برگزاری رژه نیروهای مسلح پاکستان با پیام صلح و دوستی به منطقه

اسلام‌آباد- ایرنا- رژه سالانه نیروهای مسلح پاکستان پس از وقفه یکساله به دلیل همه‌گیری ویروس کووید-۱۹، روز پنجشنبه به مناسبت سالروز تصویب قطعنامه تشکیل این کشور مسلمان برگزار و رهبران سیاسی و نظامی پاکستان بر تعهد این کشور برای صلح و دوستی با همسایگان و پویایی منطقه تاکید کردند.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، مراسم رژه مشترک نیروهای مسلح این کشور که قرار بود سوم فروردین (۲۳ مارس) منعقد شود به دلیل بارندگی مداوم به امروز موکول شد.

روز ملی "یوم پاکستان" ساعاتی پیش با رژه قوای مسلح این کشور و حضور تیم آکروباتیک از نیروی هوایی ترکیه در شهر اسلام‌آباد برگزار شد.

این مراسم مطابق پروتکل‌های بهداشتی با حضور "عارف علوی" رییس جمهوری، ژنرال "قمر جاوید باجوا" فرمانده ارتش، وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش، فرماندهان نیروی دریایی، هوایی و نیروهای استراتژیک این کشور، سفیران کشورهای خارجی، وابستگان دفاعی خارجی، مقامهای لشگری و کشوری صورت گرفت.

آخرین مراسم رژه نیروهای مسلح پاکستان در سال ۲۰۰۸ برگزار شده بود که پس از آن به دلیل تهدیدهای امنیتی به مدت هفت سال متوقف ماند اما ژنرال «راحیل شریف» فرمانده وقت ارتش پاکستان در فروردین ۱۳۹۴ تصمیم گرفت تا بزرگداشت مراسم یوم پاکستان از سر گرفته شود.

برای بـرگزاری آرام این مراسـم و به منظـور جلوگیری از هرگونه اقدام خرابکارانه، در طول ده روز گذشته تدابیر امنیتی شـدیدی در پایتخت پاکسـتان اعمال شد.

ارتش پاکستان امروز انواع هواپیماها، تجهیزات زرهی و موشکی از جمله موشکهای دور برد "شاهین" و "غوری" را به نمایش گذاشت.

رییس جمهوری پاکستان به عنوان سخنران اصلی این مراسم ضمن تاکید بر ضرورت حل صلح آمیز منازعات در منطقه، نسبت به ادامه کمکهای کشورش به پایداری صلح و ثبات منطقه‌ای از جمله کمک به بهبود وضع افغانستان اطمینان داد.

عارف علوی همچنین با اشاره‌ به مسأله کشمیر اظهار کرد: پاکستان به حمایت‌های سیاسی، اخلاقی و دیپلماتیک خود به مردم کشمیر تا نیل به آزادی ادامه می دهد.

وی از جامعه جهانی خواست که برای جلوگیری از رنج و آلام ملت‌های مظلوم به ویژه حل مساله کشمیر، مطابق قطعنامه های شورای امنیت اقدام شود.

رئیس جمهوری پاکستان از روابط قوی این کشور با چین، کشورهای آسیای مرکزی، غرب آسیا و خلیج فارس سخن گفت و افزود: ما خواستار تقویت بیش از پیش مناسبات با اعضای سازمان همکاری اسلامی هستیم که یکی از اهداف آن، مقابله مشترک با پدیده اسلام‌هراسی است.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: نیروهای مسلح پاکستان همیشه آماده دفاع از مرزهای کشور هستند و توانایی لازم را برای پاسخگویی به هر نوع تجاوز احتمالی دارند.

رییس جمهوری پاکستان، از ۲۳ مارس به عنوان یک روز تاریخی و تعیین کننده یاد کرد و گفت: مسلمانان جنوب آسیا در این روز، برای تشکیل کشوری مستقل برای مسلمانان تصمیم گرفتند و با فداکاری بسیار و تقدیم قربانیان بی شمار، کشور جمهوری اسلامی پاکستان را تاسیس کردند.

بر اساس این گزارش؛ رهبران حزب "مسلم لیک" گروه بنیانگذار پاکستان در شبه قاره به رهبری "محمدعلی جناح" ۸۱ سال قبل در تاریخ ۲۳ مارس ۱۹۴۰ میلادی در شهر لاهور قطعنامه تاسیس یک کشور اسلامی را در این منطقه صادر کردند که این قطعنامه بعدها به "قطعنامه پاکستان" مشهور شد.

این نشست سرنوشت‌ساز، هفت سال قبل از استقلال پاکستان به رهبری "محمد علی جناح" معروف به "قائد اعظم" رهبر مرکزی مسلم لیگ آن زمان، برگزار شـد.

۲۳ مارس در تاریخ پاکستان اهمیت دیگری نیز دارد؛ ۶۵ سال قبل در این روز یعنی سوم فروردین ۱۳۳۵ (۲۳ مارس ۱۹۵۶) نخستین قانون اساسی پاکستان تصویب شد و بر اساس آن، نام این کشور از "پاکستان" به "جمهوری اسلامی پاکستان" تغییر یافت.

برخی رهبران جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور دوست، همسایه و برادر پاکستان، فرار رسیدن روز ملی این کشور را به دولت و مردم مسلمان تبریک گفتند.

رییس جمهوری ایران در همین پیوند، در پیام‌هایی جداگانه فرا رسیدن روز ملی پاکستان را به عارف علوی رئیس جمهوری و عمران‌خان نخست وزیر این کشور تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که تلاش‌های مشترک مسؤولان دو کشور سبب برداشته شدن گام‌های قابل توجهی در جهت ارتقای روابط دوجانبه در تمامی ابعاد شود.

حجت الاسلام حسن روحانی در این پیام ها، از خداوند متعال، سلامتی و موفقیت رئیس جمهوری و نخست وزیر پاکستان و بهروزی مردم شریف جمهوری اسلامی پاکستان را مسألت کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، وزرای امور امور خارجه و دفاع و همچنین دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز با ارسال پیام‌هایی به همتایان پاکستانی خود، روز ملی پاکستان را به دولت و مردم این کشور تبریک گفتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha