۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۳:۱۰
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84273236
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام یمنی: طرح سعودی‌ها، ابتکار عمل صلح نیست

تهران- ایرنا - «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن سه شنبه شب در گفت‌وگو با شبکه المیادین لبنان، ابتکار عمل اخیرعربستان سعودی برای آتش بس در یمن را رد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از المیادین، البخیتی گفت: عربستان سعودی ما را ملزم می کند قیمومیت این کشور بر یمن را بپذیریم و این یک ابتکار صلح نیست.

عضو دفتر سیاسی انصارالله با بیان اینکه آنچه واشنگتن پیش تر ارائه کرده بود، در ابتکارعمل سعودی نیز تکرار شد، افزود: ابتکارعمل سعودی با توجه به شرایط ارائه شده قابل قبول نیست.

وی اضافه کرد: آنچه در این ابتکارعمل سعودی ها جدید است این است که آن ها موافقت کردند تا جنگ را در همه جبهه ها متوقف کنند.

البخیتی همچنین گفت: تماس با ریاض به صورت مستقیم است؛ اما با طرف های آمریکایی با واسطه عمانی انجام می شود.

عضو دفتر سیاسی انصارالله گفت: درگیری ها در جبهه های نبرد به دلیل افزایش حملات نیروهای متجاوز ادامه دارد و ما برای شکستن محاصره چاره ای جز بازپس‌گیری میادین نفتی نداریم.

فیصل بن فرحان آل سعودی، وزیر امورخارجه سعودی دوشنبه شب از ابتکار عمل ریاض برای آتش بس در یمن خبر داد و گفت که این آتش بس با نظارت سازمان ملل و موافقت انصارالله اجرایی می‌شود.

محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن نیز در پاسخ این طرح سعودی ها در توییتر نوشت: ما منتظر اعلام آتش بس و شکسته شدن محاصره از سوی عربستان و آمریکا بودیم نه اعلام "طرح ابتکاری" ریاض.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن- فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که براثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha