مدیرکل محیط زیست بوشهر: تدوین برنامه ۲۰ ساله اولویت سال جاری است

بوشهر-ایرنا- مدیرکل حفاظ محیط زیست استان بوشهر گفت: تدوین چشم‌انداز ۲۰ ساله محیط زیست این استان در اولویت اصلی برنامه‌های سال جاری این اداره کل قرار دارد.

فرهاد قلی‌نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این موضوع به عنوان یکی از تاکیدهای نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر محسوب می‌شود که بدرستی ترسیم یک افق مناسب را برای محیط زیست استان بوشهر مورد تاکید قرار دادند.

وی بیان کرد: با توجه به روند شتابان توسعه استان بوشهر و پیش‌بینی بارگذاری صنایع آب‌بر از مرکز کشور به سمت سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان باید در سندهای بالادستی از جمله توسعه منطقه‌ای، برنامه‌های ششم و هفتم توسعه و آمایش سرزمین استان بوشهر برنامه الگویی وجود داشته باشد تا با ترسیم برش استانی آنها سیاست‌گذاری لازم در حوزه محیط زیست استان بوشهر انجام گیرد.
 قلی‌نژاد ادامه داد: استان بوشهر در سال ۹۹ در حوزه محیط زیست چالش‌هایی داشت که زمینه‌ساز یک دستاورد ارزشمند بود تا همه مسئولان ذیربط به مسائل این حوزه حساس‌تر و به اهمیت بیشتر آن پی ببرند.
وی افزود: سال گذشته یکی از دستاوردهای مهم برای آمایش سرزمینی استان بوشهر تشکیل گروه کاری محیط زیست و آمایش سرزمین ذیل شورای برنامه ریزی این استان است که مقرر شد هر تصمیم  در حوزه محیط زیست و استقرار صنایع بزرگ در این استان ابتدا باید موضوع در گروه کاری با حضور دستگاه‌های اجرایی مرتبط مطرح و در زمینه محل استقرار صنعت طبق سند آمایش سرزمینی استان تصمیم گیری شود. 
وی عنوان کرد: چنانچه فعالیت یک صنعت در گروه یاد شده منطبق با سند آمایش سرزمین استان بوشهر بود در ادامه سرمایه‌گذار برای دریافت مجوزهای موردنیاز و استعلام‌ها و جانمایی اقدام می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: با این رویکرد علاوه بر جلوگیری از تخریب محیط زیست و اکوسیستم‌های حساس همانند تالاب‌ها و دریا در توسعه اقتصادی استان بوشهر و تولید نیز موثر است و موجب کاهش زمان صدور مجوزها و تسریع در سرمایه‌گذاری برای حمایت از تولید خواهد شد.
قلی نژاد ادامه داد: همچنین امسال در دومین نشست گروه کاری محیط زیست و آمایش سرزمین‌ استان بوشهر وضعیت معادن این استان و افق‌ توسعه فعالیت‌های معدنی در مناطق کوهستانی بررسی خواهد شد.
وی تاکید کرد: فعالیت واحدهای معدنی باید عقلانی باشد تا با پرهیز از نگاه صرف به درآمدزایی فعالیت آنها با توسعه پایدار همراه باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای محیط زیست استان بوشهر  در سال ۹۹ نیز تدوین مدیریت زیست بومی استان بوشهر برای چهار تالاب نایبند، مند، دیر-نخیلو و حله بود که برنامه حفاظتی آنها امسال آغاز می‌شود.
وی گفت: این برنامه به تصویب شورای برنامه‌ریزی استان بوشهر رسیده تا به عنوان یک سند بالادستی در اختیار مدیران و تصمیم‌گیران باشد.
قلی نژاد عنوان کرد: در برنامه مدیریت زیست بومی توسعه و استفاده از تالاب‌ها ممنوع نشده‌است بلکه توسعه پایدار همگام با فعالیت‌هایی مانند ماهیگیری، گردشگری، ورزشی و بویژه استفاده جوامع بومی از تالاب‌ها برای تامین معیشت پیش بینی شده‌است که همگام با حفاظت از تالاب‌ها اجرایی خواهد شد.
وی گفت: در سال گذشته نیز کارگروه دبیر خانه حفاظت از تالاب‌های  استان بوشهر به ریاست استاندار شکل گرفت مسائل عمده مطرح و تصمیم گیری شد که این برنامه منجر به تعریف مدیریت زیست بومی برای تمامی تالاب‌های استان خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =