴۰ طرح آبرسانی به ۷۴ روستای استان مرکزی نیز از دیگر رویدادهای خدمات محور در سال گذشته بود که این طرح ها شامل ۱۰ مجتمع آبرسانی با ظرفیت ۳۰ پروژه روستایی است که برای احداث و تکمیل آنها ۳۲۰ میلیارد ریال هزینه شد.

بر این اساس در راستای احداث این طرح‌های آبرسانی، ۴۷ حلقه چاه، چشمه و قنات حفر، تجهیز و ۱۸۵ کیلومتر شبکه آبرسانی نیز اصلاح شد.
۴۶ باب مخزن ذخیره آب با حجم ۱۱ هزار و ۲۱۵ متر مکعب نیز در قالب این پروژه‌ها ایجاد شد.

پارسال نخستین محموله صادراتی منواتیلن گلایکول( MEG ) تولیدی پتروشیمی شازند از سوی راه آهن بارگیری و به مقصد استانبول ترکیه ارسال شد که این محموله صادراتی ۱۰۰ تنی به وسیله ۲واگن و چهار کانتینر حمل و با استفاده از  ظروف تانک به صورت آز مایشی از راه‌آهن اراک به خارج از کشور صادر شد.

کسب رتبه نخست ثبت انبارها در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا با هدف مقابله با قاچاق و احتکار کالا، ساخت بزرگترین دکل تلسکوپی (تک‌پایه) انتقال انرژی برای نخستین بار در کشور در اراک، بهره‌برداری از خط انتقال آب برای تامین نیاز حدود ۶۰۰ کارخانه مستقر در شهر و منطقه ویژه اقتصادی کاوه با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال، بارگیری ۵۲۰ تن آلکیل بنزن خطی LAB (مواد اولیه شوینده) برای نخستین بار در یک محموله توسط راه‌آهن اراک به خارج از کشور و بهره‌برداری از یک واحد تولید روغن صنعتی در ناحیه صنعتی راونج دلیجان با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد ریال و ظرفیت ۳۰ هزار لیتر انواع روغن‌های صنعتی از دیگر رویدادهای  اقتصادی سال گذشته در استان مرکزی بود. 

افتتاح خط تولید داروی رمدسیویر در ساوه با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از دیگر رویدادهای صنعتی و تولیدی استان مرکزی بود که با راه اندازی خط تولید داروی رمدسیور در این شهرستان، به صورت مستقیم برای ۵۰ نفر به صورت شبانه روزی اشتغال ایجاد شد.

همچنین در سالی که گذشت ۸۰۰ میلیون دلار انواع کالای غیرنفتی به بیش از ۱۱۰ کشور جهان صادر شد و تهاتر بدهی یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی هپکو نیز به عنوان اقدام موثر خانواده دولت در راه‌اندازی دوباره این واحد تولیدی به ثبت رسید.

انواع صنایع دستی استان مرکزی به ارزش ۱۲ هزار دلار شامل مینای فلز، گیوه، احجام چوبی(پیکرتراشی)، قلم زنی(فلزکاری)، سفال و آثار چوبی به هشت کشور دنیا

صادر شد.

سرمایه‌گذاری یک‌هزار و ۲۹۰ میلیارد ریالی در معادن استان و ایجاد ۲۱۳ فرصت شغلی جدید در این حوزه به همراه صدور  ۲۶ پروانه اکتشاف، ۴۱ گواهی کشف و ۴۰ پروانه بهره‌برداری نیز نیز از مهمترین رخدادهای دیگر اقتصادی و صنعتی در سال گذشته بود. 

عملیاتی شدن طرح رایگان دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی(وانت، تاکسی، نیسان و کامیونت) با هدف مدیریت مصرف بهینه و تلاش در حفظ محیط زیست در این استان از خرداد ماه سال گذشته و دوگانه سوز کردن بیش از ۲ هزار خودروی عمومی، پرداخت سه هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی تا پایان سال گذشته به ۲ هزار و ۳۸۳ طرح اشتغال از دیگر اقدامات اقتصادی استان مرکزی بود. 

ثبت پایین‌ترین نرخ تورم کشور در استان مرکزی نیز از دیگر رخدادهایی بود که قابل توجه است که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه سال ۹۹، برای خانوارهای کشور به عدد ٣٤/٢ درصد رسید.

بنا بر اطلاعات موجود، بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان ٣٧/٨درصد و کمترین آن مربوط به استان مرکزی ٣٠/٩ درصد عنوان شده بود.

طرح‌های اقتصاد مقاومتی استان طی یکسال گذشته بیش از ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری ارزی و حدود پنج هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی به همراه داشته است که زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را فراهم کرد.

استان مرکزی در سالی که گذشت در راستای اجرایی کردن طرح‌های اقتصاد مقاومتی رتبه نخست کشور کسب کرد و رتبه استان از نظر نرخ بیکاری، تنوع در محصولات صنعتی، پیشرفت فیزیکی طرح‌های اقتصاد مقاومتی در سال جهش تولید، همچنین جذب تسهیلات تبصره ۱۸، تنوع معادن، تعداد واحدهای فعال تولیدی در میان استان های کشور  بین یک تا هشت در نوسان است که این موفقیت  را باید حاصل تلاش فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران بخش خصوصی استان دانست.
انتخاب ۲ واحد صنعتی این استان به عنوان برترین‌های نهمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صمت، کسب رتبه دوم جهش تولید با تحقق تمام شاخص های ابلاغی در کشور، کسب رتبه برتر تحقق شاخص‌های اقتصادی در کشور، انتقال سهام واگن پارس اراک از سازمان گسترش به مپنا بعد از گذشت سه سال از دیگر رویدادهای استان مرکزی در سال گذشته بود.

راه اندازی نخستین مرکز تخصصی اقتصاد مقاومتی این استان از سوی بسیج سازندگی در چهلمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس، رونمایی از لوکوموتیو پارس۳۳ ساخت واگن‌پارس اراک خستین لوکوموتیو با عنوان «پارس ۳۳» که با حضور ویدیوکنفرانسی وزیر راه و شهرسازی و استاندار مرکزی رونمایی شد.
 موافقت هیات وزیران با ساخت یک واحد پتروشیمی در اراک، انتخاب روستای «مزرعه‌نو» در شهرستان آشتیان به عنوان نخستین روستای سبز کشور نیز در سال گذشته اتفاق افتاد.                      
 کسب رتبه دوم تعمیر واگن در کشور توسط اداره کل راه آهن با تعمیر ۴۴۳ دستگاه انواع واگن باری در سال‌گذشته و بهره برداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ کیلوواتی امان آباد اراک از دیگر رویدادهای استان در سال گذشته بود.

پارسال در هفته دولت بالغ بر ۹۰۱ پروژه افتتاح و عملیات اجرایی ۹۱ پروژه نیز آغاز شد و در واقع پروژه‌های اقتصادی هفته دولت در سال ۹۹ با رشد ۴۲ درصدی روبرو شد.

 این ۹۰۱ پروژه ۹۲۴۰ فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد و با توجه به اینکه تعهد استان مرکزی در سال ۹۹ ایجاد ۲۰ هزار شغل است با افتتاح پروژه های هفته دولت نیمی از این تعهد رنگ تحقق به خود گرفت.

باز شدن گره اعتباری برخی از پروژه‌های نافرجام در استان مرکزی

۱۴ طرح شاخص عمرانی و ۲۵ پروژه مرتبط با جهش تولید در استان مرکزی نیز از جمله طرح‌های نیمه تمامی محسوب می‌شوند که در سفر پارسال معاون رئیس جمهور به استان مرکزی با تخصیص اعتبارات لازم تعیین تکلیف شدند.

طرح توسعه بیمارستان ولی عصر (عج) اراک به عنوان یکی از طرح‌های نیمه تمام حوزه کلان بهداشت و درمان کشور از جمله پروژه هایی است که عمری حدود ۱۲ ساله دارد و در دولت های مختلفی مطرح بوده که در جریان سفر پارسال معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه تعیین تکلیف شد.

عملیات اجرایی توسعه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک از سال ۸۷ آغاز شده و اکنون با گذشت سال‌ها تکمیل این طرح بزرگ ملی به عنوان مطالبه جدی مردم و مسئولان با دستور رئیس جمهوری در دولت تدبیر و امید جان تازه ای گرفت و چندی پیش نیز پیگیری تکمیل آن با پیمانکاری جدید مجددا آغاز شد.

توسعه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک با ۵۰۰ تخت بستری در ۱۳ طبقه با ظرفیت مطلوب درمان برای ارائه خدمات درمانی و بهداشتی غرب کشور پیش بینی شده است و با وجود تامین مالی مناسب و اقدامات حمایتی دولت، نمایندگان مردم در خانه ملت و دیگر مسئولان این طرح درمانی، مراحل پایانی تکمیل و بهره‌برداری را طی می‌کند.

اما آن طور که رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی گفته است برای تکمیل این طرح ملی، تاکنون حدود یک‌هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده که بیشترین منابع مالی از ابتدای دولت یازدهم به بعد تزریق شد.

 پارسال برای بیمارستان امام خمینی (ره) خمین و طرح بیمارستان جایگزین جدید ساوه نیز از سوی دولت ردیف اعتباری مناسبی باز شد و مقوله زمین، طراحی و نقشه‌های اولیه این طرح در دستور کار قرار دارد.

اعتبار لازم برای تالار و کتابخانه مرکزی اراک نیز به عنوان ۲ طرح ملی کشور در حوزه فرهنگ و هنر در جریان سفر پارسال محمد باقر نوبخت تعیین تکلیف شد.

رویدادهای بخش کشاورزی استان مرکزی

استان مرکزی با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه‌ای در بخش کشاورزی و دامداری کشور برخوردار است و در سال گذشته حوزه کشاورزی شاهد موفقیت های گوناگونی بود.

بهره‌برداری از کارخانه تولید مکمل‌های معدنی و ویتامینه دام، طیور و آبزیان با سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد ریالی  از سوی بنیاد مستضعفان درواحد تولیدی دانه‌چین اراک، بهره‌برداری یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید تن ماهی کشور با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در شهرستان ساوه، کشت گیاه استویا (قند طبیعی) برای نخستین بار در استان مرکزی نیز در سال گذشته به ثبت رسید.

 آغاز عملیات اجرایی نخستین باغ انحصاری گردوی استان مرکزی در خمین، بهره برداری از دهکده فن‌آوران سلامت دانشگاه آزاد اسلامی اراک، راه اندازی دومین نرم‌افزار سامانه تخلفات منابع طبیعی کشور در استان مرکزی با هدف رصد و کنترل پرونده‌های زمین‌خواری، افتتاح بزرگترین مجتمع پرورش شتر در استان مرکزی با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) در شهر پرندک از توابع شهرستان زرندیه از مهمترین رویدادهای حوزه کشاورزی در سال گذشته بود.

مجتمع پرورش شتر زرندیه در زمینی به وسعت یک هزار و ۲۰۰ هکتار با تامین علوفه بدون نیاز به آبیاری از طریق کشت دیم و مرتع مصنوعی احداث که با راه‌اندازی این مجموعه ۱۲۰ شغل مستقیم ایجاد شد.

۳۴۵ هزار تن گندم مازاد بر نیاز نیز سال گذشته از کشاورزان استان خریداری گردید که ۱۴۵ هزار تن آن برای تامین نیاز این منطقه ذخیره  و ۲۰۰ هزار تن به سایر نقاط کشور ارسال شد.

افتتاح مجتمع بزرگ دامداری ۲۰ هزار راسی شهرستان زرندیه به صورت ویدئو کنفرانس با دستور رئیس جمهوری از دیگر رخدادهای بخش کشاورزی استان مرکزی در سال گذشته بود.

این واحد از سال ۹۷ آغاز به کار کرده و ظرفیت تولید ۳۰۰ تن  شیر را دارد که با افتتاح فازهای ۱ و ۲ زمینه اشتغال ۳۵۰ نفر به صورت مستقیم و یک هزار نفر غیرمستقیم فراهم شد.
 این واحد یکی از بزرگترین دامداری ‌های کشور و خاورمیانه با اعتبار بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد ریال است که با تکمیل مرحله سوم و چهارم و بهره‌برداری کامل از این طرح ملی روزانه ۷۰۰ تن شیر خام به ظرفیت تولید استان و کشور افزوده می‌شود.

 رویدادهای اجتماعی و خدماتی استان مرکزی

بهره برداری از چند پروژه طرح اقدام ملی مسکن استان، افتتاح نخستین بیمارستان دامپزشکی استان مرکزی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهر ساوه افتتاح طرح ۳۶۶ واحدی کوی سجادیه اراک، آغاز عملیات اجرایی پروژه های ۲۴ هکتاری اراک و۲۴۰ واحدی کوی سجادیه و آغاز عملیات اجرایی پروژه ۳۶۴ واحدی کوی علوی ساوه با حضور وزیر راه و شهرسازی، معرفی شهر تفرش و روستای نقوسان به عنوان شهر و روستای بدون دخانیات در استان مرکزی از جمله رویدادهای خدماتی استان در سال گذشته بود.

بهره‌برداری از تقاطع غیر همسطح شهید صیدی اراک با حضور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، افتتاح فاز یک پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید کاوه نبیری اراک و آغار عملیات اجرایی فاز دوم این طرح با حضور معاون عمرانی وزیر کشور، بهره‌برداری از چهار طرح قوه قضائیه شامل ساختمان جدید زندان محلات، بند جدید زندان دلیجان ،تکمیل سوله چندمنظوره شهرستان خمین و ساختمان جدید اداره کل پزشکی قانونی استان مرکزی  همزمان با سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس قوه قضائیه در استان مرکزی از دیگر طرحهای سال گذشته بود.

اجرای تصمیمات مناسب اخذ شده بر اساس سند آمایش سرزمین استان، سبب شد تا اراک با ۱۹ روز هوای پاک، در فروردین ماه ۹۹ پاک‌ترین شهر کشور باشد.

کلانشهر اراک در شش ماهه نخست پارسال نیز با ۱۳ روز هوای ناسالم بعد از تبریز به عنوان پاک‌ترین شهر کشور معرفی شد.

تصویب بودجه ۱۱ هزار و ۲۳۰ میلیارد ریالی شهرداری اراک -آغاز عملیات اجرایی ۳۰۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن در مهاجران با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور، ابلاغ طرح جامع شهر اراک پس از ۱۶ سال از سوی وزارت راه و شهرسازی، افتتاح یازدهمین مدرسه زمستانه حقوق کودک استان مرکزی با حضور معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری، افتتاح نخستین مرکز نیکوکاری مسکن کشور در خمین، راه اندازی خط پروازی عسلویه - اراک با هدف تسهیل در جابه‌جایی مسافران، تصویب طرح جامع تفرجگاهی گردو اراک یکی ازکانون‌های مهم برای جذب گردشگر و تولد سه گوزن زرد ایرانی به عنوان گونه های در معرض انقراض در باغ وحش اراک از دیگر رویدادهای پارسال بود.

رویدادهای علمی، پزشکی و فناوری

بهره برداری از بزرگترین واحد تولید ماسک مرکز کشور در محلات، برگزیده شدن ۹ عضو هیات علمی این دانشگاه بر اساس روش جدید ارزیابی دانشگاه استنفورد آمریکا در شمار ۲ درصد دانشمندان برتر جهان، میزبانی اراک به‌عنوان میزبان هفتمین دوره مسابقات قهرمانی کشور دانشجویان علمی کاربردی امسال در رشته ورزشی «کاتا» ، ساخت غشای پروتئینی برای شیرین سازی آب دریا در دانشگاه اراک، طراحی و تولید نانو ماسک ضد ویروس کرونا با ماندگاری ۳۰ روز  برای مصون‌سازی افراد علیه کرونا و آنفلوآنزا در اراک از جمله رویدادهای استان مرکزی در سال گذشته بود.

  استقرار نخستین بالگرد امداد جمعیت هلال احمر برای امدادرسانی در زمان وقوع حوادث در استان مرکزی، تولید کیت تشخیصی سرمی کرونا به روش الایزا در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه اراک، انتخاب دانشگاه صنعتی اراک و تفرش در برخی شاخص‌های قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت سال گذشته در بین ۱۰ دانشگاه برتر کشور، بهره برداری ازنخستین مرکز دولتی فوق تخصصی درمان ناباروری در اراک و همچنین نخستین مرکز رشد اقماری استان مرکزی در محلات و کلید خوردن نخستین بورسیه تحصیلی دانشگاه آزاد کشور در استان مرکزی نیز از دیگر رخدادهای مهم حوزه علمی و فناوری استان مرکزی در سال گذشته بود.

طراحی و ساخت هواپیماهای عمومی تا وزن ۹ هزار کیلوگرم در کشور بر اساس تفاهمنامه معاونت علمی ریاست جمهوری با سازمان هواپیمایی،  ورود نخستین محموله واکسن آنفلوآنزا در کلانشهر اراک و توزیع برای گروهای پرخطر، ساخت دستگاه تب سنج استندی لیزری برای نخستین بار در کشور توسط یک واحد دانش‌بنیان در اراک، طراحی و تولیدماسک ویژه ناشنوایان در شهرستان اراک برای نخستین بار در کشور نیز از جمله اخبار مهم حوزه پزشکی و فناوری استان در سال گذشته بود.

کسب رتبه نخست استان مرکزی برای چهارمین سال متوالی درجذب سوادآموز کشور، بهره‌برداری از اولین کارخانه نوآوری پارک علم و فناوری کشور با اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از سوی صندوق پژوهش و فناوری استان مرکزی در اراک، بهره برداری از نخستین رصدخانه ایران با گنبدی به قطر هشت متر و مرکز علم نجوم استان مرکزی در تفرش،بهره برداری از مرحله نخست شهرک دارویی استان مرکزی شهرک صنعتی بازنه شازند، نخستین شهرک مواد موثره دارویی خاورمیانه و تولید استامینوفن خاورمیانه با حضور معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان غذا و دارو و در شرکت کیمیاگران شازند از مهمترین رویدادهای علمی این استان در سال گذشته بود.

رویدادهای فرهنگی، آموزشی استان مرکزی             

بهره برداری از باغ موزه دفاع مقدس استان مرکزی با حضور رییس مجلس از طریق ویدئو کنفرانس، ثبت ۶۰۰ اثر تاریخی استان مرکزی در سامانه میراث‌بان، رونمایی از اسناد خطی امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی،آغاز عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی (پردیس سینمایی) شهر ساوه با اعتبار ۶۱ میلیارد ریال از محل منابع دولت و شهرداری ساوه،کسب رتبه برتر انجمن کتابخانه های زرندیه عنوان برتر کشور، بهره برداری از ۱۵ طرح آموزشی و مدرسه‌سازی مرکزی با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس، راه اندازی نخستین رالی خودروهای کلاسیک استان مرکزی همزمان با گرامیداشت هفته گردشگری، بهره برداری از اولین اقامتگاه بومگردی روستای هزاوه اراک (زادگاه امیرکبیر) با حجم سرمایه گذاری یک میلیارد ریالی توسط بخش خصوصی، شهادت نخستین شهید حوزه سلامت  در مقابله با کرونا در ۲۳ تیرماه ۹۹، ثبت ملی روستای سمقاور با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استاندار مرکزی به عنوان پایتخت منبت ایران برگزاری نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه شراره های شمعدانی ها، رونمایی از کتاب ایران‌شناسی در اراک، برگزاری نخستین دوره کتاب سال استان مرکزی با میزبانی از نویسندگان و اهالی قلم استان مرکزی، برگزاری جشنواره رسانه ای ابوذر و جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان مرکزی بخشی از مهمترین رویدادهایی فرهنگی استان در سال گدشته بود.

رویدادهای ورزشی استان مرکزی

صعود تیم فوتبال آلومینیوم اراک به لیگ برتر کشور پس از ۱۸ سال در جریان هفته سی و چهارم و پایانی فصل ۹۹-۹۸ لیگ دسته یک فوتبال ایران شاید یکی از شیرینی های دلچسب برای اراکی‌ها بود.

بهره‌برداری از پیست اسکیت مجموعه ورزشی امام خمینی (ره) اراک پس از ۱۴ به عنوان یکی از طرح‌های ورزشی نیمه تمام کشور با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری نیز از دیگر رویدادهای مهم ورزشی سال گذشته بود.

عملیات اجرایی پیست اسکیت ۲۲ بهمن ورزشگاه امام خمینی(ره) اراک ۱۴ سال پیش آغاز شده بود که  پس از مدتی وقفه روند تکمیل آن دنبال و با صرف هزینه‌ای بالغ بر بیش از ۱۸ میلیارد ریال در سال ۹۹ به بهره برداری رسید.

میزبانی اراکی‌ها از رقابت‌های لیگ برتر بوکس کشور نیز از دیگر شیرینی‌های ورزش استان مرکزی بود که رتبه سوم این رقابت ها نیز از آنِ ورزشکاران استان شد.

دعوت از ۱۰ بانوی ورزشکار این استان در رشته‌های مختلف ورزشی با وجود شرایط کرونا به اردوی تیم‌های ملی، دعوت هفت نفر از بانوان ورزشکار به اردوی سپک تاکرا، اردوی قایقرانی و ۲ نفر به اردوی کبدی نیز از دیگر رویدادهایی بود که پارسال در کارنامه ورزشی استان مرکزی ثبت شد.


  شرکت ۵۰ بانوی ورزشکار این استان در مسابقات مختلف ملی در رشته‌های دارت، تکواندو، کونگ فو، اتومبیلرانی و اسکواش، دعوت سه نفر از ورزشکاران جانباز و معلول این استان به اردوی آماده سازی تیم ملی فوتبال هفت نفره ایران، پیوستن تیم والیبال شهروند اراک به لیگ برتر کشور،کسب یک مدال طلا در رقابت‌های رزمی جهان، ۳۵ مدال در بخش انفرادی و پنج مدال در بخش تیمی کشور توسط کارگران ورزشکار این استان در رقابت‌های ورزشی جهانی و کشور از دیگر رویدادهای ورزشی در سال گذشته بود.

رویدادهای سیاسی

 مطرح شدن شایعاتی مبنی بر جدایی شهر یا شهرهایی از استان مرکزی و الحاق به قم در آخرین روزهای سال ۹۹ رویدادی بود که فضای مجازی استان مرکزی و کشور را تحت تاثیر قرار داد.

استاندار مرکزی در پاسخ به این مطلب واکنش صریحی داشت و تاکید کرد که وزیر کشور در جریان سفر به قم بحث‌هایی که در فضای مجازی مبنی بر جداشدن بخشی از استان مرکزی و پیوستن به استان قم، مطرح شده را بیان نکرده است.
به گفته سیدعلی آقازاده، جان کلام سخنان وزیر کشور این گونه بوده که یک شهرستان برای استان قم کافی نیست و باید با استفاده از ظرفیت خود استان قم، نسبت به اضافه کردن یک یا ۲ شهرستان اقدام شود.
به گفته استاندار مرکزی، سخنان وزیر کشور به این معنی نیست که از استان‌های همجوار شهر یا شهرهایی جدا و به قم بپیوندد که این موضوع صحت ندارد.

باز ماندن منتخب مردم تفرش، آشتیان و فراهان به مجلس یازدهم از دیگر رخدادهای استان مرکزی در سال گذشته بود که بر اساس اعلام عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان مطرح شد.

وی درباره سرانجام منتخب تفرش و اخبار منتشره درباره مدرک تحصیلی‌اش گفته بود: با توجه به اعلام نظر رسمی وزارت علوم مدرک سینا کمالخانی منتخب تفرش در مجلس به دلیل اینکه آن موسسه اعتبار ندارد مدرک او هم اعتبار ندارد و نمی‌تواند به مجلس یازدهم راه پیدا کند.

بر این اساس، علی‌اکبر کریمی در هفتم مردادماه پارسال به عنوان نماینده معین حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان معرفی شد.

ماراتن انتخاباتی استان مرکزی با ثبت‌نام داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از بیستم اسفند ماه پارسال کلید خورد همزمان با سراسر کشور آغاز شد که در نخستین روز از ثبت نام‌ها، ۴۲ نفر شامل هشت زن و ۳۴ مرد داوطلبی خود را اعلام کردند تا پایان مهلت قانونی ثبت نام، ۹۸۷ نفر در استان مرکزی نام نویسی کردند.

 مهمترین حوادث استان مرکزی

کشف یک تن و ۲۵۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر و دستگیری ۲ هزار و ۱۹۱ نفر در این رابطه، فوت ۶ نفر بر اثر وقوع سانحه رانندگی در مسیر تهران به پرندک (از شهرهای تابعه شهرستان زرندیه)، کشف و ضبط پنج هزار سکه تقلبی طلا در شهرستان خمین از باند کلاهبرداری، ضبط سه جلد کتاب تاریخی مربوط به دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی در خمین، کشف و ضبط۳۰  هزار لیتر بنزین خارج از شبکه عرضه ملی در هنگام کنترل خودروهای عبوری از یک دستگاه کامیون در شهرستان شازند کشف و همچنین کشف ۲۲۴ هزار لیتر سوخت قاچاق در استان مرکزی از جمله اخبار حوادث سال گذشته بود.

کشف کتیبه خط پهلوی «هام دبیره‌ی » دیگری متعلق به حدود ۲ هزار و ۲۰۰ سال پیش در کوه های اطراف روستای فرنق، کشف یک خمره مربوط به دوره سلجوقیان در روستای ابراهیم آباد اراک، کشف یک هاون سنگی بزرگ متعلق به دوران قاجاریه در حین عملیات عمرانی در روستای آشناخور شهرستان خمین نیز از دیگر اخبار این حوزه بود.

شهادت مامور نیروی انتظامی شهرستان خمین در درگیری با سارقان مسلح احشام در بیست و پنجم آذرماه پارسال نیز از جمله رخدادهای مهم انتظامی استان بود که در پی آن ستوان یکم « مرتضی براتی » مامور کلانتری ۱۲ این شهرستان به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
 سه نفر دیگر از ماموران وظیفه که در این درگیری حضور داشتند نیز مجروح شدند.

شمار مصدومان حوادث چهارشنبه آخر سال ۹۹ در استان مرکزی نیز یک کشته و ۷۴ مصدوم اعلام شد که بیشترین نوع جراحات در چهارشنبه سوری پارسال سوختگی و به ویژه از ناحیه گردن و دست و یک مورد نیز قطع انگشتان در اراک بود.

همچنین آتش نشانی اراک نیز ۲۴ حادثه مرتبط با چهارشنبه آخر سال اراک را امداد رسانی کرد.

سفر مقامات کشوری به استان مرکزی

وزیر راه و شهرسازی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس دیوان عالی کشور، وزیر نیرو، معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون عمرانی وزیر کشور، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، مدیر عامل ایران خودرو، اعضای کمیسون صنایع و معادن مجلس، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر میراث فرهنگی و شمار دیگری از مسئولان پارسال در سفرهای جداگانه‌ای میهمان استان مرکزی بودند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha