۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۲۱
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 84273107
۰ نفر

برچسب‌ها

بلژیک سفیر چین را احضار کرد

تهران- ایرنا- بلژیک روز سه‌شنبه در پی تحریم‌های جدید پکن، سفیر چین در بروکسل را احضار کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، چین ۱۰ مقام اروپایی را تحت تحریم قرار داده که یکی از آنها «ساموئل کوگولاتی» قانونگذار بلژیکی است.

وی در پارلمان کشورش لایحه ای معرفی کرده است که هدف آن به رسمیت شناختن سرکوب اویغورها به عنوان «نسل کشی» است.

بلژیک این تحریم ها را مورد انتقاد قرار داده و سفیر چین را احضار کرد.

اتحادیه اروپا، آمریکا، انگلیس و کانادا روز دوشنبه تحریم‌هایی را در ارتباط با نقض ادعایی حقوق بشر در استان سین‌کیانگ چین علیه برخی مقامات چینی اعمال کردند. این نخستین اقدام هماهنگ غربی علیه چین پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکاست. چین نیز بلافاصله با اعلام تحریم‌هایی علیه اتحادیه اروپا به این اقدام غربی‌ها واکنش نشان داد.

اتحادیه اروپا مدعی است که «چن مینگو» مدیر اداره امنیت سین‌کیانگ اقدام به بازداشت‌های خودسرانه و بدرفتاری با اویغورها و سایر اقلیت های مسلمان در این منطقه کرده است. مینگو به همراه چند مقام چینی دیگر تحت تحریم‌هایی شامل ممنوعیت مسافرت و توقیف دارایی قرار گرفته است.

این در حالی است که اتحادیه اروپا در صدد خودداری از رویارویی با پکن بوده و تحریم‌های روز دوشنبه، نخستین اقدام مهم ضدچینی از زمان سرکوب تظاهرات در میدان تیان‌آن‌من پکن در سال ۱۹۸۹ تا کنون به شمار می‌رود. بروکسل در سال ۲۰۲۰ نیز دو هکر رایانه‌ای و یک شرکت فناوری را در چارچوب تحریم‌های سایبری هدف قرار داده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha