گرد و غبار غلیظ سه شهر استان مرکزی را فرا گرفت

اراک - ایرنا - رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: گرد و غبار غلیظ هوای سه شهر این استان را در روز پنجشنبه فرا گرفت و شاخص کیفیت هوا در اراک، شازند و ساوه برای همه گروه‌های سنی در وضعیت ناسالم قرار دارد.

«علیرضا محرابیان» در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس اطلاعات ددریافتی از  ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در اراک، شاخص کیفیت هوا در ساعت ۱۰ صبح امروز (پنجشنبه) برای این کلانشهر به ۱۸۸ رسید که بیانگر وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها است.

وی بیان کرد: شاخص آلایندگی هوا در شازند نیز امروز ۲۳۳ گزارش شده  که بیانگر وضعیت بسیار ناسالم است و برای شهر ساوه نیز گزارش آماری آلاینده‌های هوا ۱۵۳ ثبت شده که نشان از کیفیت ناسالم هوا  برای تمام گروه‌های سنی است.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی به مردم توصیه کرد: با توجه به اینکه ذرات گرد و غبار کوچک هستند و می‌توانند تا  بخش‌های انهایی دستگاه تنفسی وارد شوند، نیاز است که مردم به‌‍ویژه گروه‌های حساس سنی در خانه بمانند و از حضور و تردد در فضای باز بپرهیزند.

محرابیان بیان کرد: وزش باد شدید از روز گذشته در بیشتر مناطق استان مرکزی آغاز شده که چتر غبار حاصله بر شهرهای اراک، شازند و ساوه در پی آن ایجاد شده است.

کیفیت هوا در یک تقسیم‌بندی مرتبط با سلامت انسان به ۶ دسته شامل خوب بین ۰ تا ۵۰، متوسط بین ۵۱ تا ۱۰۰، ناسالم برای گروه‌های حساس بین ۱۰۱ تا ۱۵۰، ناسالم بین ۱۵۱ تا ۲۰۰، بسیار ناسالم بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ و خطرناک از ۳۰۰ بالاتر تقسیم می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =