علایم ویروس جهش یافته یکسان با کرونا اما با سرایت بالاتر است

بوشهر- ایرنا- متخصص بیماری‌های عفونی و بیماری‌های گرمسیری در بوشهر گفت: ویروس جهش یافته همانند ویروس کرونا همراه با تب، سرفه، بدن درد، علائم گوارشی، تنگی و سختی در نفس ظاهر می‌شود اما قابلیت سرایت بالاتری نسبت به ویروس قبلی دارد.

به گزارش ایرنا، دکتر فرهاد عباسی روز پنجشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: براین اساس این ویروس قابلیت سرایت بالاتری دارد و به راحتی از یک فرد به جمعی منتقل و در یک زمان کوتاهی جامعه بیشتری مبتلا به ویروس جهش یافته می‌شوند.

وی اضافه کرد: همچنین ویروس جهش یافته نسبت به ویروس قبلی میزان کُشندگی بالاتری دارد.

عباسی اظهارداشت:فرقی نمی‌کند ویروس جهش یافته از کجاست مهم این است که این ویروس بسیار خطرناک‌تر از گونه قبلی است و مردم باید از شرکت در دورهمی‌ها و سایر اجتماعات بپرهیزند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و بیماری‌های گرمسیری در بوشهر گفت: مردم در تعطیلات نوروز همانند سال گذشته دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و از حضور در دورهمی‌ها، جشن‌ها و سوگواری‌ها بپرهیزند چون در صورت توجه نکردن به پروتکل‌های بهداشتی شیوع و گردش این ویروس در جامعه می‌تواند برای مردم استان مشکل ساز شود.

وی ادامه داد: عید پارسال به دلیل تازگی بیماری کووید ۱۹ و نوروز امسال نیز به دلیل ویروس جهش یافته انگلیسی حساس است و باید مراقب سلامتی خود و عزیزانمان باشیم.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: مردم نباید در این زمینه حتی به افراد خانواده خود اعتماد کنند چون همان‌طور که دیگران می‌توانند در خیابان کرونا بگیرند خانواده فرد نیز می‌توانند به ویروس مبتلا باشند، پس حتی اگر قرار است به دیدن خانواده بروید باید این دیدار خیلی کوتاه و با رعایت فاصله اجتماعی و به طور حتم با ماسک انجام شود.

عباسی ادامه داد: ممکن است اجرای این دستورالعمل‌های بهداشتی خسته کننده و مورد پسند  نباشد اما در این شرایط برای قطع زنجیره انتقال و اینکه مجبور به زندگی برای سال‌های طولانی در سایه کرونا نباشیم و عزیزان خود را براحتی از دست ندهیم باید به این پروتکل‌ها پایبند بود.

وی یادآور شد: برخی از ویروس‌ها از جمله دسته کرونا ویروس‌ها، قدرت جهش زیادی دارند بنابراین وقتی از جمعیتی به جمعیت دیگری می‌روند ممکن است قدرت بیماری زایی و قیافه و میزان مرگ و میر آنها متفاوت باشد. 

در زمان حاضر ۴۶ نفر در استان بوشهر مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی هستند.

۹۵ نفر در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که از این تعداد ۱۴ نفر در بخش ویژه و از این تعداد نیز چهار نفر به کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

براساس آمارها ۲۲هزار و ۲۱ نفر تاکنون در استان بوشهر مبتلا به ویروس کرونا شده و ۹۱۲ نفر نیز به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند که از این تعداد ۸۹۱ مورد به طور قطعی مبتلا به این ویروس بوده و ۲۱ نفر نیز مشکوک به ابتلا به این ویروس بوده‌اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =