۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۴۴
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84273169
۳ نفر

برچسب‌ها

چین: طرفهای برجام همسو عمل کنند

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که کشورش امیدوار است همه طرفهای برجام به فوریت مساله پی برده و همسو شوند و برای ازسرگیری اجرای تعهدات توسط ایران و آمریکا تلاش کنند.

به گزارش ایرنا، خانم «هوا چون اینگ» روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در پکن با بیان اینکه موضوع هسته ای ایران در مقطع حساسی قرار گرفته است گفت: فوریت کنونی برگشت آمریکا به برجام و لغو تحریمها و ازسرگیری اجرای برجام توسط ایران ضروری است.

این مقام چینی اظهار کرد: چین نیز در این راستا به تلاشهای خود ادامه می دهد.

توافق هسته‌ای ایران موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سال ۲۰۱۵میلادی میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد. اما دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا از توافق نامه هسته ای برجام با ایران خارج شد و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را مجدداً اعمال کرد.

تهران نیز متقابلا از کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق از جمله  کنار گذاشتن محدودیت ها در رابطه با تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم خبر داد اما با شروع به کار دولت جدید آمریکا و اعلام تمایلش برای بازگشت به این توافق، طرف های دیگر برجام خواستار اقدام هر چه سریعتر دولت بایدن در این مورد هستند و چین به عنوان یکی از فعال اعضای برجام تاکید بیشتری برای برگشت برجام به جایگاه اصلی خود دارد.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است لغو تحریم ها، اولین گام لازم از سوی آمریکا برای بازگشت به برجام است و بازگشت واشنگتن به این توافق، تنها با یک امضا امکان پذیر نیست.  پیشتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود: ما شعارهای بسیاری از آمریکا شنیده ایم اما آمریکایی ها باید اقدامات عملی داشته باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =