کاهش جمعیت کیفری از سیاست‌های تحولی قوه قضاییه است

بیرجند - ایرنا - رییس دیوان عالی کشور گفت: یکی از سیاست‌های تحولی قوه قضاییه این است که جمعیت کیفری ما کاهش پیدا کند و روز به‌روز محقق می‌شود.

حجت الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم روز چهارشنبه در جمع خانواده زندانیان قاینات و بازدید از زندان قاین افزود: دوره جدید قوه قضاییه دوره تحول نامیده شده و این یک دوره پرکار و پرتلاش است.

وی اظهار داشت: همه مسوولان قوه قضاییه در تمام نقاط کشور فعالیت‌های فوق العاده‌ای را شروع و کار مضاعفی را انجام می‌دهند و آثار این تلاش‌ها هم در این ۲ سال اخیر نمایان شده است و علاوه بر امیدی که در دل مردم ایجاد شد، پرونده های زیادی رسیدگی شد و موجودی‌هایی که کم شد، اینها از آثار این تلاش‌های مضاعف است.

وی ادامه داد: از جمله تحولاتی که در دستور کار این دستگاه قرار دارد توجه ویژه به حقوق و کرامت مردم، پاسخگویی و پیشگیری از اطاله دادرسی است که تا حدودی محقق شده است و روز به روز هم وضعیت بهتر می شود.

رییس دیوان عالی کشور افزود: دادگاه‌ها و دادسراها کارشان به روز شده و امیدواریم که در محتوای آرا هم تحولی صورت گیرد که اشتباه در آرا به حداقل رسیده و باعث شود که فراغت قضات عالی بیشتر و دقت بیشتری در پرونده‌ها صورت گیرد.

وی گفت: قوه قضاییه توجه ویژه‌ای به زندان و زندانیان دارد و در تلاش است که اولا جمعیت کیفری زندانیان به حداقل رسیده و در حد امکان مجازات‌های جایگزین داده شود و حکم حبس کمتر صادر شود.

وی تاکید کرد: اما زندانیان مواد مخدر از این امر مستثنی بوده و مجازات جایگزین ندارد به خصوص افرادی که دارای سابقه هستند.

حجت الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم اظهار داشت: توجه به خانواده‌ها و فرزندان زندانیان در برنامه‌های قوه قضاییه قرار دارد و ما از خانواده ها می‌خواهیم در پیشگیری از جرایم نقش داشته باشند و در این مسیر گام‌های موثری بردارند.

وی با بیان اینکه در پالایش‌هایی که در زندان‌ها توسط مقامات قضایی استان‌ها صورت می‌گیرد تعداد زیادی از زندانیان آزاد شده‌اند و تعداد زیادی هم به مرخصی رفته‌اند.

وی با اعلام رضایت از وضعیت زندان قاین گفت: در بازدیدی که داشتیم زندان قاین در وضعیت مطلوبی است و تعداد زندانیان به اندازه ظرفیت زندان هستند و امیدواریم با همکاری مقامات قضایی شهرستان روز به روز شاهد کاهش جمعیت کیفری در زندان  باشیم.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: اصلاح و تربیت ۲ هدف متعالی زندان‌ها است.

سلمان اسحاقی افزود: برخورد پرسنل زندان‌ها در خراسان جنوبی و به‌خصوص شهرستان قاینات به گونه‌ای بوده که این دو بازو توانسته در عملکرد این عزیزان متبلور شود و قطعا در این زمینه حمایت‌های دادگستری و دادستان بسیار موثر بوده است.

وی از حمایت‌های قوه قضاییه در خصوص حمایت از طرح تسری در حقوق کارکنان زندان و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی تشکر کرد و گفت: قطعا بسیاری از اقدامات انجام شده در این مسیر با حمایت‌ها و راهنمایی‌های بی‌نظیر قوه قضاییه بوده است.

اسحاقی از حمایت‌ها و راهنمایی‌های حجت الاسلام مرتضوی مقدم در سال گذشته و در جهت تسریع اقدامات انجام شده در شهرستان در حوزه‌های بهداشت و درمان، جاده و فولاد تقدیر کرد و گفت: گره بسیاری از کارها و برنامه‌های شهرستان با راهنمایی و حمایت‌های ایشان رفع شده است.

در پایان مراسم ۳۰ تبلت اهدایی  قوه قضاییه به فرزندان زندانیان اهدا شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =