هواشناسی سمنان برای توفان گرد و خاک و رعد و برق هشدار نارنجی اعلام کرد

سمنان- ایرنا- اداره کل هواشناسی استان سمنان با پیش‌بینی وزش باد شدید، بسیار شدید، توفان گرد و خاک و رگبارهای پراکنده طی روزهای آینده در استان، هشدار نارنجی اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل هواشناسی استان سمنان روز چهارشنبه به رسانه ها گفت: پیرو هشدار زرد روز سوم فروردین، بر اساس تحلیل آخرین تصاویر ماهواره و نقشه های پیش یابی، پیش بینی وضعیت جوی روزهای آتی، هشدار نارنجی اعلام می‌شود. 

ایرج مصطفوی در توصیف سامانه بارشی مورد انتظار گفت: افزایش فشار جوی و وزش بادهای شدید، ورود سامانه، نفوذ هوای سرد به استان پیش‌بینی می‌شود. 

وی زمان شروع فعالیت این سامانه را از بعدازظهر امروز چهارشنبه عنوان و بیان کرد: نوع مخاطره وزش باد شدید تا بسیار شدید، تندباد و گرد و خاک و کاهش دید، رگبار و رعد و برق، باران و برف،کاهش نسبی دما است.

مصطفوی با اشاره به اینکه بعد از ظهر و امشب وزش باد نسبتا شدید تا شدید، رگبار پراکنده و رعد و برق دور از انتظار نیست، اضافه کرد: برای پنجشنبه وزش باد شدید تا بسیار شدید، توفان وگرد و خاک، رگبار و رعد و برق و احتمال تگرگ، و روزجمعه وزش باد شدید تا بسیار شدید و گرد و خاک، رگبار و رعد و برق واحتمال تگرگ پیش‌بینی می‌شود. 

مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: روز شنبه وزش باد شدید تا بسیار شدید و گرد و خاک، رگبار پراکنده گاهی با رعد و برق و برای روز یکشنبه وزش باد نسبتا شدید تا شدید وگرد و خاک، بارش پراکنده باران و برف و کولاک برای استان دور از انتظار نیست. 

وی با اشاره به نفوذ هوای سرد گفت: دمای هوای طی روزهای آینده در استان سمنان بین ۵ تا ۱۱ درجه سانتیگراد کاهش می یابد. 

وی منطقه اثر فعالیت سامانه ناپایدار جوی را در استان سمنان به صورت وزش باد شدید تا بسیار شدید و به صورت گرد و خاک و کاهش احتمالی دید افقی در غالب نقاط استان عنوان کرد. 

مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: رگبار پراکنده و رعد و برق نیز در برخی نقاط استان به ویژه نواحی شمالی و همچنین بارش باران و برف و کولاک در نواحی سردسیر و کوهستانی رخ می دهد.

وی، امکان خسارات ناشی از توفان و وزش باد بسیار شدید، احتمال آبگرفتگی وجاری شدن رواناب به دلیل رگباری بودن بارشها، امکان خسارت سرمازدگی به درختان میوه و محصولات کشاورزی، کاهش دید واحتمال اختلال در تردد در محورهای استان را مهمترین مخاطرات سامانه جوی کنونی در روزهای آینده دانست.

مصطفوی با اشاره به دوشنبه زمان پایان فعالیت این سامانه، گفت: محکم کردن سازه های موقت و تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها به دلیل وزش باد شدید، تردد و توقف نکردن در زیردرختان خشک و کهنسال و ساختمانهای در حال ساخت به دلیل احتمال سقوط شاخه ها و مصالح ساختمانی و لایروبی جویبارها و مسیلها وآبراهها، استحکام پوشش گلخانه ها وتنظیم دما و رطوبت در گلخانه ها و مرغداری ها، تمهیدات پیشگیرانه لازم و حفاظت از محصولات کشاورزی با توجه به وزش باد بسیار شدید وکاهش نسبی دما، مهمترین توصیه های هواشناسی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha