مازندران ۱۲ درصد بیشتر از تعهد سالانه شغل ایجاد کرد

ساری - ایرنا - مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مازندران از ایجاد حدود ۲۴ هزار شغل جدید از آغاز سال ۹۹ تا اسفند ماه خبر داد و گفت که استان در این زمینه ۱۲ درصد بیشتر از تعهدش شغل ایجاد کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، سیدرحیم بخشی تعهد مازندران را ایجاد ۲۱ هزار و ۴۵۰ شغل جدید در سال ۹۹ اعلام کرد و افزود که مازندران موفق شد تا اسفند ماه با ایجاد ۲۳ هزار و ۹۰۷ شغل جدید ، ۱۲ درصد بیشتر از تعهدش شغل ایجاد کند.

وی با اعلام این که آمار مشاغل جدید بدون احتساب فرصت های شغلی محقق شده در اصناف است ، تاکید کرد که آمار مشاغل جدید مستند به گزارش دستگاه های اجرایی مرتبط است.

بخشی بیشترین میزان اشتغال زایی جدید را مربوط به بخش صنعت و معدن با تحقق ۱۳۲ درصدی سهمیه تعیین شده دانست و گفت که بخش کشاورزی هم با تحقق ۱۲۳ درصدی در رده بعدی قرار دارد.

وی کمترین میزان تحقق ایجاد شغل جدید را مربوط به بخش گردشگری با ۵۲ درصد و پس از آن هم خدمات و بازرگانی با ۷۶ درصد اعلام کرد.

بخش گردشگری مازندران از اسفند ماه سال ۹۸ و آغاز شیوع کرونا به تعطیلی رفت و در طول سال هم به خاطر وضعیت قرمز مازندران این بخش در تعطیلی نسبی باقی ماند. طبق گزارش های رسمی

طبق گزارش های رسمی تنها در تعطیلات نوروزی سال پیش به خاطر لغو رزرو اقامت حدود ۶ هزار میلیارد ریال به این بخش خسارت وارد شد.

استان مازندران به واسطه میزبانی حدود ۳۰ میلیون نفر مسافر و گردشگر در سال ، گردشگر پذیرترین استان کشور محسوب می شود. بر اساس گزارش های رسمی اشتغال مستقیم و غیر مستقیم حدود ۱۲۰ هزار نفر در این استان به گردشگری وابسته است. مازندران فقط در بخش اقامتگاههای رسمی برای پذیرش یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شب گردشگر تخت تعریف شده استاندارد دارد.

یارانه دستمزد برای ۲ هزار و ۳۰۷ نفر 

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مازندران همچنین از تحقق ۱۱۳ درصدی سهمیه استان در پرداخت یارانه دستمزد برای ایجاد اشتغال جوانان در سال گذشته خبر داد.

یارانه دستمزد یکی از سیاست‌های حمایتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت تدبیر و امید برای کاهش بیکاری است که طبق آن دولت با شرایطی به هر کارفرمایی که نیروی جدید استخدام کند یارانه دستمزد پرداخت می‌کند.

این یارانه ۳۰ درصد از حقوق اداره کار است که به مدت یک سال به حساب کارفرمایان پرداخت می‌شود ، اما ساکنان همه‌ی استان‌ها مشمول این یارانه نمی‌شوند.

طبق سامانه ثبت‌نام یارانه دستمزد ، استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، چهارمحال و بختیاری و ایلام از قبل جزو مشمولان یارانه دستمزد بودند و هشت استان مازندران ، بوشهر، خوزستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، اردبیل، خراسان شمالی و گلستان هم سال ۹۹ به آن اضافه شدند.

بخشی با اظهار این که مازندران با پیگیری های استاندار به عنوان هفدهمین استان مشمول طرح یارانه دستمزد شد ، گفت : سهمیه استان ۲ هزار و ۳۹ نفر بود ولی با تشکیل کمیته ویژه با محوریت دفتر جذب و پیگیری های مجدانه و مشارکت فرمانداری ها تا اسفند ماه ۲ هزار و ۳۰۷ نفر معادل ۱۱۳ درصد تحقق داشتیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha