۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۸:۵۳
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84273122
۰ نفر

برچسب‌ها

رگبار باران در اردبیل‌؛ توفان تشدید می‌شود

اردبیل - ایرنا - پیش‌بینی هواشناسی استان اردبیل حکایت از رگبارهای باران و نیز تشدید و تداوم تندباد در بخش گسترده‌ای از این استان تا روز جمعه است.

به گزارش ایرنا ، در این مدت🌬 وزش بادهای تند تا شدید (در مناطق مرکزی) گاهی با سرعت ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی می‌شود.

طی این مدت برخی مناطق استان شاهد رگبار و رعد و برق خواهد بود که تمرکز بارش‌های رگباری بیشتر در نواحی منتهی به کوهستان سبلان و بخش‌هایی از جنوب استان بویژه شهرستان خلخال انتظار می‌رود.

مدیرکل مدیریت بحران اردبیل با استناد به اطلاعیه سطح نارنجی هواشناسی مبنی بر وقوع تندبادهای شدید از ساکنان این استان خواست تا موارد احتیاط را رعایت کنند.

فرهاد عبدالعلی‌پور افزود: محکم کردن تابلوها ، آنتن‌ها و وسایلی که در پشت بام‌ها قرار دارند، خودداری از کوهنوردی و بیابان‌نوردی، عدم استقرار و گذر از زیر ساختمان‌های نیمه‌کاره ، استحکام بخشی به شیشه‌های بزرگ در معرض باد با نوار چسب ضربدری در حواشی شهرها و مناطق بادگیر ، خودداری از رانندگی با خودروهای سبک در جاده‌ها و حواشی شهرها ، احتیاط هنگام باز کردن درب خودروها و توجه به محکم نگهداشتن آن تا زمان بسته شدن کامل ، عدم توقف افراد و خودروها زیر درختان تنومند ، بازبینی خروجی دودکش‌ها و اطمینان از وجود سرپوش مناسب بر سر آنها و خروج کامل دود و عدم نشت گاز مونوکسیدکربن به فضای درون منزل براثر فشار باد ، لغو پروازها از مبداء باتوجه به هوای طوفانی در فرودگاه اردبیل و پرهیز از افروختن آتش در فضاهای باز ، حوالی جایگاه‌های بنزین ، گاز و مناطق جنگلی از جمله این موارد هستند.

همچنین با توجه به وقوع رگبار باران و تگرگ از عصر سوم تا سحرگاه پنجم فروردین در استان اردبیل و نقاطی از شمالغرب و غرب خزر احتمال سیلاب و آبگرفتگی ‌مقطعی در بعضی مکان‌های مستعد هست.

در صورت عدم دگرگونی الگوها از ششم فروردین هوای نیمه شمالی ایران بویژه اردبیل رو به سردی می‌رود و از ۷ تا ۱۳ فروردین به تناوب در بعضی از این نقاط برف و باران می‌بارد. 

باد گرمیج بطور معمول در اردبیل از جانب جنوب غرب می‌وزد و با وزش آن دما به شکل چشمگیر بالا می‌رود. این باد گاهی به طوفان مخرب تبدیل می‌شود ‌به گونه‌ای که ساکنان اردبیل در طول تاریخ از رهگذر این پدیده متحمل خسارات و تلفاتی شده‌اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =