۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۹:۲۹
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84272523
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۰ میلیون روسی تا آخر خرداد واکسن کرونا دریافت می کنند

مسکو-ایرنا - میخاییل موراشکو وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تا روز ۱۵ ماه ژوئن (۲۵ خرداد ماه) در روسیه بیش از ۳۰ میلیون نفر واکسن کرونا دریافت می کنند.

 به گزارش روز سه شنبه ایرنا، موراشکو در جمع خبرنگاران گفت: در زمان حاضر وزارت بهداشت روسیه قرارداد برای تولید ۳۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی امضا کرده است. 

وی افزود: مقادیری از واکسن اپی واک کرونا (واکسن دوم کرونا در روسیه) نیز تولید خواهد شد و برنامه های تولید به اجرا در امده است. به همین دلیل تا پایان ماه می (تا ۱۰ خرداد ماه) بیش از ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا تولید می شود.

 واکسیناسیون عمومی کرونا در روسیه از اواسط دی ماه سال ۱۳۹۹ آغاز شد و تاکنون روس ها با واکسن اسپوتنیک وی واکسیناسیون را انجام داده اند و به تازگی استفاده از واکسن اپی واک کرونا برای واکسیناسیون مردم در روسیه آغاز شده است. 

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین روز دوشنبه در یک جلسه وبیناری با اعضای دولت روسیه درخصوص مسائل مربوط به مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد که واکسیناسیون کرونا باید بطور کامل داوطلبانه باشد و این انتخاب داوطلبانه هر فرد و تصمیم شخصی هر فرد است که واکسن بزند. من خودم فردا واکسن کرونا می زنم.

رئیس جمهوری روسیه گفت: تاکنون در روسیه بیش از ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا تولید شده است.

وی با بیان اینکه شرکت های داروسازی روسیه باید به سطح تقاضا برای خرید واکسن ضدکرونا در کشورهای دیگر توجه کنند، اظهار داشت: اما اولویت باید تامین واکسن مورد نیاز در داخل کشور باشد. 

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که باید برای ایجاد مصونیت جمعی در مورد کرونا تلاش کرد و برای این منظور نیاز به تولید ۷۰ میلیون دوز واکسن وجود دارد که ظرفیت تولید واکسن در روسیه این امکان را فراهم می کند. 

اسپوتنیک وی نخستین واکسن ضدکرونای روسیه است که توسط مرکز ویروس شناسی گاملیا وابسته به وزارت بهداشت این کشور در مسکو ساخته شده است و حرف وی (v) بعد از اسپوتنیک همان حرف اول کلمه انگلیسی victory (ویکتوری) به معنای پیروزی است.

تاکنون بیش از ۵۰ کشور ازجمله تونس، بلاروس، الجزایر، آرژانتین، ایران، بولیوی، صربستان، تشکیلات خودگردان فلسطین، ونزوئلا، پاراگوئه، ترکمنستان، مجارستان، امارات و گینه این واکسن روسی را ثبت کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =