سقف توزیع مرغ در خراسان شمالی به ۷۰ تن در روز می رسد

بجنورد- ایرنا - مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی گفت: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار استانی، سقف توزیع مرغ کشتار روز در این استان برای پاسخگویی به درخواست ها به روزانه ۷۰ تن می رسد.

به گزارش خبرنگار ایرنا،محمد بدری شامگاه چهارشنبه شب در نشست ستاد تنظیم بازار مرغ خراسان شمالی اظهار داشت: با اجرای این طرح روزانه ۵۷ درصد به میانگین توزیع مرغ کشتار روز در استان افزوده می شود تا التهاب ناشی از تقاضای کاذب در بازار فروکش کند.
وی اضافه کرد : حدود ۳۰ تن از این نیاز روزانه مصرف کنندگان از استان های همجوار وارد  و با قیمت مصوب در بین مردم توزیع می شود و مشکلی از لحاظ تامین و توزیع مرغ کشتار روز در این سقف نیز وجود ندارد.
بدری اظهارداشت : هم اکنون روزانه ۴۰ تن گوشت مرغ کشتار روز در خراسان شمالی توزیع می شود و این استان نسبت به سایر استان های کشور کمترین تنش را در بازار مرغ به خصوص از لحاظ قیمتی محتمل شده است.
براساس آمار رسمی میانگین سرانه مصرف گوشت مرغ  مردم استان خراسان شمالی ۳۲ کیلوگرم در سال است که سالانه ۲۸ هزار تن گوشت مرغ در این استان مصرف می شود به گونه ای  که ۲۲ هزار تن آن در داخل تولید و مابقی از سایر استان های کانون تولید مانند خراسان رضوی، گلستان تامین می شود.
درخواست ۳۰۰ تن مرغ منجمد
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی گفت : علاوه بر آن برای تامین تقاضاهای استانی ، از شرکت پشتیبانی امور دام  وزارت جهاد کشاورزی نیز درخواست ۳۰۰ تن مرغ منجمد انجام شد.
بدری ورود این میزان مرغ منجمد را به خراسان شمالی مشروط به تقاضا از سوی مصرف کنندگان بیان کرد و خاطرنشان کرد : مشکلی برای تامین مرغ منجمد استان وجود ندارد و هماهنگی های لازم صورت گرفت.
بدری با اشاره به تعطیلی هفته دوم نوروز ۱۴۰۰ گفت : با برنامه ریزی و نیاز سنجی  ستاد تنظیم بازار ، گام اصلی برای تامین گوشت مرغ مورد نیاز در این تعطیلات نیز برداشته شد و مردم بابت مصرف گوشت مرغ در این روزهای تعطیل نیز نگران نباشند.
به گفته وی برای تامین نیاز رستورانداران نیز در خارج از شبکه توزیع خانوار مرغ مورد نیاز تامین می شود تا این واحدهای صنفی نیز مشکلی برای تامین نیازشان نداشته باشند.
مدیرکل اقتصادی استاندار خراسان شمالی در مورد تامین نیاز دستگاههای حمایتی همانند بهزیستی و کمیته امداد نیز اظهارداشت : برای دستگاه های حمایتی نیز با اعلام میزان نیاز، گوشت مرغ تامین و بدون هیچ محدودیتی در اختیارشان قرار می گیرد.
تشدید نظارت بر بازار مرغ 
بدری تشدید نظارت بر بازار خرید و فروش مرغ را از برنامه های دیگر برای جلوگیری از توزیع خارج از شبکه این مواد پروتینی اعلام کرد و از دستگاههای نظارتی به خصوص بازرسی ؛ تعزیرات و حتی فرمانداران و بخشداران نیز خواست تا بر امر توزیع نظارت بیشتری داشته باشند و با متخلفان نیز طبق قانون برخورد کنند.
در اواسط اسفندماه سال گذشته  به دلیل  آنچه که از سوی مسوولان استانی  احتکار خانگی، تقاضای کاذب و خروج مرغ  به دلیل اختلاف قیمت این مواد پروتینی در استان های همجوار اعلام شد، میزان درخواست در استان خراسان شمالی از رشد چند برابری نسبت ماههای گذشته مواجه شد به گونه ای در برخی روزهای آخر اسفند روزانه ۱۲۰ تن مرغ در بازار توزیع شد که سه برابر میانگین مصرف روزانه مرغ در شرایط عادی بود .
با وجود افزایش سه برابر میزان توزیع گوشت مرغ  همچنان تقاضا برای خرید مرغ در این استان وجود دارد که پیش بینی می شود با تصمیم چهارشنبه شب ( امشب) ستاد تنظیم بازار و تشدید نظارت بر امر توزیع نه تنها میزان تقاضا کاهش یابد که از خروج مرغ این استان به استان های دیگر نیز جلوگیری شود.
هم اکنون قیمت مرغ در استان خراسان شمالی حدود ۲۱۸ هزار ریال در هر کیلوگرم به فروش می رسد که نزدیک به قیمت تنظیم بازار ۲۰۴ هزار ریال در هر کیلوگرم است و این در حالیست که براساس برخی اخبار رسمی مورد تایید جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی قیمت این مواد پروتینی در برخی از استان های همجوار تا ۴۰۰ هزار ریال در هر کیلوگرم نیز افزایش یافت و این اختلاف قیمت باعث برخی سود جویی از سوی دلالان برای خروج گوشت مرغ از استان شد و در این ارتباط نیز دو دلال نیز دستگیر شدند.

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha