۳۰ فرد مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های یزد بستری هستند

یزد- ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: هم‌اکنون از ۱۷۸ فرد مشگوک به ویروس کرونا ۳۰ نفر آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری و خدمات درمانی دریافت می کنند.

دکتر ابراهیم سلمانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شایع‌ترین عامل ابتلای این افراد به بیماری کووید- ۱۹ شرکت در دورهمی‌های خانوادگی و فامیلی است.

وی ادامه داد: بهترین و آسانترین راه ممکن برای پیشگیری از کرونا، رعایت نکات بهداشتی، شستشوری دست ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از سفرهای غیرضروری است .

این مسوول اظهار کرد: همراهی مردم با مسوولان و پایبندی به مقررات ستاد ملی کرونا و تصمیم استان، نقش مهمی در کاهش ابتلا به ویروس دارد.

سلمانی تصریح کرد: کادر درمان استان با همکاری گروه‌های جهادی وظایف خود را در رسیدگی به بیماران انجام می‌دهند و انتظار می‌رود مردم هم به سفر نروند و از حضور در دورهمی های خانوادگی پرهیز کنند .

ستاد استانی پیشگیری مقابله با کرونا یزد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت شهرهای استان یزد از منظر بیماری به نقطه نسبتا خوبی رسید، گرچه این وضعیت بسیار شکننده بود و هر آن امکان اوج‌گیری بیماری به خصوص ویروس جهش یافته کرونا وجود دارد.

در بخشی از اطلاعیه از همراهی، همدلی، همکاری و عنایت آحاد مردم تشکر شد که بار دیگر مسوولان و خادمان خود را در عرصه مدیریت بیماری کووید ۱۹ تنها نگذاشتند.

هر سال با آغاز بهار طبیعت، ایرانیان با برپایی آداب و رسوم و تکریم شعایر دینی و اخلاقی به استقبال نوروز می رفتند،اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و مخاطره آن بر سلامت شهروندان، این رویداد زیبا و بزرگ با چالش جدی مواجه شد. 

کارشناسان همچنان توصیه می کنند، مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند

به گزارش ایرنا، شیوع ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» برای نخستین بار اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد و بتدریج به سایر کشورهای دنیا سرایت کرد و  در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شده  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =