۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۵۷
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 84272719
۰ نفر

برچسب‌ها

عابر بانک هایی که هنگام عید تعطیلند

رشت - ایرنا- عید نوروز است و رشت مرکز گیلان مثل اغلب تعطیلات شاهد ورود گردشگران و مسافران و رونق خرید و فروش، ولی با وجود بهره مندی اغلب فروشگاه ها از دستگاه کارتخوان بسیاری نیازمند پول نقد هستند اما مردم از مراجعات مکرر به عابر بانکهای مختلف و فقدان پول در خودپردازها گلایه دارند.

شماری از شهروندان رشت به خبرنگار ایرنا گفتند که تقریبا از چهارشنبه سوری بیشتر خودپردازهای رشت با  مشکل فقدان وجه نقد مواجهند و این موجب سرگردانی آنها از این شعبه به آن شعبه برای دریافت یک مشت اسکناس شده است.

رسول سعادتی از ساکنان مرکز گیلان گفت : هنوز بسیاری از نانوایان  دستگاه پرداخت ندارند و برای خرید نان مان مجبوریم پول نقد به همراه داشته باشیم و حتی  وسایل نقلیه عمومی شهری هم  دستگاه پرداخت پول ندارند که با کارت بانکی پول شان را پرداخت کنی و  به ناچار باید پول نقد همراه داشته باشی.

یک شهروند دیگر  رشتی نیز گفت: برای گرفتن پول نقد به عابر بانک مراجعه کردم اما دستگاه غیر فعال بود و  چون به پول نقد نیاز داشتم از چندین مغازه دار آن اطراف خواستم که کارت بکشند  اما گویا مراجعان به آنها  کمتر از خودپرداز نبود و برخی می گفتند پول نقد آنقدر ندارند و برخی از آنها می گفتند این وظیفه بانکها است و هنگامی که از دستگاه آنها پول گرفته  شود هم کارمزد کسر می شود و هم به لحاظ مالیاتی به ضرر آنها است.

در همین ارتباط  از یکی از مدیران روابط عمومی بانکهای گیلان  که خواست نامش ذکر نشود علت این امر را جویا شدم.

این مقام آگاه  دلیل این امر را  استفاده زیاد از خود پردازها در این روزها دانست و گفت: بانک ها کشیک  نوروزی دارند و  روزانه پول در آنها بارگذاری می شود اما  مراجعه بیش از حد معمول به خود پردازها در تعطیلات نوروزی در این استان گردشگر پذیر موجب اتمام پول در دستگاه خود پرداز می شود.

وی اظهار داشت؛ علاوه بر این؛  سیاست بانک مرکزی نیز  بهره گیری از  فناوری ها و ابزار الکترونیکی است و اکنون  مردم در بیشتر مکان های خرید و ارائه خدمات می توانند از کارت بانکی شان بدون استفاده از پول نقد بهره بگیرند.

وی تصریح کرد: اکنون حتی مردم  کارهای بانکی خود را می توانند با استفاده از  اپلیکیشین ها و برنامه های مختلف بانک انجام بدهند و حتی با نشان پرداخت نیازی به کارت نیز ندارند.

وی تاکید کرد: جابه جا کردن پول نقد جزو سیاست های بانکی نیست و بانک ها به طور مستمر خدمات خود را برای تسهیل در جابه جایی و رفاه بیشتر مردم  با استفاده از فن آوری ها به روز رسانی می کنند.

  دنیا به سمت الکترونیکی شدن پیش رفته و  کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست ؛  همواره امکانات و فناوری های نوینی  خود نمایی می کنند که  بسیاری از کارها را تسهیل کرده و ما را بی نیاز از تردد  در ترافیک و  هرگونه وضعیت جوی می کند و موجب صرفه جویی در وقت و هزینه  می شود.

با این همه در شرایطی که در  برخی نقاط هنوز امکان استفاده از کارت برای خرید وجود ندارد علاوه بر ایجاد زیرساختهای لازم ؛ بانکها باید در ایام عید نسبت به تامین نقدینگی کافی و بارگذاری منظم پول به ویژه در مناطق پر تردد و پر تجمع شهری اقدام کنند تا مردم برای دریافت چند اسکناس و خرید کالاهای مورد نیاز و یا گرفتن خدماتی چون ایاب و ذهاب دچار مشکل و سرگردانی نشوند .

مدیران بانکها که نقدینگی مردم را در دست دارند باید در چنین مواقعی نسبت به انجام وظایف خود با احساس مسئولیت بیشتری اقدام کنند و به عملکرد نیروهای کشیک و همچنین تامین اسکناس توجه کافی داشته باشند.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از کانون های گردشگری شمال کشور است. بر اساس آمار سالانه حدود ۳۰ میلیون گردشگر ایام عید و تابستان به گیلان سفر می کنند.

شهر رشت با حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت به طور معمول شاهد ورود جمعیت شناور از سایر شهرهای گیلان برای کار و خرید و فروش دیگر نیازمندی هاست که در تعطیلات گردشگران از سایر استانها نیز بر این جمعیت افزوده می شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =