معاون استاندار اصفهان: عادی‌انگاری کرونا بسیار خطرناک است

کاشان - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان گفت: عادی‌انگاری بیماری کووید ۱۹ در جامعه بسیار خطرناک است و نباید چنین تفکری به وجود آید.

به گزارش ایرنا، حیدر قاسمی عصر چهارشنبه در نشست ستاد کرونا در فرمانداری اردستان با قدرانی از خدمات ستاد کرونا و کادر بهداشت و درمان افزود: با تلاش فرماندار، بخشداران، شهرداران، نیروی انتظامی، سپاه و بسیج و دیگر دستگاه‌های عضو ستاد، به ویژه کادر درمان و شبکه بهداشت این ‌مجاهدان خط اول مبارزه و درمان و همکاری مردم وضعیت فعلی شهرستان مناسب است اما با وجود مسافرانی که از دیگر شهرستان‌ها به این منطقه وارد شده‌اند این نگرانی وجود دارد که در هفته های پیش رو با افزایش مبتلایان به ویروس کرونا مواجه باشیم.

وی با بیان اینکه جلوگیری از گسترش کرونا بدون همکاری دستگاه‌ها و مردم ممکن نبود، تصریح کرد: این کمک و همکاری‌ها در جامعه در جهان ‌بی‌سابقه است و نشان از اهمیت توجه همه افراد به سلامت و جان انسان ها دارد و همه باید کمک ‌کنند تا زندگی ادامه داشته باشد.

معاون استانداری اصفهان گفت: وقتی حیات و امنیت نباشد سایر مراحل زندگی شکل نخواهد گرفت، از این رو باید تمامی تلاش‌ها  در راستای ایجاد شرایط امن و سالم برای مردم به کار گرفته شود و دولت نیز در ۱۳ ماه عمر بیماری کووید ۱۹ تلاش کرد فعالیت در جامعه تعطیل نشود، بلکه محدودیت را در کنار فعالیت قرار داد که اقدامی سخت و تنظیم این کارها در کنار هم بسیار مشکل بود؛ البته اندوخته‌ها و آموزش‌های خوبی به دست آمد که باید به درستی از آن استفاده کرد.

قاسمی با اشاره به نرخ ۱۸ درصدی سالمندی در اردستان اظهار داشت: این موضوع سبب شد که جانباختگان ناشی از بیماری کووید ۱۹ در شهرستان نسبت به دیگر شهرهای همطراز بیشتر باشد که توجه بیشتر به رعایت موارد بهداشتی طلب می‌کند.

وی تاکید کرد: بحث مسافرت به منطقه در تعطیلات و به ویژه در ایام نوروز احتمال افزایش مبتلایان را به همراه خواهد داشت که مسوولان باید با افزایش فعالیت و غربالگری بیشتر، راه‌اندازی مرحله دوم طرح قرارگاه شهید سلیمانی، شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و حضور در روستاها و محله‌هایی که اغلب محل حضور مسافران نوروزی است نسبت به شناسایی مبتلایان و درمان آن ها اقدام کنند.

معاون سیاسی، امنیتی استاندار اصفهان با بیان ‌اینکه تاکنون افزون بر پنج هزار آزمایش کرونا در اردستان انجام شده است، تصریح کرد: این میزان با توجه به جمعیت ۴۲ هزار نفری شهرستان قابل قبول است، اما با توجه به نرخ سالمندی آن کافی نیست و باید افزایش یابد.

وی افزود: باید از طریق تلفن ثابت و رسانه‌ها سطح هشدار را افزایش داد تا حساسیت مردم در خصوص شیوع کرونا بیشتر شود به این باور برسند که همکاری بیشتری با مسوولان داشته باشند.

قاسمی‌ به نگرانی موجود در خصوص افزایش ابتلا به دلیل مسافرت‌ها اشاره کرد و گفت: این افزایش تا هفته بعد تعطیلات خود را نشان خواهد داد و می‌طلبد برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد؛ موضوع تقویت قرارگاه سلامت شهید سلیمانی، ممنوعیت تردد شبانه، کاهش شب‌نشینی ها و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی باید به جد تا زمان فراگیری واکسیناسیون ادامه داشته باشد.

طبق آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در استان اصفهان، ۱۶ شهرستان در وضعیت زرد (خطر متوسط)، چهار شهرستان در وضعیت آبی (کم خطر)، ۲ شهرستان مبارکه و لنجان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و ۲ شهرستان گلپایگان و خوانسار در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار دارند.

بر پایه مُصوبه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، سفر به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون یک میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۱۲ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده و ۶۱ هزار و ۹۵۱ نفر براثر این بیماری کووید - ۱۹ جان باخته‌اند.

راه‌اندازی نخستین قرارگاه حضرت سجاد (ع) ویژه کرونا در استان

فرماندار اردستان گفت: با ورود ویروس کرونا به منطقه، اردستان نخستین شهرستان اصفهان بود که قرارگاه حضرت سجاد (ع) را در خصوص مقابله با ویروس کرونا راه‌انداری کرد.

حمیدرضا تاملی افزود: در ۱۳ ماه گذشته اعضای ستاد کرونای شهرستان با تمامی توان در راستای مهار بیماری و درمان مبتلایان تلاش و خدمات خوبی ارایه کردند.

وی تصریح کرد: با تشکیل قرارگاه سلامت شهید سلیمانی و غربالگری خانه به خانه، ورود نیکوکاران به عرصه کمک به تامین لوازم مورد نیاز بیمارستان اردستان، کنترل ورود خروج به شهرستان، همکاری موثر و مستمر اصحاب رسانه‌ با ستاد کرونا و اطلاع‌رسانی مداوم و همکاری دستگاه‌ها موجب کنترل بیماری و کاهش ابتلا را به همراه داشته است.

فرماندار اردستان اظهار داشت: یکی از چالش‌های پیش رو، مسافرت افراد بومی از دیگر شهرستان‌ها به منطقه است که در ایام تعطیلات بیشتر صورت می‌گیرد و اغلب در روستاها اسکان می‌یابند؛ هر چند در سطح شهر زیاد تردد نمی‌کنند اما خطر انتقال ویروس وجود دارد.

تاملی با بیان اینکه‌ وضعیت شهرستان نسبت به ۲ - ۳ ماه گذشته چندان متفاوت نبوده است، گفت: اگر نگرانی دانشگاه علوم پزشکی به خاطر مسافرت‌ها در تعطیلات است این نگرانی درست خواهد بود، از طرفی با توجه به بافت سنتی و مذهبی شهرستان در یک سال گذشته ائمه جمعه و جماعت و هیات‌های مذهبی همکاری خوبی با مسوولان داشتند و رسانه‌ها نیز اطلاع رسانی مناسب انجام دادند و اکنون وضعیت به نسبت مناسب است، اما اگر سهل‌انگاری شود ممکن است وضعیت زرد شهرستان به نارنجی تغییر کند.

کاهش شیوع کرونا در گرو همسویی و همگرایی مسوولان و مردم‌

مدیر شبکه ‌بهداشت و درمان اردستان گفت: همسویی و همگرایی مسوولان و مردم‌ کاهش ابتلا به کرونا را به دنبال داشته و این همکاری‌ها باید همچنان تداوم داشته باشد.

حسن ذبیحی افزود: تاکنون ۱۱ کمیته متناظر در شهرستان برگزار شده و ابعاد مختلف بیماری کووید ۱۹ بررسی و راهکارهای مقابله با ویروس کرونا ارایه شده است.

وی با بیان اینکه در ابتدای بیماری شمار مبتلایان برابر آزمایش‌های انجام شده بین ۵۰ تا ۶۰ درصد مثبت بود، تصریح کرد: اکنون شمار آزمایش‌های مثبت به ۱۳ درصد کاهش یافته و روند خوبی محسوب می‌شود.

مدیر شبکه‌ بهداشت و درمان اردستان افزود: وجود افزون بر ۸۰ آرامستان بدون متولی و حصارکشی در شهرستان، تجمع در این مکان‌ها در زمان دفن اموات، برگزاری آیین‌های فوت‌شدگان در محل آرامستان‌ها و بازار روز و ورود کسبه غیربومی به آن از جمله چالش‌های مبارزه با کروناست که با هماهنگی به عمل آمده با شهرداری‌ها مقررشد برای کاسبان کارت شناسایی صادر، بازار ساماندهی و برای آرامستان‌ها، هیات امنا و مسوول تعیین شود.

ذبیحی با یادآوری انجام پنج هزار آزمایش کرونا در اردستان گفت: این شهرستان با انجام مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در ۲ هفته اخیر تنها یک مورد فوت کرونایی داشته و شمار بستری‌ها به طور میانگین به ۲ یا سه نفر کاهش یافته است.

شهرستان اردستان با افزون بر ۴۲ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =