مشکلات ناشی از تحریم‌ با حمایت و مانع‌زدایی از تولید داخلی رفع می‌شود

همدان- ایرنا- نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: با حمایت و پشتیبانی از تولید و برداشتن موانع پیشرفت این حوزه و همچنین تعامل موثر دولت و مجلس می توان مشکلات ناشی از تحریم‌ های ظالمانه را به طور کامل رفع و توطئه و فشار اقتصادی دشمن را خنثی کرد.

حجت الاسلام احد آزادیخواه روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: نامگذاری سال ۱۴۰۰ به نام تولید با ۲ ویژگی پشتیبانی و مانع‌زدایی از سوی رهبر معظم انقلاب، نشان دهنده این است که در امر تولید با یک پیشتیبانی قوی و مانع‌زدایی شدید می‌توانیم موفق عمل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در این ۲ عرصه باید تلاش کرد تا تولید شکل گیرد افزود: ما در تولید واکسن، برخی رشته‌های معدنی و تولید گندم، توانستیم یک تولیدگر ملی باشیم و در دیگر عرصه‌ها همچون صنعت و معدن، کشاورزی، صنایع‌دستی، تجهیزات پزشکی و اقلام دارویی ظرفیت‌هایی بالایی در کشور داریم.

رییس مجمع نمایندگان استان همدان خاطرنشان کرد: برخی کشورها تولیدگر نیستند، در حالی‌که ما می‌توانیم تولیدات نفتی خود را به تولیدات متنوعی تبدیل کنیم و به تازگی در عرصه تولید بنزین، پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس کاری کرد که توانستیم صادرکننده بنزین باشیم و در تولید صنایع پالایشگاهی حرف برای گفتن داریم.

حجت الاسلام آزادیخواه با تاکید بر اینکه تولید نیاز به پشتیبانی دارد بیان کرد: این بدان معنا است که هم دولت، هم بانک‌های عامل، رسانه‌ها و فرهنگ جامعه باید از تولید حمایت و پشتیبانی کنند.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه اگر کسی سرمایه‌ای دارد، با راه‌اندازی این سرمایه در مسیر تولید، برای چند نفر کار ایجاد کند، اقدامی بزرگ انجام داده است گفت: هنوز به درستی نتوانسته‌ایم اشتغال را معنا کنیم و طبق استانداردهای دنیا، شغل دولتی، اشتغال به حساب نمی‌آید.

نگاه بانک‌های عامل، حمایت از تولید باشد

نماینده مردم ملایر در خانه ملت در این باره توضیح داد: شغل یعنی اینکه افراد در رشته‌های مرتبط با خود همچون مهندسی مواد، معدن و دیگر رشته‌ها، کار تولیدی ایجاد و از دانش خود استفاده کنند و با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان و ایده‌های جدید جوانان، بتوانند تولیدگر باشند.

حجت الاسلام آزادیخواه چین را یک کشور موفق در توجه به امر تولید و رسیدن به خودکفایی در تمامی عرصه‌ها و تسلط بر بازار دنیا دانست و تاکید کرد: برای تحقق شعار سال و رسیدن به خودکفایی در تمامی عرصه‌ها، نگاه بانک‌های عامل باید حمایت از تولید باشد، نه اینکه خود بنگاه اقتصادی باشند.

وی با بیان اینکه سیاست دولت به جای اینکه خودش تولیدکننده باشد، باید حمایت از تولید باشد، شرکت‌های تولیدی را یک اشتباه بزرگ دانست و ادامه داد: البته سازمان‌ خصوصی‌سازی هم نتوانسته موفق عمل کند و پای خصوصی‌سازی را به سمت تولید وارد کند و این امر مورد قبول ما نیست.

رییس مجمع نمایندگان استان همدان خاطرنشان کرد: در همین رابطه برون‌سپاری و خصوصی‌سازی که گاهی موجب سوء‌استفاده و رابطه‌بازی می شود، به معنای پشتیبانی از تولید نیست، بلکه در این زمینه باید تعاونی‌ها تشکیل شوند و با استفاده از فرهنگ تعاونی، مردم پای کار آیند و دولت فقط تسهیل‌گر باشد.

ضرورت رفع موانع از مسیر تولید و سرمایه‌گذاری

حجت الاسلام آزادیخواه در بخش دیگری از سخنان خود، برداشتن موانع از مسیر تولید را ضرورت تحقق شعار سال دانست و افزود: اخذ مجوزهای مورد نیاز برای تولید یکی از این موانع است و به دلیل طولانی شدن اخذ مجوزهای لازم، وجود تضادها و ابهامات در دستگاه‌های اجرایی، موجب رنجش و اذیت تولیدکننده می‌شود.

وی ایجاد یک پنجره واحد برای اخذ مجوزهای لازم همچون زمین، آب، محیط زیست و سایر موارد به صورت سازمان‌یافته و تعیین تکلیف این مجوزها ظرف مدت یک روز را یک ضرورت برای رفع این موانع برشمرد و تاکید کرد: این مانع هم‌اکنون وجود دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم با بیان اینکه در عرصه تولید، همچنان مانع برای سرمایه‌گذاری وجود دارد گفت: این در حالیست که بعضا در بانک‌های عامل تسهیلات میلیاردی با شرایط خوب برای تولیدکنندگان وجود دارد، اما تولیدکننده اگر بخواهد تسهیلات بگیرد، با کلی مانع مواجه می‌شود.

حجت الاسلام آزادیخواه یادآور شد: اگرچه امروز بانک‌های عامل به سمت و سوی استانداردهای روز حرکت می‌کنند، اما این روند باید سرعت گیرد تا موانع هر چه سریعتر از سر راه تولید برداشته شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۴۰۰ را «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری و تاکید کردند: شعار انقلابی جهش تولید امسال باید با حمایت همه‌جانبه و رفع موانع به طور کامل محقق شود.

ایشان افزودند: تحقق جهش تولید هم تأثیرات عمیق اقتصادی در کشور از جمله در مساله ارزش پول ملی دارد و هم موجب اعتماد به‌نفس ملی، رضایتمندی عمومی و تضمین‌کننده امنیت ملی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =