۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۷:۱۶
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84273402
۰ نفر

برچسب‌ها

لبخندها و تلخندهای تابستان ۱۳۹۹ در استان سمنان

سمنان- ایرنا- تابستان ۱۳۹۹ در استان سمنان با خود فراز و نشیب‌هایی داشت، افتتاح طرح‌ها، موفقیت‌های ورزشی یا سرمایه‌گذاری برای توسعه نویدبخش آینده روشن بود و از سویی برخی حوادث نیز هشداری برای مراقبت‌های پیشگیرانه شد.

استان سمنان با وسعت ۹.۷ میلیون هکتار و جمعیتی بیش از ۷۰۲ هزار نفر با دارا بودن حدود ۲ هزار واحد صنعتی از دیرباز نقش مهمی در حوزه اقتصادی، سیاسی، تحولات فرهنگی و اجتماعی کشور داشته است، اکنون که سال کهنه جایش را به سال نو داده است نگاهی گذرا و کوتاه به رویدادهای مهم استان سمنان در تابستان۹۹ داریم.


تیر
بارش باران در تیر ماه سال گذشته که موجب غافلگیری مردم در روستاهای اطراف کوه شاهوار شاهرود ، موجب وارد شدن خسارت به برخی ابنیه عمومی و زمین های کشاورزی تعدادی از روستاها شد از رخدادهای مهم بود.
مرگ زن جوان ۲۸ ساله در برخورد با قطار در گرمسار، شناسایی یک جاعل افغان پس از ۱۲ سال در سمنان، کشف سه مورد احتکار خودرو در استان سمنان و قرارگیری دانشگاه صنعتی شاهرود در فهرست ۴۰۰ دانشگاه جوان برتر دنیا بر اساس نظام رتبه بندی آموزش عالی « تایمز » ، از دیگر خبرهایی بود که تیر ماه سال ۱۳۹۹ خبرسازشد.
معرفی شهر سمنان به عنوان شهر نمونه دوستدار کودک و افتتاح نمایندگی پزشکی قانونی در شهرستان میامی از رخدادهای مهم حوزه اجتماعی استان سمنان در تیر سال گذشته بود. 
برگزاری مجمع انتخابات رییس هیات بولینگ، بیلیارد و بولس استان سمنان با حضور محمدرضا مقصودلو سرپرست فدراسیون این رشته و مجید محمدی سرپرست معاونت ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان در سالن جلسات این اداره کل و انتخاب مهدی جمال به عنوان رییس‌ هیات بولینگ، بیلیارد و بولس استان سمنان وبرگزاری مجمع انتخاباتی هیات ژیمناستیک استان سمنان با حضور زهرا اینچه درگاهی رییس‌ فدراسیون ژیمناستیک، مجتبی جانعلی مدیرکل وقت ورزش و جوانان استان سمنان و سایر اعضای مجمع در سالن اجتماعات اداره کل ورزش و جوانان و انتخاب ملیحه فامیلی‌فر به عنوان رئیس هیات استان از رخدادهای مهم ورزشی استان سمنان در تیرماه سال گذشته بود.


مرداد
  علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای بازدید از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستاهای سرخه، سمنان، شاهرود و میامی در مرداد گذشته به استان سفر کرد و از نزدیک مشکلات بخش گردشگری استان سمنان را بررسی کرد.
از رخدادهای حوزه انرژی مرداد ۱۳۹۹ افتتاح طرح تصفیه‌خانه فاضلاب شهمیرزاد بود که آغاز عملیات احداث آن به سال ۱۳۹۲ بر می‌گشت.
۲۳۰ میلیارد ریال برای افتتاح طرح تصفیه خانه فاضلاب در شهمیرزاد هزینه شد و ظرفیت این تصفیه خانه چهار هزار و ۵۰۰ متر مکعب در شبانه روز است و ۱۸ هزار نفر جمعیت از مزایای اجرای این طرح برخوردار می‌شوند. ۹ هزار متر طول شبکه جمع آوری فاضلاب و ۳ هزار متر طول خط انتقال طرح تصفیه‌خانه فاضلاب شهمیرزاد در تحقق این طرح اجرا شد. 
یکی دیگر از خبرهای خوش مربوط به محیط‌زیست بود که امیر عبدوس مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: چهارمین خانواده یوزپلنگ ایرانی سه فردی در سال ٩٩ در پارک ملی توران در اتفاقی کم‌نظیر مشاهده شد.
افتتاح دادگاه عمومی بخش کالپوش یک از خبرهای مهم مرداد سال گذشته در استان سمنان بود.
رونمایی ازطرح شتابا (شبکه توانمندسازی ایتام در بورس ایران) در استانداری سمنان و تجلیل از فعالان عرصه اشتغال وکارآفرینی استان سمنان با حضور سیدمرتضی بختیاری رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور از دیگر رویدادهای مهم استان سمنان در مرداد سال گذشته بود.


شهریور
چاپ اولین کتاب با مضمون ایثار و شهادت به زبان سمنانی یکی از رخدادهای مهم شهریور ۱۳۹۸ بود که علاوه بر احیای زبان اصیل سمنانی، موجب رضایت آحاد جامعه شد و مدیر ادبیات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان در این باره گفت: اولین کتاب مکتوب و صوتی در زمینه ایثار و شهادت به زبان سمنانی با عنوان «سِمِنی آسمُن پی» (از آسمان سمنان) به چاپ رسید و همزمان با هفته دفاع مقدس رونمایی می‌شود.
فاطمه مصطفوی‌فر ابراز داشت: کتاب «سمنی آسمن پی»  اولین کتاب در استان سمنان در زمینه توسعه فرهنگ ایثار  وشهادت به زبان سمنانی محسوب می‌شود که به صورت مکتوب و صوتی در قالب شعر به زبان سمنانی تهیه شده است.
برپایی نمایشگاه چهلمین سالگرد گرامیداشت هفته دفاع مقدس در محل پارک موزه دفاع مقدس استان سمنان از دیگر رخدادهای مورد استقبال عمومی در شهریور سال گذشته در استان سمنان بود.
دبیرخانه دائمی نخستین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی(آهوان) با حضور مسوولان استانی در محل انجمن سینمای جوانان استان سمنان به منظور گسترش فرهنگ و معارف رضوی، بهره‌گیری از زبان و بیان هنر در آشنایی با سیره امام هشتم، رجوع به پشتوانه‌های فرهنگی و هنری در حوزه معارف رضوی و شناسایی استعدادهای خلاق فعال در عرصه هنرهای جدید، افتتاح شد.
یکی دیگر از رخدادهای مهم در عرصه خدمت‌رسانی در شهریور سال گذشته در استان سمنان افتتاح ساختمان جدید مرکز توانبخشی هلال احمر سمنان و ۳۸ خانه هلال احمر در سراسر استان در قالب طرح‌های کشوری با دستور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری بود که تاثیر زیادی در سطح رضایتمندی مردم داشت.
افتتاح واحد تولیدی قطعات خودرو با سرمایه‌گذاری ۲۳ میلیارد و ۳۷۱ میلیون ریالی با حضور بابک دین‌پرست‌ معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور و محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران شهریور سال گذشته در شهرک صنعتی سمنان، از دیگر رخدادهای خوشایند حوزه صنعت بود.
اما در کنار رخدادهای شیرین شهریور سال گذشته، وقوع زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.۳ ریشتر بود که در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در مرز استان های مازندران و سمنان حوالی کیاسر رخ داد و لرزش آن در شهرستان های مهدیشهر و سمنان احساس و موجب ایجاد ترس در دل شهروندان شد.
یکی از خبرهای خوش در شهریور سال گذشته خبر مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان بود که گفت: حصار کشی و کاهش سرعت در بخشی از جاده ترانزیتی تهران- مشهد در محدوده استان تلفات تصادف های جاده ای یوزپلنگ و دیگر جانداران حیات وحش را به صفر رساند.
امیر عبدوس ابراز داشت: حصار کشی و کاهش سرعت در جاده تهران- مشهد در محدوده میاندشت عباس آباد در شهریور گذشته براساس مصوبه شورای راهبری تصادفات جاده ای استان سمنان یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در استان است.
برگزاری مرحله استانی مسابقات ملی مهارت فنی و حرفه ای در رشته های خیاطی و نجاری از رویدادهای مهم استان سمنان در شهریور سال گذشته بود.
گفتنی است طرح‌های هفته دولت ۹۹ استان سمنان با سرمایه‌گذاری یک‌ هزار و ۵۹۹ میلیارد تومان در حوزه‌ها و شهرستان‌های مختلف این استان، بهره‌برداری، سرمایه‌گذاری و کلنگ‌زنی شد.
 فاطمه زهرا قربانیان از ورزشکاران دامغانی رشته دو و میدانی در رشته پرتاب دیسک مسابقات کشوری موفق به کسب عنوان نایب‌ قهرمانی شد، برگزاری بازی های دومین هفته از لیگ برتر بدمینتون بانوان کشور، شهریور گذشته بین تیم های شهرداری شاهرود و آکادمی ایران زمین تهران به میزبانی آکادمی بدمینتون شاهرود با برتری سه بر ۲  آکادمی ایران زمین تهران و برگزاری مجمع انتخابات ریاست هیات تکواندو استان سمنان با حضور سیدمحمد پولادگر رییس فدراسیون این رشته ورزشی و انتخاب سعید نوروزی عجم با کسب ۱۳ رای به مدت چهار سال به عنوان رییس هیات تکواندو استان، خبرهای مهم ورزشی استان سمنان در شهریور سال گذشته بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha