اولویت نخست نامزدهای انتخاباتی؛ معیشت و رفاه مردم

تهران - ایرنا - احزاب و جریان‌های اصلی سیاسی کشور یعنی اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان در تکاپو برای انتخاب نامزدهای مورد نظر خود هستند اما ضرورت دارد که این جریان‌های سیاسی افرادی انقلابی را به عنوان نامزد انتخاب کنند که معیشت و رفاه مردم اولویت نخست آنها باشد.

انتخابات ۱۴۰۰ نخستین انتخابات در گام دوم انقلاب است و همه نگاه‌ها معطوف به این شده که چطور مردم می‌خواهند از آرمان های نظام پاسداری کنند. از این رو این انتخابات در بعد داخلی به معنای استحکام‌بخشی و پشتوانه بودن نظام مهم بوده و در بعد خارجی و منطقه‌ای قدرت چانه‌زنی در روابط و معاهدات بین‌المللی را افزایش می‌دهد، بنابراین حضور باشکوه مردم در انتخابات مهم است.


مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا
رسانه‌های اعتدالی در اخبار و گزارش‌های‌ خود، بر لزوم مشارکت و حضور مردم تاکید کردند و عنوان‌هایی چون ظهور یک پدیده در انتخابات ۱۴۰۰ و روایت فعال اصولگرا از عصبانی شدن و دشمنام دادن احمدی‌نژاد را برجسته کردند. رسانه‌های اصلاح‌طلب هم  بیش از پیش بر کاندیداهای احتمالی و کاندیداهایی که برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند، تمرکز داشتند و به کاندیداتوری علی لاریجانی پرداختند علاوه بر این، همچنین دیگر روزنامه‌ها به اهمیت حضور مردم در این عرصه و محکم تر شدن نظام توجه کردند و به بحث و بررسی این موضوع پرداختند. رسانه‌های اصولگرا نیز در این بازه زمانی در تحلیل های خود انتخابات ۱۴۰۰ را از منظرهای مختلف بررسی کردند و در مطالب خود محورهایی چون امید به تغییر وضع موجود منجر به مشارکت حداکثری خواهد شد، دولت تحول‌آفرین و مردمی حلال مشکلات است و مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان، را برجسته ساختند.

رسانه‌های اعتدالی

ظهور یک پدیده در انتخابات ۱۴۰۰

خبرگزاری خبرآنلاین به گفت وگو با مرتضی طلایی، فعال سیاسی اصولگرا پرداخت و آورد:

* انتخابات ۱۴۰۰ ظرفیت ورود و ظهور یک پدیده را دارد البته این موضوع، تابع اتفاقات آتی انتخابات خواهد بود.

*هنوز میدان انتخابات کاندیداهای خود را نشناخته است و باید تا زمان ثبت نام‌ها صبر کرد.

*هیچ انتخاباتی در ایران، خالی از رقیب برای هیچ جریانی نبوده و در میدانی که تصمیم گیرنده، مردم‌اند، صحنه رقابت همواره متناسب با خواست و نظر ملت اداره خواهد شد.

*استفاده از واژه‌ها، نباید محل نزاع قرار گیرد. انقلاب و انقلابی یک چتر فراگیر بر سر همه جریان‌هایی است که به ارزش‌ها و باورهای یک ملت اعتقاد دارند.

*جریانات سیاسی باید در مسیر نوسازی قرار گیرند.

* جریان نیروهای انقلاب در درون خود، ظرفیت جریان‌های اصیل و ریشه‌داری مانند جامعتین را در اختیار دارد که می‌توانند رهبری جریان و گفتمان سازی را بر عهده بگیرند.

*مردم به کاندیدایی که اهل کار و خدمت باشد، گرایش دارند.

* مهم‌ترین موضوع در هر انتخابات و فارغ از نتیجه، مشارکت و حضور مردم است.

*پیروز یک انتخابات پرشور، همه جریان‌های درون خانواده انقلاب هستند.

* مردم ایران نشان داده‌اند که از درک و بلوغ بالای سیاسی برخوردارند و در هر دوره و هر مقطع، متناسب با شرایط به تصمیم گیری مناسب دست می‌زنند.

* آقای قالیباف، هیچ نشانه رسمی از فعالیت در انتخابات ریاست جمهوری بروز نداده ‌اند.

روایت فعال اصولگرا از عصبانی شدن و دشمنام دادن احمدی‌نژاد

خبرگزاری خبر آنلاین یادداشتی را به قلم محمد مهاجری منتشر کرد و نوشت:

* احمدی نژاد از ابتدای تصدی شهرداری، رفتارهای به شدت پوپولیستی داشت و تلاش می کرد همواره با چهره خندان روبرو شود.

*آقای احمدی نژاد در یکی از روزهای پاییز ۱۳۸۳ در حالی که شهردار تهران بود، به استودیوی برنامه صندلی داغ آمد. با همان کاپشنی که آن روزها برند شده بود. آن برنامه را او اجازه نداد پخش شود. بارها و بارها با نظر خودش ادیت شد و نهایتا هم منتفی شد. برنامه خوبی هم نشد. چون در طول ضبط برنامه اصلا آرامش نداشت. تکان های مکرر دست ها و پاهایش نشان می داد از چیزی رنج می برد. یک نکته هم بعد ضبط برنامه اتفاق افتاد که شگفت انگیز می نمود.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

خبرگزاری ایسنا در گزارشی به بررسی اقدامات جریانات سیاسی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ پرداخت و نوشت:

پاستور در انتظار مستاجر جدید

*فرش قرمز اصولگرایان برای رئیسی

*اصولگرایان با دو نهاد «شورای وحدت» و «ائتلاف نیروهای انقلاب» در حال تلاش برای دستیابی به اجماع و معرفی گزینه واحدی به مردم هستند.

* اصولگرایان مشتاق به حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات هستند و اعلام کرده اند که در صورت حضور او در انتخابات، همه گزینه های آنها  کنار می روند.

*گفته می شود قالیباف نیز منتظر تصمیم رئیسی است، هرچند هیچ اظهارنظر رسمی از سوی رئیس قوه قضاییه درباره حضوردر انتخابات مطرح نشده است.

*امیرحسین قاضی زاده هاشمی، علی نیکزاد، رستم قاسمی نیز از سایر گزینه های اصولگرایان هستند.

*هیچ نشانه ای از تمایل جریان اصولگرا به علی لاریجانی دیده نشده است هرچند لاریجانی هم فعلا اظهارنظری درباره حضورش در انتخابات نداشته است.

*اصلاح طلبان فعلا اظهارنظر رسمی درباره گزینه های اصلی خود اعلام نکرده اند، اما از سیدحسن خمینی، محمدجواد ظریف، محسن هاشمی و اسحاق جهانگیری به عنوان گزینه های اصلی این نهاد نام برده شده است.

*سید حسن خمینی و اسحاق جهانگیری تاکنون هیچ اظهارنظر رسمی درباره مطرح شدن نام شان در انتخابات نداشته اند ...

 *ظریف اعلام کرده است که قصدی برای حضور در انتخابات ندارد، ولی باید دید که تا پایان در برابر اصرار اصلاح طبان بر مواضع قبلی خود خواهند ماند یا نظر خود را تغییر می دهد، البته که سرنوشت برجام هم در آینده سیاسی ظریف کاملا تاثیرگذار خواهد بود.

*نقطه ضعف سیدحسین خمینی نداشتن کارنامه در حوزه اجرایی است.

*محسن هاشمی برای حضور در انتخابات اظهار بی میلی کرده است هرچند منتظر چگونگی شکل گیری  حمایت از خود است.

* محمدرضا عارف از گزینه های نهاد اجماع ساز نبوده و او قصد حضور مستقل در انتخابات دارد.

*سردار سعید محمد رئیس سابق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و سردار حسین دهقان مشاور فرماندهی کل قوا و وزیر دفاع دولت اول حسن روحانی از جمله افرادی هستند که رسما اعلام کرده اند در انتخابات شرکت می کنند.

* دهقان اعلام کرده است که فردی فراجناحی است، اما محمد هنوز درباره نسبت خود با جریان های سیاسی کشور اظهارنظری نکرده است.

* اصلاح طلبان منتقد جدی حضور نظامیان در انتخابات هستند. احتمال حضور محسن رضایی به عنوان یک نظامی دیگر هم در این انتخابات وجود دارد.

*محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق کشور هم فرد دیگری است که به نظر می رسد به صورت مستقل از جریان های سیاسی کشور وارد انتخابات خواهد شد.

* رییس جمهور سابق  نشانه ای از فاصله زیاد او با اصولگرایان است.

*تحلیلگران معتقدند که احمدی نژاد همچنان برای طبقات پایین جامعه جذابیت دارد و اگر در انتخابات باشد، می تواند آرای زیادی به سمت خود جذب کند.

 در انتخابات پیش‌رو همه نگاه‌ها به مردم است

خبرگزاری ایسنا به گفت وگو با غلامرضا منتظری نماینده مجلس  پرداخت و نوشت:

*معمولا وقتی سخن از انتخاب است همیشه بشارت تحول و سرآغازی نو برای ساخته شدن در رشد و اعتلاء داده می‌شود.

* آنچه از انتخابات به ذهن انسان می‌رسد احساس مسئولیت در تعیین سرنوشت است.

* اگر در وضعیت موجود با شرایط مطلوب فاصله داریم یکی از راه‌ها برای تغییر وضعیت کنونی نقش‌آفرینی در تعیین سرنوشت از طریق انتخابات است.

* با توجه به اینکه انقلاب اسلامی در بین تمامی انقلاب‌های بزرگ جهان مردمی‌ترین انتخاب می‌شود نقش مردم در ادامه روند بی‌بدیل است.

*در انتخابات پیش‌ رو همه نگاه‌ها به ایفای نقش تاثیرگذار مردم معطوف شده چون مردم پشتوانه نظام هستند.

* کسی باید رئیس‌جمهور شود که بتواند این بار سنگین را به دوش بکشد. فردی که کفایت، شایستگی و توان تحمل این بار را داشته باشد.

* باید فردی انتخاب شود که بذر امید، نشاط و آزادی در مردم ایران را بارور کند.

*چهره‌هایی که نظام و انقلاب را دوست دارند و اندیشه‌شان شکل‌گیری ایران قوی است تا بتوان قله‌های باعظمت و سربلندی در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در منطقه و جهان را فتح و حفظ کرد.

پروژه سه لایه برای ورود علی لاریجانی به انتخابات ۱۴۰۰

سایت خبری نامه نیوز در گزارشی به بررسی کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری پرداخت و آورد:

* علی لاریجانی منتظر نشسته تا نخست مورد توجه نخبگان دو جریان سیاسی قرار گیرد و سپس وارد اکت انتخاباتی شود.

*انتخابات ۱۴۰۰ شاید به ظاهر شبیه ادوار گذشته باشد اما قطعا آرایش صحنه سیاسی کشور را به شکل معنی داری تغییر خواهد داد و آن را از دوقطبی اصولگرا-اصلاح طلب خارج می کند.

*طیف تندرو اصلاح طلب استراتژی حمایت از نامزد اختصاصی را دنبال می کند و در مقابل جبهه پایداری همچنان بر انتخاب کاندیدای اصلح تأکید دارد که خیلی ها مصداق آن را سعید جلیلی می دانند.

*هر دو طیف به روشنی بر این واقعیت واقفند که شانس زیادی را نباید برای خود تخمین بزنند.

*هرچند اصلاح‌طلبان به ظاهر راه خودشان را از افرادی همچون علی لاریجانی جدا می‌دانند، اما با آمدن بهزاد نبوی، احتمال حمایت اصلاح طلبان از افرادی همچون لاریجانی بیشتر خواهد شد.

*اعتدالگراها و تکنوکرات ها نیز از مدت ها پیش تمایل خود را به حمایت از علی لاریجانی اظهار کردند.

*حزب اعتدال و توسعه خیلی امید داشت که بتواند از میان محمدباقر نوبخت، محمود واعظی و آذری جهرمی یک نفر را وارد عرصه انتخابات کند اما خیلی زود متوجه شد که به دلیل عملکرد دولت هیچ شانسی نخواهد داشت به همین دلیل تصمیم گرفته همه توان و ظرفیت خود را پشت علی لاریجانی بیاورد.

*میانه روهای اصولگرا گروه سومی هستند که هرچند هنوز گزینه ای را برای فعالیت های انتخاباتی معرفی نکرده اند اما خیلی چشم به نظر و تصمیم شخصیت های مرجع خود همچون علی اکبر ناطق نوری دارند.

رسانه‌های اصولگرا

امید به تغییر وضع موجود به مشارکت حداکثری منجر خواهد شد

خبرگزاری دانشجو به بررسی تبعات کاهش مشارکت مردم در انتخابات پرداخت و در گفت وگو با مقصود درودی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی، متین فارابی عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی و رضا قلعه نوئی قائم مقام اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نوشت:

*یکی از مهمترین اتفاقات سال ۱۴۰۰ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا است که در خرداد ماه برگزار می‌شود.

*یکی از تفاوت‌های انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها متاثر از نوع نگاه امام خمینی به نقش محوری مردم در انقلاب و مدیریت کشور است.

* انقلاب اسلامی انقلابی کاملا مردمی و خودش بود که با روشنگری‌های بزرگانی همچون امام خمینی و رهبر معظم انقلاب و متاثر از آموزه‌های قرآنی و در قالب مردم سالاری دینی رقم خورد.

*واقعیت این است که پس از وقوع انقلاب اسلامی رفته رفته نقش مردم در مدیریت‌های کشور کمرنگ شده و این در حالی است که در اوایل انقلاب حتی خود انقلاب هم برای اینکه از پشتوانه مردمی و سیاسی برخوردار باشد در معرض رای مردم قرار گرفت.

 *یکی از نمونه‌هایی که مردم می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند این است که مسئولان به میان مردم بروند و خود را در معرض نقد و نظر و پیشنهادات مردم قرار بدهند تا مشکلات جامعه را درک کنند.

* اگر مشارکت مردم در تعیین سرنوشت و مدیرست کشور از مصادیق برجسته مردم سالاری دینی باشد؛ بر این اساس مردم باید بتوانند خواسته و تمایل خود برای تغییر را به دست خود رقم بزنند.

دولت تحول‌آفرین و مردمی حلال مشکلات است

خبرگزاری فارس به بازتاب سخنان محمد عباسی وزیر اسبق «تعاون» و «ورزش و جوانان»  پرداخت و نوشت:

*ما به دنبال دولت تحول‌آفرین، کارآمد و مردمی هستیم باید افرادی وارد صحنه انتخابات شوند که درستکار، پرکار، تازه‌نفس و شاداب باشند تا کشور را به سمت پیشرفت، اقتدار و رفاه مردمی سوق دهند.

*توجه دولت باید به اشتغال جوانان معطوف شود اگر اشتغال جوانان حل شود ازدواج آسان شکل می‌گیرد در حقیقت دولت موظف است مسائل جوانان را محور اساسی برنامه‌های خود قرار دهد.

* دولت آینده باید دولت انقلابی باشد و مشکلات جوانان را بشناسد.

*باید اصطلاحات چپ و راست کنار گذاشته شود همانگونه که رهبر کبیر انقلاب (ره) بارها و بارها بر این مسئله تاکید داشتند درحقیقت انتخابات یک نوع نوسازی جامعه است.

*: جریان عدالت را فقط در بعد خوراک و اقتصاد نمی‌بینیم بلکه در تمامی ابعاد زندگی اجتماعی عدالت را خواستار هستیم.

*در ایران چه جناح چپ چه جناح راست همه به کشورشان وفادارند.

مدیریت جهادی، کابوس همیشگی اصلاح‌طلبان

 خبرگزاری مشرق در گزارشی به کاندیداتوری محمد باقر قالیباف پرداخت و نوشت:

* کارشناسان معتقدند که مشکل اصلی اصلاح طلبان با قالیباف، مقایسه افکارعمومی درباره «مدیریت جهادی» و «مدیریت به سبک اصلاحات» است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =