۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۸:۴۰
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 84272781
۰ نفر

برچسب‌ها

نوروزی بی‌هیاهو در خطه خورشید

مشهد- ایرنا- نوروز همواره برای ایرانیان، به‌ویژه ساکنان خطه خورشید، سرزمین شمس‌الشموس حضرت رضا (ع) با هیاهو و تب و تابی خاص همراه بوده است، اما امسال و برای دومین سال متوالی، این خطه متاثر از شیوع ویروس کرونا، نوروزی آرام و بی‌هیاهو را سپری می‌کند.

شیوع ویروس کرونا در جهان و به تبع آن در کشور ما بر همه ابعاد زندگی مردمان تاثیر گذارده و شیوه متفاوتی از زندگی را به همگان تحمیل کرده ‌است، سبکی که در آن حضور در اجتماعات، دورهمی‌ها و رفتن به سفر، هشدارآمیز و خطری برای سلامت محسوب می شود.
در ماه‌های اخیر با کشف واکسن کرونا تا حدودی برگشت به زندگی عادی رنگ امید به خود گرفته است اما تا اجرای واکسیناسیون عمومی، همواره مهمترین تاکید مسوولان بهداشتی و درمانی عدم انجام سفر، پرهیز از دورهمی‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اول فرودین امسال اعلام کرد که با آغاز واکسیناسیون کرونا از بهار ۱۴۰۰ و تکمیل واکسیناسیون جمعیت هدف، با جرات به مردم خواهیم گفت که می‌توانند سفر بروند، اما در حال حاضر تقاضا و توصیه ما این است که سفر نروند و اگر رفته اند، برگردند، زیرا در حال حاضر گرفتار ویروس جهش یافته کرونا هستیم و تقاضای ما این بود که مردم علیرغم  خستگی ناشی از در خانه ماندن، از رفتن به سفر پرهیز کنند.
مشهد مقدس،  مرکز خراسان رضوی، به عنوان پایتخت معنوی کشور، که همه ساله در ایام نوروز یکی از مهمترین مقاصد سفر گردشگران و زائران داخلی و خارجی بود، در ۲ سال اخیر با شیوع ویروس کرونا، خلوت‌ترین روزهای خود را تجربه می‌کند که این وضعیت در ایام نوروز نیز مشهود است.
ورود بیش از ۱۳.۵ میلیون زائر و مسافر نوروزی آماری بود که ۲ سال قبل و پس از تعطیلات نوروزی در فروردین ۹۸ اعلام شده بود که مقصد سفر هشت میلیون و ۳۲۰ هزار و ۵۵۳ نفر از این تعداد مشهد بود اما نوروز پارسال و با اعمال محدودیت‌های کرونایی تقریبا سفر به مشهد و استان ممنوع شد، و امسال علیرغم شرایط زرد کرونایی مشهد و ممنوع نبودن سفر به این کلانشهر، میزان سفر به این شهر و استان نسبت به سالهای قبل بسیار ناچیز است.
از این رو بازارها و مراکز تجاری مشهد نیز که همیشه در ایام نوروز مملو از زائر و گردشگر بود تقریبا خلوت و سوت و کور است و از ازدحام سالهای قبل در آن خبری نیست.  البته این خلوتی مشهد به معنای عدم ورود زائر و گردشگر نیست، زیرا تقریبا به میزانی که زائران وارد این شهر شده، مجاور از آن خارج شده و به همین دلیل تفاوت خاصی از لحاظ جمعیتی در شهر به چشم نمی‌خورد.  
ورود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به مشهد
بنا به اعلام معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی از ابتدای سال جدید تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر وارد مشهد و حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از این شهر خارج شده‌اند.
محمدصادق براتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اینک ۵۰ درصد از مراکز اقامتی شهر مشهد دایر است که تا یکشنبه هفته جاری ۴۴ درصد از ظرفیت هتلها و ۴۶ درصد از ظرفیت مهمانپذیرها و هتل آپارتمانها پُر شده‌ بود.
وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه رفع ممنوعیت سفر به مشهد دیرهنگام اعلام شد، اما شهر در آمادگی مناسبی برای استقبال از زائر بود و حفظ پروتکلهای بهداشتی و توصیه به رعایت آنها در اولویت همه مراکز ارایه خدمات به زائران و ایستگاه های استقبال از زائر قرار داشت.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: از آنجا که سیاست کلی و توصیه ستاد ملی مقابله با کرونا عدم انجام سفر بود ممنوعیت از سفر به مشهد نیز برداشته شد اما آمارها حاکی از رعایت این توصیه از سوی مردم است و امید است هرچه سریعتر بیماری کووید ۱۹ به طور کلی برطرف و مسیرهای سفر به مشهد برای همه زائران از اقصی نقاط کشور هموار شود.
براتی افزود: در نوروز امسال فضاآرایی نقاط مختلف شهر به ویژه المانها، بسیار زیبا بود و باید از متولیان این موضوع به ویژه شهرداری و ادارات زیرمجموعه آن برای این موضوع قدردانی کرد.
وی ادامه داد: یک گروه نظارت و بازرسی زیرمجموعه یکی از کمیته های اجرایی ستاد خدمات سفر استان فعال است که همه مراکز خدمات رسان به زائران نوروزی را ارزیابی می کند و نتیجه ارزیابی این گروه، نمره دستگاههای اجرایی عضو این ستاد در نوروز ۱۴۰۰ خواهد بود.
افزایش ۲ برابری تردد در ورودی‌های خراسان ‌رضوی
جانشین رییس پلیس راه خراسان‌رضوی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: میزان ورود خودورها به خراسان رضوی در چند روز سپری شده از نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته‌است.
سرهنگ محمد قانعی‌نژاد افزود: این افزایش مربوط به ۲۵ اسفندماه تا کنون است که البته میزان خروجی از استان نیز به همین نسبت افزایش داشته ‌است.
وی بیان کرد: میزان ورودی به مشهد نیز طی همین مدت بیش از ۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته ‌است.
سرهنگ قانعی‌نژاد ادامه داد: البته حجم ترافیک در خروجی‌های مشهد سنگین‌تر از ورودی‌ها بوده‌ است.
وی ادامه داد: طرح منع ورود خودروهای غیربومی به شهرهای دارای وضعیت قرمز، نارنجی و زرد از نظر شیوع کرونا همزمان با محدودیتهای سراسری، از اول آذر تا ۱۳ دیماه پارسال در مشهد و دیگر شهرهای خراسان رضوی اجرایی و با آبی شدن وضعیت مشهد از ١٣ دیماه متوقف شد اما اجرای این طرح دوباره از ۱۸ بهمن ماه با زرد شدن وضعیت مشهد آغاز شد که تا ۲۵ اسفندماه سال گذشته ادامه یافت.
تکمیل ظرفیت ۵۰ درصد از مراکز اقامتی فعال
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: در نوروز امسال ۲۵ درصد از ظرفیت پذیرش کل اماکن اقامتی این استان تکمیل شده است که این میزان در مراکز اقامتی فعال به ۴۵ تا ۵۰ درصد می‌رسد.
ابوالفضل مکرمی فر افزود: ۵۵ درصد از کل مراکز و تاسیسات گردشگری استان شامل هتل و متل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر، خانه مسافر و اقامتگاه بومگردی در نوروز امسال فعال است.
وی خاطرنشان کرد: ۹۴۴ واحد اقامتی از مجموع هزار و ۷۴۱ واحد در استان فعال هستند و باقی آنها به دلیل شرایط کرونا و کاهش گردشگران مجبور به حذف فعالیت خود شده اند.
وی اضافه کرد: از کل واحدهای مزبور، ۴۳ درصد از هتل و متلها، ۵۷ درصد از هتل آپارتمانها، ۴۴ درصد از مهمانپذیرها، ۵۵ درصد از خانه های مسافر و ۱۰۰ درصد از اقامتگاههای بوم گردی در نوروز امسال فعالیت دارند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد که با رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و پروتکلهای بهداشتی از سوی مراکز خدماتی و مردم، شاهد تبعات منفی سفر زائران و مسافران به استان و تشدید شیوع کرونا نباشیم.
طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، در حال حاضر ۱۲ شهرستان قرمز و ۳۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.
دکتر سیماسادات لاری افزود: اقدام به دید و بازدیدهای حضوری در نوروز امسال به خصوص با حضور افراد مسن و سالمند می‌تواند با مخاطرات و تبعات جدی همراه باشد. بنابراین با توجه به خطر میهمانی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی در انتقال کووید ۱۹، از هموطنان خواهشمندیم دیدارهای نوروزی امسال را  به صورت مجازی برگزار کنند.
تاکنون یک میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۱۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۴ نفر از بیماران مبتلا به کرونا تا ظهر دیروز - سه شنبه - تعداد جانباختگان کرونا در کشور به ۶۱ هزار و ۹۵۱ نفر رسیده است.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =