۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۸:۲۱
کد خبرنگار: 3107
کد خبر: 84274130
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چاپ کتاب در خراسان شمالی ۹۹ درصد افزایش یافت

بجنورد- ایرنا- معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: پارسال۴۶۹ عنوان کتاب با شمارگان ۴۶ هزار و ۹۹۹ نسخه چاپ و منتشر شد که نسبت به سال ۹۸، ۹۹ درصد رشد دارد.

رضا رضایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ مجوز نشر برای ۲۳۲ عنوان کتاب در استان صادر شد.

وی افزود: کتابهای یاد شده با ۳۸۷ هزار و ۲۴۰ شمارگان به تازه های نشر استان اضافه شدکه نسبت به سال ۹۸ با شمارگان ۲۱۲ هزار و ۴۷۰ رشد ۸۲ درصدی دارد.

وی از جمله موضوعات کتاب‌های چاپ شده را در زمینه کمک آموزشی کودک و نوجوان، هنر، ادبیات، علوم انسانی و دینی عنوان کرد.

وی برحمایت از بازار چاپ و نشر تاکید کرد و افزود: برای حمایت از مولفان و ناشران، سال گذشته به ارزش یک میلیارد ریال  توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کتاب خریداری شده بود که رشد ۵۴ درصدی داشت  که این رقم در سال ۱۳۹۸، ۶۴۷ میلیون ریال بود.

وی با بیان اینکه کتاب های چاپ اولی منتشر شده در سال گذشته ۴۲۹ عنوان بود گفت: در این شاخص نیز نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۰۴ درصد رشد یافت، در سال ۹۸ ۲۱۰ عنوان کتاب چاپ اولی شده بود.

وی در ادامه گفت: در طرح زمستانه کتاب سال گذشته از هشت کتابفروشی عضو طرح در مجموع یک میلیارد و ۸۳۶ میلیون ریال کتاب خریداری شد که نسبت به طرح پاییزه کتاب رشدی ۲۷ درصدی داشت به طوری که آمار سه  هزار و ۶۹۱ جلدی فروش کتاب در طرح پاییزه با رشد ۲۰درصدی در زمستانه کتاب به چهار هزار و ۴۴۴ جلد رسیده بود.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: در استان۲۷ کتابفروشی مشغول به فعالیت هستند.

سرانه مطالعه در خراسان شمالی با میانگین کشوری برابر است. آمار نشر کتاب در کشور نشان می‌دهد که سالانه به ازای هر ایرانی تقریبا ۲ کتاب چاپ می‌شود.

خراسان شمالی با جمعیت ۸۶۳ هزار نفری، جایگاه نخست سرانه فضای کتابخوانی را به نسبت جمعیت خود در کشور دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha