۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۹:۲۵
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 84272564
۰ نفر

برچسب‌ها

گشایش‌هایی در مناسبات پاکستان و هند

اسلام‌آباد - ایرنا - پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر احتمال دیدار وزیران امور خارجه پاکستان و هند در حاشیه نشست آتی قلب آسیا که به منزله یخ شدن روابط شکننده دو رقیب جنوب آسیا محسوب می‌شود اکنون نیز یک هیات پاکستانی پس از دو سال توقف همکاری‌های دوجانبه با هند، عازم دهلی‌نو شده است.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز سه‌شنبه گزارش دادند جدال حقابه و موضوعات معلق مانده در جریان مذاکرات کمیسیون آبی پاکستان و هند از بیش از ۲ سال بی نتیجه مانده و کاهش بی سابقه در روابط دیپلماتیک دو کشور نیز اجازه نداد این بحث در روال عادی ادامه پیدا کند.

پس از توافق ارتش‌های پاکستان و هند بر سر آتش بس در امتداد خط کنترل مرز کشمیر که یک تحول چشمگیر میان دو کشور محسوب می‌شود، بحث ادامه رایزنی‌ها دوباره مسائل حقابه به میان آمد و اکنون نیز یک هیات ۸ نفره به ریاست کمیسیون آبی (اندس) پاکستان راهی هند شده است.

هیات پاکستانی در جریان مذاکرات دو روزه با همتایان هندی خود درباره پیشبرد توافقنامه آبی سال ۱۹۶۰ گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش رویترز، طرف هندی اعلام کرد که این کشور آماده پرداختن به اعتراضات پاکستان است و مصمم به حل دوستانه همه مسائل هستیم.

احتمال دیدار وزیران خارجه، گشایشی دیگر میان پاکستان و هند 

در همین حال گزارش رسانه‌های پاکستانی از احتمال قوی دیدار شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه این کشور با اس‌.جی شانکر همتای هندی خود در حاشیه نشست آتی افغانستان موسوم با قلب آسیا-روند استانبول حکایت دارد.

گفته می‌شود نشست قلب آسیا به میزبانی دوشنبه در تاجیکستان برگزار خواهد شد و به گفته منابع آگاه، پاکستان از طریق کانال‌های دیپلماتیک به هند اطلاع داده است که قریشی مشتاق دیدار با جی‌شانکر است زیرا روابط فعلی بین دو همسایه نشانه های اولیه ذوب شدن یخ را تجربه کرده است.

منابع گفتند: وزیران امور خارجه پاکستان و هند در مورد مسئله "بازگرداندن مجدد" سفیران به کشورهای یکدیگر صحبت خواهند کرد. 

در ۱۶ مرداد ۹۸ (۷ آگوست ۲۰۱۹) دو روز پس از لغو ماده ۳۷۰ در منطقه جامو و کشمیر توسط دولت هند، پاکستان تصمیم گرفت روابط دیپلماتیک خود را با هند کاهش دهد. متعاقباً، سفیر هند از اسلام‌آباد اخراج شد. پاکستان همچنین همه روابط تجاری خود را همزمان با هند متوقف کرد.

پاکستان و هند ممکن است در مورد چگونگی پیشبرد دور بعدی اجلاس اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا -سارک- که از سال ۲۰۱۶ به دنبال تنش بین دو کشور معلق مانده است، و گفته می‌شود که اجلاس سران آن قرار است در اواخر سال جاری در به میزبانی اسلام‌آباد برگزار شود، بحث کنند.

منابع دیپلماتیک گفتند: اگر دیدار وزیران خارجه این بار اتفاق بیفتد، احتمال زیادی وجود دارد که نخست وزیر هند برای حضور در اجلاس سارک از اسلام‌آباد دیدار کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =