۳ عضو جوان کهگیلویه‌ و بویراحمدی به بیماران نیازمند اهدا شد

یاسوج-ایرنا-مسوول تیم هماهنگ کننده پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: سه عضو جوان کهگیلویه‌ و بویراحمدی با رضایت خانواده ایشان به بیماران نیازمند اهدا شد.

سینا سعیدی روز چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:مرحوم سید علی عابدفر، ۳۷ ساله که ۲۹ بهمن ماه پارسال در منطقه فیلگاه شهرستان  کهگیلویه در سانحه رانندگی دچار ضربه مغزی و به دنبال آن مرگ مغزی و در بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت بستری شده بود.

وی افزود: با همکاری گروه پیوند اعضاء بیمارستان فوق تخصصی ابوعلی سینا شیراز، ۲ کلیه و کبد این بیمار مرگ مغزی از بدنش جدا و برای پیوند، به بیمارستان ابوعلی سینای شیراز منتقل شد.

مسوول تیم هماهنگ کننده پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد:این نخستین مورد اهدای عضو در سال ۱۴۰۰ در کهگیلویه و بویراحمد است.

اهدای اعضای بدن بیماران مرگ مغزی در کهگیلویه و بویراحمد از سال ۱۳۹۰ تاکنون جان ۴۶۰ بیمار را نجات داده است.

افزون بر پنج هزار نفر از مردم نوعدوست کهگیلویه و بویراحمد فرم اهدای عضو پس از مرگ را تکمیل کرده  اند.

اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در این استان از ابتدای سال جاری تاکنون جان حدود ۴۰ نفر را نجات داده است.
اهدای عضو بیماران مرگ مغزی شده در کهگیلویه و بویراحمد، اینک به یک فرهنگ عمومی در بین مردم این استان تبدیل شده است.
با رواج فرهنگ پیوند عضو در میان مردم کهگیلویه بویراحمد، خانواده بیماران مرگ مغزی شده خود با واحد هماهنگی پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج هماهنگی و زمینه اهدای اعضای بدن بستگان خود را فراهم می‌کنند.
واحد فراهم آوری پیوند اعضا از سال ۱۳۹۰ در دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد فعال شده است.
جوان‌ترین اهدا کننده عضو در استان کهگیلویه و بویراحمد کودک ۱۹ ماهه و مسن‌ترین اهدا کننده عضو بیش از ۷۰ سال سن داشته است.
انجمن اهدای عضو در روزهای اخیر در یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد با هدف ترویج بیشتر فرهنگ اهدای عضو تشکیل شده است.
بیش از پنج هزار نفر از مردم نوع‌دوست و نیکوکار استان فرم اهدای عضو بعد از مرگ را تکمیل کرده‌اند.
براساس آمارها سالانه بین پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در ایران رخ می‌دهد و روزانه بین هفت تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو جان می‌سپارند.
این آمار حاکی است که روزانه ۲۰ بیمار مرگ مغزی در کشور بدون اهدای اعضای بدن خود می‌میرند.


براساس گزارش‌های انجمن اهدای عضو ایران در هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار دریافت عضو اضافه می‌شود، در هر ۷۰ دقیقه یک نفر در کشور با مرگ مغزی جان خود را از دست می‌دهد، در هر ۲ ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند، جان خود را از دست می‌دهد و در هر ۱۲ ساعت یک بیمار در ایران موفق به دریافت عضو حیاتی می‌شود و به زندگی بر می گردد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =