شمار موارد مثبت ویروس جهش یافته انگلیسی در زنجان کمتر از ۱۰ مورد است

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: تا کنون شمار موارد مثبت آزمایشگاهی ویروس جهش یافته انگلیسی در این استان به کمتر از ۱۰ مورد رسیده که علاوه بر آن، تعدادی موارد مشکوک به آزمایشگاه ارسال شده که احتمال افزایش این رقم وجود دارد.

دکتر پرویز قزلباش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس از جمعیت ۴۵۰ نفری روستای زهترآباد شهرستان طارم، تست کرونای ۱۰ نفر مثبت شد که ۲ از نفر آنان به کرونای انگلیسی مبتلا شده بودند.

وی اضافه کرد: در این راستا محدودیت‌های جدی در این روستا اعمال شد و از طرفی  کنترل ورودی شهرستان طارم به دقت انجام  می‌گیرد، بطوری که روزانه تعدادی تست کرونا از افرادی که قصد اقامت در این شهرستان دارند، گرفته می‌شود.

این مسوول ادامه داد: در این روستا افراد مشکوک به کرونا و یا مبتلایان پس از تشخیص تحت درمان و اقدامات لازم از قبیل ایزوله شدن در منزل، انتقال آنان به نقاهتگاه انجام می گیرد  و همکاری روستاییان در کنترل این روند امری مهم محسوب می شود.

وی با بیان اینکه ویروس کرونای انگلیسی به استان وارد و در برخی شهرستان ها نیز مشاهده شده است، اظهار داشت: این در حالی است که طی هفته های گذشته طغیان کرونا در تعدادی از روستاهای استان مشاهده شد که بلافاصله نسبت به قرنطینه و انجام تست از ساکنان روستا مبادرت شد.

 قزلباش افزود: بر این مبنا طی مدت یاد شده در روستاهای ذاکر، سهرین، لولک آباد، حصار، قره‌بوته و باغلوجه زنجان موارد مثبت کرونایی گزارش و غربالگری انجام و حتی برای برخی از روستاها محدودیت‌های ورود و خروج اعمال شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به وضعیت پایدار کرونا در شهرهای خرمدره و ابهر ادامه داد: خوشبختانه طغیان کرونا در روستاهای هدف خرمدره به ویژه در هیدج و صائین قلعه ابهر که با مشکلاتی مواجه بود، با همکاری های بین بخشی و غربالگری انجام گرفته به وضعیت پایداری رسیده است.

وی اظهار داشت: پیش از این نیز در روستاهای سونتو و خرمدرق ماهنشان موارد مثبت کرونا شناسایی شد که در این خصوص اقداماتی لازم از قبیل محدودیت و قرنطینه انجام گرفت و این مسائل بدقت مورد بررسی قرار می گیرد.

قزلباش با تاکید بر اینکه خوشبختانه تا کنون مورد فوتی و حتی بستری بد حال در روستاهای دارای طغیان کرونایی استان گزارش نشده است، خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده و با استقرار کارشناسان امر، وضعیت این روستاها همه روزه به دقت مورد رصد قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه سیاست این واحد دانشگاهی کنترل طغیان بروز ویروس کرونا در روستاهای استان است، خاطرنشان کرد: عموم مردم به ویژه روستاییان توجه داشته باشند که وضعیت پایدار بیماری کرونا به این معنا نیست که شرایط مطلوبی حاکم شده، چراکه بی توجهی افراد به پروتکل های بهداشتی به ویژه در تعطیلات نوروزی شمار مبتلایان را افزایش خواهد داد و این موضوعی است که نسبت به گذشته تا حدودی کمرنگ‌تر شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =