شعار سال با حمایت همه جانبه از تولیدات فرهنگی محقق می‌شود

قزوین- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با بیان اینکه شعار سال با حمایت همه جانبه از تولیدات فرهنگی محقق می‌شود، گفت: باید حمایت‌های مادی و معنوی از تولیدات فرهنگی و هنری در کشور و به تبع آن در استان برای تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر به صورت جدی انجام شود.

به گزارش ایرنا، محمدحسین اسماعیلی روز چهارشنبه با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ به نام "تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" و ارتباط آن با حوزه فرهنگ و هنر،افزود: به طور حتم باید تمامی متولیان فرهنگی در حوزه فرهنگ و هنر برای تحقق و عملیاتی شدن این شعار اقدامات جدی را انجام دهند.
وی اظهار داشت: در این راستا آنچه در حوزه فرهنگ و هنر برای تولید دارای اهمیت است تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر است بنابراین باید حمایت‌های مادی و معنوی از تولیدات فرهنگی و هنری در کشور و به تبع آن در استان قزوین صورت بگیرد.
اسماعیلی تصریح کرد: برای تحقق این موضوع برنامه‌هایی چون ایجاد بازارچه‌های فرهنگی و هنری، ایجاد گذر فرهنگ و هنر، حمایت از کسب‌وکارهای فرهنگی به‌ویژه در فضای مجازی از طریق اعطای تسهیلات مختلف چون تسهیلات بانکی و معافیت‌های مالیاتی، ایجاد نمایشگاه‌های هنری جهت فروش آثار هنری در راستای حمایت از این تولیدات از جمله پیشنهادهای است که می‌توان در این راستا به کار گرفت.
وی ادامه داد: همچنین استفاده از ظرفیت تولیدات هنری در مبلمان و مناظر شهری، حمایت از تولیدات انبوه در حوزه صنایع فرهنگی از طریق حمایت از ایجاد کارگاه‌های مختلف هنری، حمایت از صادرات تولیدات هنری به کشورهای دیگر، حمایت از توسعه استارتاپ‌های فرهنگی و هنری، تقویت قانون حمایت از مؤلفان و مصنفان و قانون کپی رایت از دیگر اقداماتی است که می‌شود در جهت پشتیبانی از تولید در حوزه فرهنگ و هنر به کار گرفت.
این مسوول اضافه کرد: باید تولید محتوای فرهنگی و هنری در فضای مجازی در اولویت توجه متولیان فرهنگی قرار بگیرد بنابراین مهمترین سیاست در این راستا حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری مبتنی بر فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین تصریح کرد: همچنین حمایت از فرهنگ بومی و محلی، سیاست توسعه‌ای در حوزه تولیدات فرهنگی و هنری در تمامی ابعاد، استفاده بهینه از فضای مجازی به‌عنوان یک فرصت عمده در حوزه تولیدات فرهنگی و هنری، سیاست هم‌افزایی فرهنگی بین دستگاه‌های متولی و جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌ها به‌عنوان مهم‌ترین سیاست‌هایی است که در این حوزه باید مورد توجه و عنایت جدی قرار بگیرد.
اسماعیلی با تأکید بر اینکه توجه به خرده فرهنگ‌ها و نگاه جامع و تخصصی به حوزه فرهنگ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اضافه کرد: مطمئناً تناسب بین حوزه فرهنگ و تولید فرهنگی یک نسبت مستقیم دارد چراکه اگر تولیدات فرهنگی از نظر کمی و کیفی افزایش پیدا کند به طور حتم باعث انسجام درونی و ارتقای سرمایه اجتماعی و فرهنگی و در نهایت قوی شدن در این حوزه خواهد بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین ادامه داد:  با تحقق شعار سال ۱۴۰۰ چشم‌اندازی مثبت در حوزه فرهنگ اتفاق خواهد افتاد، زیرا با رونق تولیدات فرهنگی شاهد ارتقای حوزه فرهنگ در کشور خواهیم بود.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: این موضوع باعث می‌شود که ما از تولیدات فرهنگی در همه زمینه‌ها از جمله سبک زندگی، معماری و مبلمان شهری استفاده کنیم و با این نگاه عمیق و آینده‌نگر آینده کشور را نیز تضمین کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =