۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۳۰
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84273676
۰ نفر

برچسب‌ها

برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه کشاورزی در پایتخت افغانستان

کابل - ایرنا - وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان به مناسبت دوم نوروز که در این کشور به نام روز کشاورز معروف است، بیست وششمین نمایشگاه بزرگ کشاورزی را برای چهار روز راه اندازی کرد.

به گزارش ایرنا، در این نمایشگاه انوع محصولات و تولیدات داخلی افغانستان و معرفی آن برای مرد که از تولیدات داخلی بیشتر استفاده کنند، وزیران دولت و مردم این کشور بصورت گسترشده شرکت کردند.

در این ۲۸۶ غرفه محصولات کشاورزی، دامداری و  تکنالوژی‌های جدید کشاورزی و صنایع دستی زنان به نمایش گذاشته‌ شده است.

حبیب الله حبیبی مقام وزار کشاورزی افغانستان اعلام کرد در این نمایشگاه، ۲۸۶ شرکت کشاورزی و دامداری حضور دارند که ۲۰۷ شرکت آن در بخش میوه‌های خشک، میوه‌های تازه، زعفران، نباتات طبی و صنعتی، تخم‌های اصلاح‌شده، لبنیات، ماشین‌آلات کشاورزی و تحقیقاتی بوده و ۷۹ شرکت دیگر در بخش‌های صنایع دستی زنان می ‌باشند.

وی افزود که یک بخش دیگر این نمایشگاه به نمایش نسل‌های اصلاح ‌شده حیوانات، معرفی تکنالوژی‌های کشاورزی و توسعه جدید در بخش زراعت و دامداری اختصاص داده شده است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان گفت که هدف از برگزاری این نمایشگاه مساعدسازی زمینه‌های بازاریابی، ایجاد ارتباط با شرکت‌های پروسس و بسته‌بندی محصولات، ایجاد رابطه بین تاجران برای سرمایه گذاری و صادر کنندگان انجام شده است.

در این نمایشگاه برنج تولید افغانستان که به گفته مقامات دولتی امسال 440 هزار متریک تن برنج تولید کرده اند به نمایش گذشته شده است و همچنین زعفران استان های مختلف افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

نمایشگاه که در منطقه بادام باغ در شمال غرب شهر کابل برگزار شده است در آن انواع میوه‌های خشک از جمله گردو، کشمش، انواع زردالوی خشک که در افغانستان به نام «کشته» معروف است، عناب، توت، جلغوزه و سنجید تولیدی کشور برای بازریابی به نمایش گذاشته شده است.

گیاهان طبی که یکی از اقلام مهم صادراتی افغانستان می باشد با لبنیات، نهال اصلاح شده محصولات دامی، عسل و قالی‌های دستباف افغانی به نمایش در آمده است که با استقبال گرم مردم و مواجه گردیده است.

نمایشگاه کشاورزی افغانستان نوعی قدردانی از کار کشاورزان می باشد که در این کشور به نام روز دهقان معروف بوده و یکی از برنامه های مهم نوروزی این کشور است که در روز دوم نوروز در سراسر افغانستان از آن با شکوه تجلیل می شود.

افغانستان یک کشور کشاورزی است که بیشترین تعداد مردم آن به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و از این مسیر معیشت خانواده های خود را تأمین می کنند اما امسال وزیر کشاورزی افغانستان از خشک سالی به کشاورزان هشدار داده و اما گفت که برای مدیری وضعیت از همین اکنون برنامه ریزی کرده و تلاش های را در این راستا انجام داده اند تا اثرات سو خشک سالی را بر مردم کمتر کنند.

هم‌زمان با نمایشگاه کشاورزی امروز چهارشنبه چهارم نوروز نمایشگاه تولیدات افغانستانی در باغ تاریخی چهلستون در جنوب شرق شهر کابل از طرف وزارت صنعت و تجارت برگزار شد.

فواد احمدی سخنگوی وزارت صنعت و تجارت به ایرنا گفت که این نمایشگاه در 120 غرفه از استانهای مختلف برای چند روز به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود که این نمایشگاه به هدف حمایت و معرفی تولیدات داخلی افغانستان راه اندازی شده است تا تولید کنندگان بتوانند برای فروش محصولات و تولیدات خود بازاریابی کنند و با بازرگانان قراردادهای فروش به امضا برسانند.

احمدی گفت که این وزارت در نظر دارد تا نمایشگاه های دیگری نیز در داخل و خارج از کشور برای حمایت از تولید کنندگان افغان برگزار کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =