۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۴۵
کد خبرنگار: 1021
کد خبر: 84273157
۰ نفر

برچسب‌ها

گمانه‌زنی در خصوص سقوط موشک کروز انگلیسی در موصل عراق

بغداد- ایرنا- در حالی که برخی منابع خبری از سقوط پهپاد آمریکایی در موصل عراق خبر می‌دهند، بررسی‌های خبرنگار ایرنا در بغداد حاکی است؛ احتمال می رود شی‌ء سقوط کرده یک موشک انگلیسی باشد.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، ساعتی پیش یک شیء ناشناس که به پهپاد و یا موشک جنگنده شبیه است در یکی از مناطق نزدیک شهر موصل مرکز استان نینوای عراق سقوط کرد.

رسانه های عراقی از سقوط یک پهپاد متعلق به ایالات متحده آمریکا در نزدیکی منطقه راهبردی "تل شعیر" و شنیده شدن صدای انفجار در پی آن خبر دادند.

با توجه به اینکه این شیء تقریبا به طور کلی نابود شده، شناسایی مالک و تشخیص نوع آن سخت است؛ برخی رسانه ها اقدام به انتشار خبر "سقوط پهپاد آمریکایی" کردند اما بررسی های خبرنگار ایرنا نشان می دهد که این شیء به احتمال قوی یک موشک متعلق به جنگنده های انگلیسی است که ظاهراً بر اثر نقص فنی از جنگنده جدا شده و سقوط کرده است.
 

تصویری از لاشه موشک با بررسی های دقیق
تصویری از موشک کروز سایه طوفان استفاده شده در ارتش انگلیس

همانطور که در تصویرهای فوق مشهود است قسمت های رنگی شده بنفش و سبز در دو تصویر مشترکند.

موشک متصل شده به جنگنده 

بر اساس آنچه تا اینجا از تصاویر به دست می آید، این جسم یک موشک کروز "Storm shadow" است که از هواپیماهای انگلیسی جدا شده است.

هواپیماهای انگلیسی در هفته گذشته چندین بار از پایگاه های خود در کشور قبرس به شمال عراق پرواز کرده و اقدام به یک رشته عملیات هوایی کرده و به پایگاه خود بازگشته اند. بنابراین محتمل است که نقص فنی یکی از همین جنگنده ها باعث سقوط موشک شده باشد.

گفتنی است؛ برخی رسانه های عراق نیز این شیء را موشک کروز انگلیسی معرفی کرده اما هنوز منابع رسمی عراق درباره هویت شی ء سقوط کرده اظهار نظر نکرده اند. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =