اجرای طرح کاداستر در ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی هشترود آغاز شد

مراغه - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی هشترود گفت: اجرای طرح بزرگ پایش، تعیین کاربری و سنددار کردن زمین‌های کشاورزی موسوم به «کاداستر» در ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان آغاز شد.

مجید احمدی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مرحله نخست روستای «سلوک» به ‌عنوان یکی از روستاهای آزمونه جهت اجرای این طرح انتخاب شده است.

وی در مورد مزیت‌های اجرای این طرح بیان کرد: با تهیه نقشه کاداستر، مالکیت‌های دولتی و شخصی بر روی زمین، نوع الگوی کشت و نوع محصول مشخص می‌شود و بهره‌برداران با همکاری گروه‌های جمع‌آوری اطلاعات توصیفی و مکانی می‌توانند برای زمین خود سند مالکیت دریافت کنند.

وی همچنین از کشاورزان و بهره‌برداران خواست در اجرای موفقیت‌آمیز طرح کاداستر با گروه‌های جمع‌آوری اطلاعات و کارشناسان همکاری کنند.

«احمدی» در مورد نحوه این همکاری نیز به بهره‌برداران توصیه کرد که اطلاعات دقیق و صحیح به کارشناسان ارایه کنند زیرا اجرای صحیح طرح کاداستر در مرحله نخست نیازمند جمع‌آوری اطلاعات دقیق و صحیح و در مرحله بعدی در گرو تلاش و همکاری تمام دستگاه‌های‌اجرایی و کشاورزان منطقه است.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از زمین‌های کشاورزی شهرستان فاقد سند مالکیت است، ادامه داد: کشاورزان و بهره‌برداران این بخش برای جذب اعتبارات و تسهیلات بانکی به جهت نداشتن وثیقه و ضمانت با مشکل مواجه هستند که با اجرای این طرح و سنددار شدن اراضی کشاورزی مشکلی در تامین وثیقه و ضمانت بانکی نخواهند داشت.

در شهرستان هشترود سالانه حدود ۲۳۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و باغی تولید می شود که عمده محصول تولیدی آن گندم است از این رو این شهرستان به انبار غله آذربایجان‌شرقی شهرت دارد.
این شهرستان با وسعت یک هزار و ۹۹۰ کیلومتر مربع در ۱۲۰ کیلومتری تبریز واقع شده و از شمال با بستان آباد، از شرق با میانه، از غرب با مراغه و از جنوب با چاراویماق همجوار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =