۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۴۳
کد خبرنگار: 2108
کد خبر: 84272994
۰ نفر

برچسب‌ها

۶ قطعه کبک در مناطق طبیعی بانه رها سازی شد

سنندج- ایرنا- رییس محیط زیست شهرستان بانه گفت: ۶ قطعه کبک توسط یکی از دوستداران طبیعت در مناطق طبیعی بخش ننور بانه رها سازی شد.

رحمان رحیم پور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ایرنا ضمن تقدیر از دوستداران طبیعت در بانه اظهار داشت: یکی از دوستداران طبیعت که چند ماه از ۶ قطعه کبک نگهداری می کرد به مناسبت شروع سال جدید آنها را در مناطق طبیعی بخش ننور بانه رها سازی کرد.

وی ادامه داد: ۲ قطعه از این کبک ها که پیشتر در طبیعت به دلایلی زخمی شده بودند توسط این دوستدار طبیعت با همکاری یک دامپزشک و محیط زیست بانه درمان شد و به زیستگاه واقعی خود بازگردانده شد.

رحیم پور با اشاره به شروع فصل زاد و ولد حیوانات در فصل بهار گفت: با توجه به آغاز فصل زاد و ولد اظهار داشت: هر گونه شکار، صید و زنده گیری نوزدان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان، آبزیان و پرندگان ممنون است و با متخلفان به شدت برخورد می شود.

وی اضافه کرد: نزدیک شدن به لانه پرندگان و حیوانات هم تراز با کشتار و نابودی آنها است که باعث انقراض نسل گونه های مختلف در طبیعت می شود و تخلف محیط زیستی محسوب می شود که با متخلفین برابر قانون برخورد و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می شوند.

رییس محیط زیست شهرستان بانه یادآور شد: در راستای حفاظت از حیات وحش به منظور حفظ نسل گونه های مختلف حیات وحش و ذخایر ژنتیکی گونه های ارزشمند بومی برای نسل های آتی می طلبد که اقشار مختلف جامعه با اداره محیط زیست شهرستان همکاری لازم را  باشند.

کبک در چرخه حیوانات ایران نقش بسزایی دارد و نر و ماده یک شکل و بدون تغییرات فصلی هستند؛ اما پرنده نر کمی بزرگ تر است، نوار سیاه پهن موربی از جلوی پیشانی تا گوشپرها ادامه دارد.

کبک ها گونه های مختلفی دارند. این پرندگان دارای پاها، دم و منقار کوتاه هستند و سرکوچک دارند و بیشتر از بذر گیاهان خانواده گندمیان و علف های هرز و کمی از حشرات تغذیه می کنند. جوجه‌آوری آنها از اواخر اسفند تا اواخر خرداد به شکل منزوی در دامنه های صخره ای با پوشش گیاهی شروع می شود.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =