رژیم سعودی گزارشگر ویژه سازمان ملل را تهدید به مرگ کرد

لندن – ایرنا – رژیم عربستان سعودی گزارشگر، ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام های خارج از چارچوب قضایی را به دلیل تحقیقات او درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی به مرگ تهدید کرده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، «اگنس کالامارد» در گفت‌وگو با روزنامه گاردین انگلیس این موضوع را برملا کرد و افزود یکی از همکارانش در سازمان ملل متحد گوشی را به او داده و گفته که یک مقام بلند پایه سعودی ژانویه سال گذشته میلادی در جلسه با سایر مقام‌های سازمان ملل متحد در ژنو دو بار تهدید کرده که به حساب خانم کالامارد خواهد رسید.

وی افزود که این اظهار نظر از دید همکارانش، تهدید به مرگ تعبیر شده است.

خاشقچی روزنامه نگار مخالف ولیعهد سعودی مهر ماه سال ۹۷ زمانی که برای انجام یک کار اداری به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه مراجعه کرد، به قتل رسید اما جسد او هیچ گاه پیدا نشد.

سازمان سیا پس از قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه با قطعیت بالایی گزارش داد که بن سلمان شخصا دستور این قتل را صادر کرده است اما مقام های اطلاعاتی به طور علنی در این باره صحبت نکرده و شواهدی ارائه نکردند.

چندی پیش دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا گزارش غیر محرمانه‌ای را از قتل این روزنامه‌نگار منتقد حکام فعلی سعودی منتشر کرد که در آن آمده است: ما ارزیابی می‌کنیم که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای دستگیری یا کشتن جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی تایید کرده است.

همچنین افزوده شده است: ما بر اساس کنترل  ولیعهد در تصمیم‌گیری پادشاهی، دخالت مستقیم یک مشاور اصلی و محافظان محمد بن سلمان در جزئیات این عملیات و حمایت ولیعهد برای استفاده از اقدامات خشونت آمیز برای سکوت مخالفان خارج از کشور از جمله خاشقچی، به این ارزیابی رسیدیم .

کالامارد با اشاره به گزارش دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا از کاخ سفید خواست تا نه تنها اموال بن‌سلمان بلکه تعاملات بین‌المللی او را نیز هدف تحریم قرار دهد. وی تصریح کرد؛ طرد آن‌هایی که دستور قتل جمال خاشقچی را صادر کردند، از صحنه بین‌الملل گامی مهم در اجرای عدالت است و به آن‌هایی که قصد ارتکاب جنایت‌های مشابهی را در سر دارند پیام قوی ارسال می‌کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد از دولت آمریکا خواست تا از برخورد قانونی با بن سلمان چشم‌پوشی نکند «زیرا او رهبر یک کشور بشمار نمی‌رود».  وی همچنین از دولت بایدن خواست تا اطمینان حاصل کند که تمام جزئیات جنایت صورت گرفته به طور کامل افشا شود.

کالامارد در گفت‌وگو با گاردین عنوان کرد که مقام‌های سعودی در ژنو اتهامات بی اساسی را علیه او مطرح کرده و گفته‌اند که وی برای نسبت دادن قتل خاشقچی به رژیم سعودی، از دولت قطر باج گرفته است. این مقام سازمان ملل بیان داشت که یک مقام سعودی به همکارانش گفته افرادی آمادگی دارند تا حساب او را در ماجرای خاشقچی تسویه کنند.

به گزارش گاردین، هنگامی که مقام‌های سازمان ملل متحد نسبت به این مساله ابراز نگرانی کرده، مقام‌های رژیم سعودی اعلام کردند که این سخنان را جدی نگیرند.

اما ماجرای تهدید به مرگ خانم کالامارد کم شباهت به داستان روزنامه‌نگار گاردین که پشت پرده کمک‌های مالی رژیم سعودی به ایران اینترنشنال را فاش کرد نیست. او در سلسله مقالاتی گزارش داد که عربستان سعودی ۲۵۰ میلیون دلار برای راه‌اندازی شبکه ایران اینترنشنال که هیچ‌گونه درآمدی از طریق تبلیغات ندارد، هزینه کرده است.

شنیده‌ها حاکی است که جمال خاشقچی در افشای اطلاعات روزنامه گاردین درباره کمک مالی رژیم عربستان به ایران اینترنشنال دست داشته که بعدا توسط عناصر این رژیم به شکل فجیعی به قتل رسید.

نکته مهم این که خبرنگار روزنامه گاردین در لندن نیز همان زمان اعلام کرد که از سوی رژیم سعودی تهدید به قتل شده و از کار در حوزه ایران کناره گیری کرد. سعید کمالی دهقان در توییتی تایید کرد که خاشچقی درست در روزی به قتل رسید که گزارش او درباره منبع مالی ایران اینترنشنال منتشر شد. او چند ساعت بعد توییت های خود را در این باره حذف و اعلام کرد کسی با او تماس نگیرد.سه روز بعد او با انتشار تصویری از یک سنگ قبر که نام او روی آن حکاکی شده بود، اعلام کرد که ۹ روز پس از قتل خاشقچی، به مرگ تهدید شده بود.

پس از این تحولات گاردین قرار بود میزگردی را درباره پشت پرده قتل «جمال خاشقچی» و ایران اینترنشنال ترتیب دهد که بدون ارائه دلیل تعلیق شد. این میزگرد در حالی لغو شد که هفته قبل از آن گاردین اعلام کرده بود به دلیل تعداد بالای تقاضاها برای شرکت در این نشست، فروش بلیط متوقف‌شده و متقاضیان جدید بایستی در لیست انتظار قرار گیرند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =